Manchester United je na zčásti na prodej. Musk ale zájem nemá

Na prodej je podíl v Manchesteru United, zatím podíl menšinový. Uvádí to agentura Bloomberg. Slavný anglický fotbalový klub vlastní od roku 2005 americká rodina Glazerů.
Na prodej je podíl v Manchesteru United, zatím podíl menšinový. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Klub přes odpor podstatné části fanouškovské základny pořídil již zesnulý realitní magnát Malcolm Glazer. Ten zemřel v roce 2014. V polovině předminulého desetiletí za klub zaplatil v přepočtu dle tehdejšího kursu postupně necelých 40 miliard korun. Nyní má mít Manchester United hodnotu zhruba 150 miliard korun, uvádí agentura Bloomberg.

Většinový podíl v klubu nyní vlastní šest Glazerových dětí. Právě tito potomci nyní zvažují prodej menšinového podílu v klubu a nelze vyloučit, že časem by klub mohl většinově ovládnout nový investor.

PSALI JSME:
Akcie Juventusu se prudce propadají kvůli krachu fotbalové Superligy

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk dříve během středy tweetoval, že Manchester United kupuje, ale posléze tvrzení vzal zpět s tím, že šlo pouze o žert. Je ale možné, že Glazerovi jako jednoho z možných zájemců o odkup menšinového podílu oslovili právě Muska.

Akcie klubu, jež se menšinově obchodují na burze v New Yorku, v reakci na Muskův tweet přechodně během obchodování před otevřením parketu vyskočily o 17 procent, ale pak svůj růst převážně umazaly.

PSALI JSME:
Tesla: Tweet za půl miliardy korun. Je Elon Musk mužem na správném místě?

Glazerovi přivedli legendární klub „rudých ďáblů“ do velkých dluhů. Ostatně Malcolm Glazer klub na dluh z velké části pořídil. Dluh nyní činí v přepočtu přes 18 miliard korun, bez započtení nesplacených poplatků za přestup ve výši přesahující v přepočtu pět miliard korun.

Značné zadlužení Manchesteru United jej nyní kvůli růstu úrokových sazeb a inflaci zatěžuje mnohem více, než v minulých letech. Inflace v Británii nyní vystoupala na 40leté maximum, což signalizuje další růst úrokových sazeb na ostrovech, ale i jinde. Klubu, jenž finančně krvácel už během covidových uzavírek, se tak financování dále notně prodraží.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Fotbalové kluby si utáhnou opasky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Moore Czech Republic skokově roste

Poradenská, auditorská a technologická skupina Moore Czech Republic, která je součástí jedné z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 …

Banka Creditas vyhnala poslední Rusy z tuzemské Expobank

Do poslední chvíle se u kormidla Expobank CZ drželi Rusové v dozorčí radě, která je nejvyšším orgánem každé akciové společnosti. Dohodu o převzetí Expobank CZ uzavřela Banka Creditas 18. července, ale až 2. září …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB