Máte doma chytré spotřebiče? A jsou i bezpečné?

Analýza
Když manžele Adama a Heather Schreckovy z Cincinnati v americkém Ohiu probudil uprostřed noci hlasitý zvuk vycházející z dětského pokoje, nebyl to jako obvykle pláč jejich desetiměsíčního dítěte. Rodiče, kteří spěchali do dětského pokoje, ke svému zděšení brzy zjistili, že hluk je ve skutečnosti hlasem dospělého muže, který vychází z jejich kamery pro sledování dětí.
Snad nejhůře jsou podle odborníků chráněny přístroje, které lidé umisťují do dětských pokojů, jako například dětské chůvičky připojené přímo na internet. Ilustrační foto: Pixabay.com

„A co bylo nejhorší? Jakmile vešli dovnitř, kamera se odvrátila od dítěte a podívala se na rodiče. U kamery, která byla naprogramovaná pouze na hlídání kojence, tato samostatná akce signalizovala, že se do dětské chůvičky někdo naboural a převzal nad ní kontrolu přes internet,“ říká Neil Patel, ředitel marketingu a obchodního rozvoje společnosti D-Link Europe.

K tomuto šokujícímu incidentu sice došlo už před sedmi lety, ale bohužel šlo o první z mnoha útoků na tzv. chytré domácnosti.

Nyní se píše rok 2021 a hackeři chytrých domácností jsou odvážnější a zákeřnější, než kdy dříve.

O chytré spotřebiče se podle loňského průzkumu společnosti Cleverance zajímá téměř každá druhá domácnost. A zatímco o ochraně dat v počítači nebo mobilu lidé něco tuší, chytré spotřebiče tolik neřeší.

„Přitom právě tato zařízení jsou schopna zásadního vpádu do soukromí a jejich zabezpečení se dá bohužel prolomit vcelku snadno. Zároveň mohou sloužit jako špatně střežená brána do celé domácí sítě, což může být ještě nebezpečnější,“ uvádí expert na kybernetickou bezpečnost Karel Obluk, který v minulosti například vedl vývoj antivirového softwaru AVG.

Snad nejhůře jsou podle odborníků chráněny přístroje, které lidé umisťují do dětských pokojů, jako například dětské chůvičky připojené přímo na internet. Od prosince 2019 se potýkala se sérií hackerských útoků americká společnost Ring, jejíž zařízení útočníci použili mimo jiné ke strašení malých dětí v jejich pokojích nebo k vydírání obyvatel.

PSALI JSME:
Chytré spotřebiče jako oko pro šmírování domácností

Česká policie varuje, že četnost kyberzločinů, mezi něž patří rovněž takzvaný hacking, v posledních letech rapidně stoupá. V roce 2019 kriminalisté zaznamenali bezmála 8,5 tisíc kybernetických zločinů, což je o čtvrtinu více, než v roce 2018.

„Byť počet vloupání do obydlí v celé Evropě v posledních letech klesá a nejinak je tomu i v ČR, patří tato trestná činnost stále mezi nejpočetnější,“ říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Na zabezpečení obydlí je třeba neustále myslet, protože pachatelé dokážou využít jak toho, že jste odjeli na dovolenou, tak i toho, že jste si odskočili třeba jen do restaurace nebo na nákup. „A že zabezpečení je nejen o technických opatřeních, ale zejména o našem běžném chování a zvycích,“ dodává Barbořík.

PSALI JSME:
Spíte, a po bytě vám chodí zloděj

„Jakmile se hackeři nabourají do zařízení a sítě, mohou získat přístup k osobním údajům a datům na jiných zařízeních v síti nebo třeba spustit nahrávání obrazu a zvuku, popřípadě mluvit z reproduktoru,“ varuje expert Karel Obluk.

Je snadné si říkat si, že nám se to nestane. „Ale upřímně, neříkáme si to všichni? Sníme o chytrém, propojeném životním stylu, který nám usnadňuje život. Bohužel zkušenosti ukazují, že hackeři chytrých domácností a internetu věcí jsou sofistikovanější než kdy dříve a jsou ochotni zkoumat vaše chytrá domácí zařízení, jen aby objevili sebemenší slabiny,“ dodává Neil Patel ze společnosti D-Link.

A doporučuje následující: „Když chcete do své domácnosti přidat a nastavit chytrá zařízení, můžete myslet na několik jednoduchých věcí, které minimalizují pravděpodobnost výše zmíněných scénářů. Například při výběru kamer pro sledování domácnosti nebo chůviček volte čistě cloudová řešení.“

PSALI JSME:
U okna jim nocoval cizí muž, teď je chrání kamera

Ta poskytují end-to-end šifrování prostřednictvím cloudu, které eliminuje riziko hacknutí kamer a přístupu přímo z internetu.

„Takové řešení může také nabídnout kompletní ekosystém chytré domácnosti, který vám umožní sledovat váš domov a také přidat další senzory a chytré zástrčky pro zapínání a vypínání spotřebičů, ať už jste v domě nebo mimo něj,“ doplňuje Patel.

Vždy se podle jeho názoru také vyplatí aktualizovat hesla a firmware, abyste průběžně obnovovali ochranu zařízení.

„Také vždy změňte všechna výchozí hesla zařízení a služeb. Starší zařízení mají často výchozí heslo nastavené výrobcem a často bývá stejné napříč produkty. Pokud není změněno, může být zařízení velmi náchylné k útokům.“

PSALI JSME:
Jak si lidé v minulém století představovali „chytrou domácnost“

Důležitým faktorem je také seznámení se s bezpečnostními ovládacími prvky routeru a jeho konfigurace pro regulaci vystavení internetu. Například pouhé zakázání vzdáleného přístupu na směrovači může zabránit možnosti, že by nad ním hacker převzal kontrolu.

„Samozřejmě se ujistěte, že máte i odpovídající antivirovou a antimalwarovou ochranu na všech počítačích a laptopech v domácnosti, protože i ty mohou být pro hackera cestou, jak se dostat k vašim chytrým domácím zařízením,“ doporučuje Neil Patel.

Před nákupem nového zařízení do vaší domácnosti je užitečné zjistit si, jakými funkcemi je vybavené. „Ujistěte se, že vybíráte zařízení, která zahrnují kvalitu a zabezpečení jako hlavní funkce. Provedení inventury a průzkumu zařízení, která již vlastníte a zjištění, jak fungují ve spojení s vaší chytrou domácností, může být také velmi přínosné pro zlepšení zabezpečení vaší domácnosti,“ uzavírá odborník.

PSALI JSME:
Letošek přinese další koronavirové kyberútoky, kybernetické konflikty a hrozby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB