Masivní odliv dividend zválcoval běžný účet ČR

Názor
Tak špatně ještě běžný účet platební bilance ČR, jako v srpnu, ještě snad nikdy neskončil. Schodek tohoto účtu, který reprezentuje vnější (ne)rovnováhu ekonomiky totiž dosáhl téměř -81 miliard korun.
Eura míří spíše z českého trhu do zahraničí, než naopak, a lze jen těžko očekávat, že se tento trend brzy změní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavním důvodem tohoto extrémně nepříznivého výsledku je masívní odliv dividend, který jen v tomto jednom jediném měsíci překročil 69 miliard korun. Firmy pod zahraniční kontrolou se tak evidentně rozhodly ve velkém inkasovat doposud zadržované zisky v čase, kdy korunu stále ještě chránila Česká národní banka (ČNB).

Při pohledu na výsledky běžného účtu platební bilance je asi jasné, proč koruna nemá žádnou tendenci k posilování, respektive proč musí ČNB korunu bránit před oslabením. Vnější bilanci ČR však vedle dividend zatěžují především extrémně drahé suroviny, které stále více zhoršují výsledky obchodní bilance. Na místo tradičního přebytku je totiž stále více deficitní.

Eura tak míří spíše z českého trhu do zahraničí, než naopak, a lze jen těžko očekávat, že se tento trend brzy změní. Běžný účet platební bilance za posledních dvanáct měsíců vykazuje deficit přes 260 miliard korun. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se tento schodek letos překoná hranici mínus čtyři procenta, a bude tak nejhorší za posledních patnáct let.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance v červenci překvapil méně výrazným deficitem

Zavřít reklamu ×
    • jsme především hlupáci co si zvolili vládu která vykráda ČR a zároveň se snaží nakupovat zbraně těsně před kolapsem ekonomiky.

  1. Všechno co mohli, tak prodali a tak zisky míří do zahraničí. Navíc obrovské plýtvání peněz, úvaha o nákupu zbytečných a předražených F 35, není co dodat. Táhněte od válu, nechceme skončit jako Řecko.

  2. no každý kdo volil ty šílence dnešní vlády by si měl za své poslední peníze koupit provaz a vyrazit do lesa tedy pokud mají alespon kousek svědomí

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …