Maloobchodní tržby v říjnu výrazně zklamaly

Názor
Říjnový objem tuzemských maloobchodních tržeb bez prodejů aut výrazně zklamal. Meziročně byl nižší o 9,4 procenta, zatímco tržní konsensus předpokládal pokles o 6,4 procenta. Meziměsíčně došlo k propadu tržeb o 1,8 procenta po předchozím růstu o jedno procento.
Volatilní jsou i tržby za prodej aut. Ty v říjnu klesly meziměsíčně o 2,1 procenta, když měsíc před tím o 1,5 procenta rostly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nadále tak platí, že vývoj maloobchodních prodejů z měsíce na měsíc je v současné době hodně volatilní a těžko predikovatelný. Na jedné straně tu máme poměrně štědrou vládní podporu, ke které se v říjnu přidalo zavedení úsporného tarifu, a také odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie.

V důsledku toho domácnostem ke konci letošního roku výrazně klesly zálohové platby za spotřebu energie. Na druhé straně však působením vysoké inflace dochází k poklesu reálných příjmů domácností.

Podle čerstvě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se průměrná mzda v reálném vyjádření ve třetím čtvrtletí meziročně snížila o výrazných skoro deset procent. To se spolu se zvýšenou nejistotou ohledně dalšího vývoje ekonomiky promítá i ve velmi nízkém spotřebitelském sentimentu.

PSALI JSME:
Útraty v obchodech se nečekaně propadly. Lidé šetří hlavně na sportu a oblečení

Podobně volatilní jsou i tržby za prodej aut. Ty v říjnu klesly meziměsíčně o 2,1 procenta, když měsíc před tím o 1,5 procenta rostly. V prodejích by se přitom měla pozitivně odrážet obnovená produkce automobilového průmyslu vlivem odeznívajících problémů s dodávkami výrobních vstupů, jak ukazují například počty registrací nových vozů.

Jde však pravděpodobně spíše o dříve objednané vozy, které kvůli chybějícím dílům nemohly být vyrobeny. Poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby je totiž podle dat Českého statistického úřadu aktuálně nejvíce zasažena.

Celkové maloobchodní tržby byly v říjnu meziměsíčně nižší o 1,9 procenta po zářijovém růstu o 1,1 procenta. Další vývoj tržeb bude z velké části záviset na tom, jak moc v následujících měsících porostou nominální mzdy.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Spotřebitelé dál omezují své nákupy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.