„Medvědí průzkum“ asociace stavebních spořitelen

Názor
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) před pár dny informovala o svém „aktuálním reprezentativním průzkumu“, podle nějž prý téměř 30 procent Čechů zvažuje investici do nemovitosti v zahraničí. Problémů s tímto „průzkumem“, pod nímž je podepsána agentura Ipsos, je hned několik.
stavebni-sporeni-depositphotos-30599087-s-2019

Pokud by mělo jít o skutečně reprezentativní průzkum, neměl by se uskutečnit na vzorku pouhých 525 respondentů ve věku 18–65 let a nesměl by být dále omezen tím, že jeho účastníci musejí spadat do kategorie domácností s měsíčním příjmem nad 60 tisíc korun. Ty skutečně reprezentativní průzkumy v ČR totiž mají více než tisíc účastníků. Tedy zhruba dvojnásobek. A to bez dalších omezení.

Když si to rozebereme do detailu, tak podle „průzkumu“ asociace žije v každém kraji ČR zhruba 11 mužů a žen, žijících v domácnostech s měsíčním příjmem nad 60 tisíc korun – a zde se nabízí legendární výrok expremiéra Paroubka „Kdo z vás to má“ –, kteří uvedli, že zvažují investici do nemovitosti v zahraničí.

Asociace se tak v době, kdy lidé řeší především inflaci a rostoucí ceny energií, na základě názoru pouhých asi 160 lidí z celé ČR nestydí tvrdit, že „dramatický růst cen nemovitostí spolu s obavou o znehodnocení peněz vinou inflace vede stále větší počet Čechů k tomu, aby se poohlédli po investici do nemovitosti v zahraničí“.

PSALI JSME:
Nenechte si ujít dvoutisícovou státní podporu

A tajemník AČSS Jiří Šedivý dokonce vysvětlil: „Úvěr ze stavebního spoření nelze podle zákona použít na financování nákupu nemovitosti v zahraničí. U stavebního spoření však není omezeno, jak střadatelé s naspořenými prostředky naloží. Úspory tak lze použít i na pořízení, úpravy nebo vybavení nemovitosti v zahraničí.“

Šedivý jinými slovy říká, spořte s našimi stavebními spořitelnami, čerpejte českou státní podporu – na niž ve formě daní přispívá každý z nás, daňových poplatníků, ač stavebně spoří či nikoliv –, a pak si za tyhle peníze kupte/upravte/vybavte nemovitost v zahraničí, protože v Česku teď chalupy nejsou.

Tajemník Šedivý tak asociaci stavebních spořitelen a jejím členům poskytl „medvědí službu“ a přihrál na smeč těm politikům, kteří hledají možné úspory ve výdajích státního rozpočtu např. i tím, že v rámci škrtů dojde k osekání, nebo dokonce ke zrušení státního příspěvku stavebního spoření.

PSALI JSME:
Rekreační nemovitosti zdražují. Vzhůru letí i ceny opravených chat a chalup

Opravdu není žádný rozumný důvod k tomu, aby český stát podporoval své obyvatele v tom, aby si za své naspořené a státem (námi všemi, pozn. aut.) dotované finance kupovali či zvelebovali nemovitosti v zahraničí, a tudíž spotřebovávali peníze jinde, než v Česku. A navíc z těchto v zahraničí držených nemovitostí platili daně nikoliv do českého rozpočtu.

Ekonom Lukáš Kovanda nedávno navrhl zrušení státní podpory stavebnímu spoření: „Stavební spoření v Česku ale chřadne už od poloviny nultých let. Jeho státní podporu bychom měli konečně zcela zrušit.“ Připojujeme se k tomuto názoru. Pokud asociace českých stavebních spořitelen vyzývá lidi k nákupu nemovitostí v zahraničí, něco je špatně. A nejen v legislativě.

S osekáváním státní podpory stavebka přišel před lety někdejší ministr financí Kalousek, když stát potřeboval šetřit. A podpora státu se snížila na polovinu ze čtyř tisíc na dva ročně. Pokud by se nyní podpora snížila na nulu, bylo by jen a pouze na stavebních spořitelnách, jak budou motivovat své klienty. Klidně i nákupem nemovitostí v zahraničí, ale už bez státní podpory.

PSALI JSME:
Nyní je dobrý čas zrušit podporu stavebka

Zavřít reklamu ×
  1. „Opravdu není žádný rozumný důvod k tomu, aby český stát podporoval své obyvatele v tom, aby si za své naspořené a státem (námi všemi, pozn. aut.) dotované finance kupovali či zvelebovali nemovitosti v zahraničí…“

    Autor zapomněl dodat, že i ti strašní klienti, co si naspoří na něco jiného než domácí bydlení, poskytují peníze na úvěry právě na ty domácí domy a byty. Z těch se pak generují ty pracovní příležitosti, daně a tak. Takže důvod k tomu má stát stále víc než pádný. Nebo by mohl teda ty desíky miliard korun ročně zajistit lidem z jiných zdrojů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.