Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Lidé v důchodovém věku, jimž penze přiznána nebyla, mohou být v evidenci úřadu práce, a pak za ně zdravotní pojištění platí stát. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Co například ženy, které vystudovaly, krátce pracovaly, ale pak zůstaly s dětmi doma a třeba se musely postarat o postižené dítě až do jeho dospělého věku, takže se do zaměstnání vrátily jen na pár let?

Nebo nepodnikající invalidní důchodci prvního a druhého stupně? Či výtečníci s opakovanou návštěvou nápravného zařízení?

Mohou se u nás najít osoby, které se po dosažení předepsaného věku rozhodnou odejít do důchodu, jenže dočasně nedostanou ani korunu, nebo se dokonce nedočkají starobní penze vůbec?

Ano a není jich málo. Zhruba pět procent žadatelů o důchod neuspěje, protože nesplňují požadavek na počet odpracovaných let.

Dosažený věk a odpracovaná léta

Vraťme se ale ke zmíněným dvěma podmínkám, které je třeba pro získání nároku na starobní důchod splnit. Potřebný dosažený věk i počet let strávených v zaměstnání (přesněji uvedeno – doba, po níž zaměstnavatel, stát nebo vy sami jste odváděli sociální pojištění – pozn. aut.) se v posledních letech zvyšovaly.

Zatímco u věku toto prodlužování stále platí, požadovaná doba pojištění byla po roce 2018 zakonzervována na 35 let (ještě v roce 2010 to bylo jen 26 let). Bez započtení tzv. náhradních dob však stačí odpracovat 30 let.

Do doby pojištění se totiž počítají i období (náhradní doba), kdy jste přímo do zaměstnání nechodili – např. studium, péče o dítě do čtyř let věku, základní vojenská služba, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, doba péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby, podpora v nezaměstnanosti.

Nechte si zaslat účet

A naopak někdo může být překvapen, že do kýžených 35 let nebude zahrnuta doba naplněná pracovní aktivitou nebo léta, kdy pojistné za dotyčného platil stát – lidé v invalidním důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně nevykonávající výdělečnou činnost, delší období nezaměstnanosti, dlouhodobé působení mimo EU nebo v zemích, s nimiž ČR nemá smlouvu o sociálním zabezpečení, práce načerno nebo činnosti nepodléhající odvodům, nezařazení do práce při opakovaném pobytu ve vězení apod.

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

Pokud za život člověk nevystřídal jen dvě tři zaměstnání, obvykle není v jeho silách dopočítat svůj stav „penzijního účtu“. Naštěstí tuto evidenci vede stát a jednou za rok si o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění může zdarma zažádat i ten, kdo má do penze ještě daleko.

Doplatit či předplatit si

Čím dřív se o to člověk stará, tím lépe udělá. Chybějící léta penzijního pojištění lze totiž získat několika náhradními způsoby, nikoli však neomezeně. Především je možné si platit dobrovolné důchodové pojištění, které sice nezajistí vysokou penzi, ale pro důchod se takto započítají i roky strávené v domácnosti. Pro rok 2021 činí minimální měsíční pojistné 2482 korun.

Platit si dobrovolné důchodové pojištění je možné nejdéle 15 let za celý život, a to ještě za splnění dalších podmínek. Je výhodné pro např. ženy v domácnosti, které vědí, že manko požadovaných roků v zaměstnání by už nedohnaly.

PSALI JSME:
Pro přiznání důchodu je nutné doložit i pojištění placené při práci v zahraničí

Nebo je možné si chybějící dobu doplatit zpětně. Toto doplacení je však omezeno na jeden rok před podáním přihlášky k dobrovolnému pojištění a podmínkou je, že před jejím podáním už byl žadatel pojištěn alespoň jeden rok. Doplatit zpětně je možné i jeden rok před podáním žádosti o důchod.

Nebo pár let počkat

Také lze odchod do důchodu oddálit o dobu, kdy si žadatel potřebná léta odpracuje, přestože věk už na penzi měl.

Případně splní další alternativní podmínku, tedy zmírněné doby pojištění na 16 až 20 let, když se přistoupí na dosažení důchodového věku alespoň o pět let vyššího, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození. Tato možnost se týká starších ročníků pojištěnců.

PSALI JSME:
Třetina Čechů se bude muset v důchodu spolehnout jen na státní penzi. Anebo dál pracovat

Neplaťte zdravotní sami

A jak je to s placením zdravotního pojištění u lidí důchodového věku, jimž penze přiznána nebyla, a proto se nepovažují za důchodce, za něž toto povinné pojištění hradí stát? Mohou být v evidenci úřadu práce, a pak za ně zdravotní pojištění platí stát.

Nebo patří mezi osoby bez zdanitelných příjmů (nemají příjmy ze zaměstnání, ze samostatné výdělečné činnosti a pojištění za ně neplatí stát), které v roce 2021 odvádějí měsíční zálohy ve výši 2052 korun, což bez příjmů i šance na penzi není zrovna málo.

Naštěstí za všechny seniory zdravotní pojištění platí stát od chvíle, kdy dosáhli předepsaného důchodového věku. Neděje se tak ale automaticky, o vstup do kategorie tzv. státních pojištěnců musejí požádat.

PSALI JSME:
Důchodci těsně před volbami dostanou výrazně přidáno

Zavřít reklamu ×
  1. Kdo nepracoval ať nejí – to by mělo platit i dnes. Bohužel socanka Maláčová chce platit 10000,- všem. No některejm – třeba bezdomovcům to na chlast úplně stačí.

  2. Pozastavili jste se nad tím, proč je u nás nutno mít odpracováno až 35 let pro přiznání důchodu? Tak dlouhá doba pro přiznání důchodu nikde jinde v EU neexistuje. Všude je to maximálně 25 let. Zajímavé je, že EU nás nutí sjednocovat a přizpůsobit kdejakou volovinu, ale že by nás EU iniciovala přizpůsobení limitu odpracovaných 25 let pro přiznání důchodu nebo třeba zákoník práce se standardy v západních zemních Evropy to ne. To je ticho po pěšině.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.