bool(false)

Mastercard: Spotřebitelé upřednostňují biometrii, ale její zavádění pokulhává

Naprostá většina spotřebitelů – 93 procent – dává při schvalování plateb nebo jiných finančních služeb přednost biometrickému ověření totožnosti před zadáváním hesla. Použití biometrických dat, jako je otisk prstu nebo sken oční duhovky, je bezpečnější a není při něm nutné si heslo pamatovat. Zavádění technologie biometrického ověřování do praxe ovšem pokulhává, protože ho brzdí i nezkušení manažeři.

V bankách projevují stejné nadšení pro biometrii jako spotřebitelé, ale 36 procent jejich manažerů v pozicích, jež rozhodující o zavádění mobilních biometrických technologií, přiznává nedostatek zkušeností.

Společnost Mastercard je hnací silou biometrického ověřování totožnosti při realizaci plateb.

Proto spojila síly s katedrou informatiky Oxfordské univerzity. Jejich cílem bylo zaměřit se na tuto rychle se vyvíjející oblast a vypracovat směrnice, jež by bankám umožnily porozumět technologii biometrického ověřování prostřednictvím mobilních zařízení a uvést ji do praxe.

Výsledkem je obsáhlá studie Mobile Biometrics in Financial Services: A Five Factor Framework (Biometrické ověřování mobilním zařízením ve finančních službách: osnova pěti základních faktorů). Těmi klíčovými faktory jsou: výkon, použitelnost, univerzálnost, zabezpečení a soukromí.

Mastercard již představil několik biometrických projektů. Třeba aplikace Mastercard Identity Check Mobile, která je postupně zaváděná i v Evropě, výrazným způsobem urychluje ověřování digitálních plateb a současně zvyšuje úroveň zabezpečení. Díky této aplikaci mají držitelé platebních karet možnost ověřit svou totožnost pomocí čtečky otisků prstů svého mobilního zařízení nebo prostřednictvím rozpoznání obličeje prostým pořízením „selfie“.

Letos na jaře Mastercard uvedl platební kartu se zabudovanou technologií ověření otisku prstu. Tato nová generace biometrických karet umožňuje bezpečné a okamžité prokázání totožnosti držitele karty při nákupech v obchodech. Zkušební provoz se úspěšně uskutečnil v Jihoafrické republice.

Vzhledem k očekávanému objemu prodejů chytrých telefonů ve výši 400 miliard USD do začátku příštího roku budou mít lidé po celém světě v daleko větší míře k dispozici způsob, jak využívat biometrické ověřování mobilním zařízením. Díky iniciativám, jako je spolupráce s univerzitou v Oxfordu, je společnost Mastercard na čele přechodu k širokému a zodpovědnému uplatnění mobilních biometrických řešení v oblasti finančních služeb.

V Česku považuje 57 procent oslovených spotřebitelů biometrické ověření plateb za bezpečné, i když je zatím používají pouhá tři procenta z nich, vyplývá z loňské „Studie společnosti Mastercard o vlivech inovací“.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Dvouleté děti ve školkách? Obce pro ně nemají kapacitu

Novela školského zákona (561/2004 Sb.) z dílny předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause ml. nalézá podporu obcí. Ty totiž v mnohých případech nemají kapacitu vhodnou pro umístění dvouletých dětí do mateřských školek. Novela nyní míří do výborů Poslanecké sněmovny.

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru