Mateřská společnost Lidlu odráží 350 tisíc kyberútoků útoků denně

Německá Schwarz-Gruppe, pod níž spadají i v Česku působící supermarkety Lidl a Kaufland, se stále častěji stává terčem kybernetických útoků. Generální ředitel skupiny Gerd Chrzanowski, generální ředitel, chce nyní spojit síly s konkurencí v maloobchodním sektoru.
Německá Schwarz-Gruppe, pod níž spadají i v Česku působící supermarkety Lidl a Kaufland, se stále častěji stává terčem kybernetických útoků. Ilustrační foto: Marek Mróz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117651158
Německá Schwarz-Gruppe, pod níž spadají i v Česku působící supermarkety Lidl a Kaufland, se stále častěji stává terčem kybernetických útoků. Ilustrační foto: Marek Mróz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117651158

„Jako Schwarz-Gruppe jsme před válkou na Ukrajině zaznamenali přibližně 3 500 útoků denně. Nyní jsme napadáni 350 tisíckrát za 24 hodin, hlavně z Ruska,“ potvrdil Chrzanowski v dvojrozhovoru pro deník Süddeutsche Zeitung s Billem McDermottem, šéfem společnost ServiceNow, která se specializuje na umělou inteligenci.

Škody v řádech trojciferných miliard eur

Skupina Schwarz-Gruppe v reakci na to spolupracuje s americkou společností na vývoji bezpečnostních řešení založených na umělé inteligenci.

Ta a mají být k dispozici i konkurentům. „Konkurujeme si v oblasti vajec, banánů a mléka. Ale ne v kybernetické bezpečnosti. Zde musíme spolupracovat. Pokud je napaden jeden z nás, týká se to nás všech,“ ujistil Chrzanowski.

Podle Chrzanowského způsobují ataky německému hospodářství značné škody. V roce 2023 by kybernetické útoky stály 206 miliard eur (5,2 bil. Kč.), upozornil s odkazem na údaje průmyslového sdružení Bitkom.

V roce 2024 se výše škod zvýšila přibližně o 30 procent na 267 miliard eur (6,74 bil. Kč.), přičemž podle střízlivých odhadů čelí vydírání hackerů přibližně každá desátá firma ve Spolkové republice.

Proto šéf Schwarz-Gruppe považuje za nezbytné zavést „digitální suverenitu“ na rozdíl od amerických poskytovatelů. „Existují data, která by neměla být uložena na serveru v jiné zemi,“ nepochybuje.

O slovo se hlásí umělá inteligence

Společnost z Neckarsulmu také plánuje do roku 2025 novou platformu umělé inteligence pro evropský maloobchod, která má mimo jiné zabránit frontám u pokladen. Skupina Schwarz se v této oblasti zaměřuje také na nezávislost.

Například Amazon je „jedním z našich konkurentů“, uvedl Chrzanowski. Proto podle něj není „moudré posílat naše údaje o nákupech a cenách do amerického cloudu, aniž bychom věděli, co se s daty děje“.

McDermott v rozhovoru uvedl, že Schwarz-Gruppe je se svým cloudem Stackit lídrem v oblasti suverenity dat, „zejména na regulovaných trzích, jako jsou banky, zdravotní pojišťovny a orgány veřejné správy“.

„Myslím, že země v EU rozhodně potřebují spolupracovat. Je v pořádku, že jednotlivé vlády a armády mají svůj vlastní suverénní cloud. Data však putují přes státní hranice. To je důvod, proč Evropa potřebuje alianci v oblasti umělé inteligence, aby zůstala konkurenceschopná,“ podotkl McDermott.

Extravert a introvert

Třiašedesátiletý Bill McDermott se řadí mezi největší hvězdy mezi americkými podnikateli. Jako generální ředitel společnosti ServiceNow, úspěšného specialisty na umělou inteligenci, vystupuje tento bývalý šéf softwarového gigantu SAP s potěšením před velkým publikem v bílé bomber bundě a křičí do davu: „Jste připraveni se do toho pustit?“

Naproti tomu třiapadesátiletý Gerd Chrzanowski si bedlivě střeží soukromí, nevyhledává pozornost veřejnosti a poskytuje rozhovor snad jednou za rok, upozornil web SpiegelOnline.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB