„Mamahotely“: Největší výhodou bydlení u rodičů jsou finanční úspory

Průzkum
S rodiči sdílí bydlení 12 procent Čechů, přičemž skoro polovinu z nich tvoří mladí do 26 let. Vyplynulo to z reprezentativního průzkumu agentury Ipsos na vzorku 1050 respondentů pro ČSOB Stavební spořitelnu, jeho výsledky má redakce k dispozici.
Loňský výzkum Sociologického ústavu Akademie věd potvrdil, že pro většinu mladých je hlavním důvodem společného soužití s rodiči horší dostupnost vlastního bydlení. Ilustrační foto: ČSOB Stavební spořitelna

Když uvážíme, že podle statistických údajů v Česku v prvním čtvrtletí žilo deset a půl milionu lidí, znamená to, že s rodiči bydlí více než jeden a čtvrt milionu mladých. Podle průzkumu je téměř polovina z nich mladších 26 let, čtvrtinu pak tvoří lidé starší 27 let.

Jiné údaje nabízí pro srovnání Český statistický úřad. Z výsledků jeho loňského sčítání je zřejmé, že v tuzemské populaci jsou nejvíce zastoupené dvoučlenné domácnosti, jichž je 1,46 milionu a které jsou s třetinovým podílem nejvíce zastoupené.

Ve více než dvaceti procentech případů jsou dvoučlenné domácnosti tvořeny rodičem a dítětem, přičemž potomek ve věku do 24 let se nachází v deseti procentech dvoučlenných domácností. V obou těchto typech domácností převažuje žena jako matka a syn jako dítě.

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

Podle průzkumu 17 procent lidí bydlících u rodičů spatřuje jako největší nevýhodu tohoto způsobu života to, že mohou ve společnosti nosit nelichotivou nálepku „mamánek“. Více se tohoto označení obávají muži.

Zatímco pětina z nich by byla nerada, kdyby se o nich říkalo, že bydlí v „mamahotelu“, u žen je to jen každá desátá respondentka. Výsledky průzkumu také ukazují, že s lepším vzděláním se zvyšuje také podíl těch, kteří mají obavy z „mamánkovství“. Nejvíce se tohoto označení obávají absolventi vysokých škol.

Se vstupem do dospělosti odchází z domova, uvádí průzkum, skoro dvakrát více mladých žen než mužů. Před dosažením 25. narozenin rodinné hnízdo opouští 72 % dospělých dětí, nejvíce mezi 20 a 25 lety.

PSALI JSME:
Pandemie vrací „mamahotely“ do módy. Mladí lidé ušetří bydlením s rodiči průměrně až milion korun

Hlavní kladnou stránku života s rodiči spatřují Češi podle průzkumu ve finančních úsporách, za které si nejčastěji lidé do 26 let jednou pořídí vlastní bydlení. Menší část pragmatiků použije ušetřené peníze na zábavu a volnočasové aktivity.

„Jen zlomek obyvatelů „mamahotelů“ ovšem prozíravě spoří na vlastní bydlení. Většina bere úsporu za bydlení jako samozřejmost a takto získané peníze utrácí za zábavu, oblečení, elektroniku, výdaje spjaté s automobilem či za cestování a v lepším případě za dodatečné vzdělání,“ sdělil naší redakci Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Podle něj typický český obyvatel „mamahotelu“ před pandemií díky svému zaměstnání vydělával průměrně v čistém 23 600 korun měsíčně. „Takže spořit má z čeho. Zvláště za předpokladu, že nemusí rodičům na bydlení přispívat ani haléřem, což je poměrně častý případ,“ uvedl ekonom.

PSALI JSME:
„Mamahotely“ vycházejí z módy. I díky levnějším nájmům

Skoro třetina (30 %) lidí říká, že rodina je pro ně důležitá a chtějí jí být nablízku. Nejčastěji takto odpovídá nejmladší věková skupina do 26 let. Stejná část lidí uvádí, že takto žije proto, aby se o stárnoucí rodiče mohla starat. S přibývajícím věkem se četnost takových odpovědí zvyšuje.

Čtvrtina respondentů pak vidí největší benefit v tom, že se nemusí zabývat chodem vlastní domácnosti. Jako stěžejní benefit života s rodiči považují lidé úsporu nákladů na vlastní bydlení, naopak za největší nevýhodu označují respondenti nedostatek soukromí a vlastního prostoru. Deklarují to dvě třetiny účastníků, přičemž největší část z nich tvoří lidé ve věku 27 až 35 let (74 %).

Čtyřem z deseti odpovídajících vadí, že by jim rodiče mluvili do života a předávali nevyžádané rady. Pocit závislosti a nesamostatnosti označilo za negativum 27 procent lidí, nejvíce nejmladší věková skupina do 26 let. Toho, že jim budou rodiče mluvit do výchovy jejich dětí, se ženy obávají více než muži.

PSALI JSME:
Naivita mladých: Každý šestý by chtěl v bance 100% hypotéku a každý sedmý si na nemovitost plánuje naspořit

Zavřít reklamu ×
 1. Je to jednoduché . Příčina je , že nemovitosti jsou vzácné zboží . Přitom každá osmá nemovitost je nevyužívaná .
  Stačí se podívat na statistiku . Třeba https://www.numbeo.com/property-investment/rankings_by_country.jsp
  Pruměrně si pořizujem bydlení za 15 ročních platu . Američané za 4,5 ročního platu . Aneb je to vše o regulacích . Nemovitost je kapitál a ten se musí točit (vydělávat ) . Až se regulacemi nastaví u nás systém převisu nabídky , tak pak teprve se něco změní . Do té doby tu máme stále převis poptávky a klidně necháváme domy a byty prázdné.

  • pár restituentů vydělává a zbytek ryje držkou v zemi… stát by měl umět vyvlastňovat a regulovat, a lidi by se měli naučit protestovat jak Francouzi,… tam už by hořela auta v půlce Paříže, být v situaci jako jsme my

 2. Dana Drábová bydlí s maminkou. Hele když nejsou nemovitosti pro tisice mladých – a další na pronájmu nemovitostí nechutně vydělávají nebo je nevyužívají – určit přesné podmínky pro pronájem: např. omezit max. výši nájmu atd. – a v případě, že vlastník nemovitost nepronajme mu ji zabavit. Funguje to tak v Dánsku a funguje to skvěle. Přestaňme se bát sáhnout na osobní vlastnictví – když to stát neudělá, tak si ho v případě zchudnutí většiny většina vezme sama, akorát že k tomu použije násilí

  • Jo, omezit maximální výši nájmu se tu praktikovat až do roku 2012. Na zhovadile podnakladove úrovni. Proto do nájemního bydlení obce nevrazily přes 20 let ani korunu, a dnes to chybí.

 3. A co je na tomto soužití více generací nenormálního? Dříve naprosto normální i tři generace v domě. A předání majetku svému potomkovi je naprosto normální.

 4. Neviditelná ruka trhu pana Klause zařídila ceny bytů v astronomických výšinách. Přitom stačilo málo…..Zákaz prodeje bytů cizincům.

 5. To nebyla Klausova neviditelná ruka trhu, to byly komouske dekrety na regulované nájemné na zhovadile podnakladove urovni, vy lhari. Nadpoloviční podíl rezidenčních nemovitosti mění vlastníky v důsledku darovací a pozustalostnich řízení mezi příbuznými. Takže je zřejmé, že většina lidí nic kupovat nemusí. Byt normálně dostane. Akorát, že ne od národního výboru, ale od příbuzných.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Splátky hypoték už rostou pomaleji, než nájmy

Tempo růstu splátek hypoték v letošním třetím čtvrtletí výrazně zpomalilo. Zatímco splátka hypotéky (s LTV ve výši 80 %, pozn. aut.) za nový pražský byt o výměře 60 m² vzrostla ještě ve druhém čtvrtletí o 17 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …