Masivní odliv dividend zválcoval běžný účet ČR

Tak špatně ještě běžný účet platební bilance ČR, jako v srpnu, ještě snad nikdy neskončil. Schodek tohoto účtu, který reprezentuje vnější (ne)rovnováhu ekonomiky totiž dosáhl téměř -81 miliard korun.
Eura míří spíše z českého trhu do zahraničí, než naopak, a lze jen těžko očekávat, že se tento trend brzy změní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavním důvodem tohoto extrémně nepříznivého výsledku je masívní odliv dividend, který jen v tomto jednom jediném měsíci překročil 69 miliard korun. Firmy pod zahraniční kontrolou se tak evidentně rozhodly ve velkém inkasovat doposud zadržované zisky v čase, kdy korunu stále ještě chránila Česká národní banka (ČNB).

Při pohledu na výsledky běžného účtu platební bilance je asi jasné, proč koruna nemá žádnou tendenci k posilování, respektive proč musí ČNB korunu bránit před oslabením. Vnější bilanci ČR však vedle dividend zatěžují především extrémně drahé suroviny, které stále více zhoršují výsledky obchodní bilance. Na místo tradičního přebytku je totiž stále více deficitní.

Eura tak míří spíše z českého trhu do zahraničí, než naopak, a lze jen těžko očekávat, že se tento trend brzy změní. Běžný účet platební bilance za posledních dvanáct měsíců vykazuje deficit přes 260 miliard korun. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se tento schodek letos překoná hranici mínus čtyři procenta, a bude tak nejhorší za posledních patnáct let.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  • Pete

   jsme především hlupáci co si zvolili vládu která vykráda ČR a zároveň se snaží nakupovat zbraně těsně před kolapsem ekonomiky.

 1. Petr

  Všechno co mohli, tak prodali a tak zisky míří do zahraničí. Navíc obrovské plýtvání peněz, úvaha o nákupu zbytečných a předražených F 35, není co dodat. Táhněte od válu, nechceme skončit jako Řecko.

 2. Pavel

  no každý kdo volil ty šílence dnešní vlády by si měl za své poslední peníze koupit provaz a vyrazit do lesa tedy pokud mají alespon kousek svědomí

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB