Maloobchodní tržby v říjnu výrazně zklamaly

Názor
Říjnový objem tuzemských maloobchodních tržeb bez prodejů aut výrazně zklamal. Meziročně byl nižší o 9,4 procenta, zatímco tržní konsensus předpokládal pokles o 6,4 procenta. Meziměsíčně došlo k propadu tržeb o 1,8 procenta po předchozím růstu o jedno procento.
Volatilní jsou i tržby za prodej aut. Ty v říjnu klesly meziměsíčně o 2,1 procenta, když měsíc před tím o 1,5 procenta rostly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nadále tak platí, že vývoj maloobchodních prodejů z měsíce na měsíc je v současné době hodně volatilní a těžko predikovatelný. Na jedné straně tu máme poměrně štědrou vládní podporu, ke které se v říjnu přidalo zavedení úsporného tarifu, a také odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie.

V důsledku toho domácnostem ke konci letošního roku výrazně klesly zálohové platby za spotřebu energie. Na druhé straně však působením vysoké inflace dochází k poklesu reálných příjmů domácností.

Podle čerstvě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se průměrná mzda v reálném vyjádření ve třetím čtvrtletí meziročně snížila o výrazných skoro deset procent. To se spolu se zvýšenou nejistotou ohledně dalšího vývoje ekonomiky promítá i ve velmi nízkém spotřebitelském sentimentu.

PSALI JSME:
Útraty v obchodech se nečekaně propadly. Lidé šetří hlavně na sportu a oblečení

Podobně volatilní jsou i tržby za prodej aut. Ty v říjnu klesly meziměsíčně o 2,1 procenta, když měsíc před tím o 1,5 procenta rostly. V prodejích by se přitom měla pozitivně odrážet obnovená produkce automobilového průmyslu vlivem odeznívajících problémů s dodávkami výrobních vstupů, jak ukazují například počty registrací nových vozů.

Jde však pravděpodobně spíše o dříve objednané vozy, které kvůli chybějícím dílům nemohly být vyrobeny. Poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby je totiž podle dat Českého statistického úřadu aktuálně nejvíce zasažena.

Celkové maloobchodní tržby byly v říjnu meziměsíčně nižší o 1,9 procenta po zářijovém růstu o 1,1 procenta. Další vývoj tržeb bude z velké části záviset na tom, jak moc v následujících měsících porostou nominální mzdy.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Spotřebitelé dál omezují své nákupy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB