Máme dost firem, které by se zhostily nové vlny zateplování?

Poté, co byl dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) Light určený na stavební opatření vedoucí k úsporám energií minulý týden pozastaven v důsledku vyčerpání financí, oznámil Státní fond pro životní prostředí, že jej 25. června spustí znovu.
Zateplení domu je základní opatření, jak ušetřit za energie. Ilustrační foto: faei.cz/Pavel Baroch

Na program budou alokovány další tři miliardy a soustředit se bude především na zateplení domů, což je samo o sobě skvělé rozhodnutí. Zateplení by mělo být při snaze o úsporu energií vždy prvním krokem, který se žádným jiným opatřením – například instalací alternativních zdrojů energie – obejít nedá.

Dotace na zateplení bude v rámci NZÚ Light zvýšena o 100 tisíc korun na celých 250 tisíc. To je částka, z níž se dá svépomocí již kompletně zateplit celá obálka domu, od soklu po střechu. V úvahu můžeme brát také to, že žadatelé, kteří si v předchozím období za pomoci dotace pořídili nová okna a dveře, teď přejdou právě k zateplení.

Dá se proto čekat, že poptávka po dotačním programu v následujících měsících ještě stoupne a alokované finance by tak měly vydržet zhruba do podzimu. Problém je však v tom, že zatímco stát rozdává peníze na stavební úpravy, nikdo neřeší skutečnost, že je nemá kdo provádět.

Pověstné „zlaté české ručičky“ totiž bohužel každému z nás nenarostly a velká část lidí si na realizaci zateplení bude muset najmout firmu. V takovém případě ale už čtvrtmilion z dotací zcela jistě stačit nebude.

A to především z důvodu kapacity realizačních firem, která je u nás dlouhodobě nedostačující. I kdyby tak žadatelé při realizaci zateplení na peníze nehleděli, zůstává otázkou, jak dlouho budou muset čekat, než se některé z realizačních firem uvolní prostor.

Uvádí se, že na začátku letošního roku na českém trhu chybělo 400 tisíc řemeslníků, zatímco před třemi lety to bylo „jen“ 300 tisíc. Celých 100 tisíc přitom schází právě v oblasti stavebnictví – analýza společnosti CEEC Research na konci loňského roku odhalila, že nedostatek zaměstnanců hlásí 92 procent stavebních firem.

Nový nápor poptávky, který se dá po pětadvacátém červnu očekávat, tuto situaci pravděpodobně ještě zhorší. Dosavadní náplň práce těchto firem se nejspíš promění ve prospěch zateplování, které dosud představovalo jen asi 20 procent, další ruce schopné práce ale asi jen tak „nevyčarujeme“.

Ačkoliv jsou tedy dotační programy jako takové chvályhodným a jak dokládá téměř 80 tisíc žadatelů uspokojených jen prostřednictvím NZÚ Light také úspěšným počinem, bylo by teď na místě zaměřit se na to, jak podpořit i samotnou realizaci stavebních opatření.

Autor je odborník na energetické úspory ze společnosti Weber, Saint-Gobain
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB