Měď odolává navzdory slabé čínské poptávce

Nedávná konsolidace mědi následuje po předčasném nárůstu na rekordní hodnoty v minulém měsíci. Ten byl způsoben spekulanty na londýnském a newyorském trhu s futures.
Dlouhodobé fundamenty podporují robustní budoucí poptávku po mědi ze strany elektromobilů, síťové infrastruktury a datová centra umělé inteligence. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tato rally odradila poptávku fyzických kupců, zejména v Číně, která je největším spotřebitelem mědi a kde nedávné údaje naznačují oslabení. Navzdory neúspěchům se sektor průmyslových kovů letos zvýšil přibližně o devět procent, přičemž nejlépe se daří mědi a cínu.

Domníváme se, že směr trhu je správný, ale zpochybňujeme načasování, protože k trvalému růstu cen je zapotřebí fundamentální podpora. Nedávné zmínky o umělé inteligenci a předpokládané poptávce po energii pro datová centra přilákaly k mědi nové investory, i když někteří z nich možná plně nerozumí dynamice komodity, kde se ceny řídí aktuální rovnováhou nabídky a poptávky.

Ke stlačení mědi v čele s futures na vysoce kvalitní měď v New Yorku došlo v době, kdy čínské zásoby dosáhly čtyřletého maxima, což připomíná kolaps poptávky v době covidu. Navíc prémie, kterou čínští dovozci platí oproti mědi na LME (London Metal Exchange, Londýnská burza kovů, pozn. red.), zmizela.

To naznačuje, že rally byla poháněna burzou, nikoli poptávkou z Číny. Domácí čínská měna, jüan (renminbi) poblíž sedmiměsíčního minima může motivovat k vytváření zásob, ale zdražuje dovoz, což může odradit kupující.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Dlouhodobé fundamenty podporují robustní budoucí poptávku po mědi ze strany elektromobilů, síťové infrastruktury a datová centra umělé inteligence, zatímco výroba může mít potíže s uspokojením poptávky, což povede k potenciálnímu deficitu nabídky. Těžaři potřebují vyšší ceny, aby ospravedlnili investice do nových objevů (nalezišť), jejichž návratnost trvá více než deset let.

Po téměř 50% retracementu rally z minima z října 2023 našel kontrakt na vysoce kvalitní měď podporu před úrovní 4,35 dolaru za libru, což je maximum z ledna 2023, přičemž rezistence se v současnosti nachází v oblasti 4,55-60 dolaru za libru.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB