Měny středoevropského regionu zůstávají pod tlakem

Názor
Na trzích ve čtvrtek pokračovala vysoká volatilita spojená s nejistým vývojem konfliktu na Ukrajině. Americké akcie druhý den v řadě rostly, naopak evropská seance se nesla převážně v červených číslech. Pozitivní sentiment trhů směrem k USA se ve čtvrtek odrazil i na kurzu dolaru. Ten si ke společné evropské měně připsal dalšího půl procenta a pohyboval se poblíž 1,10 USD/EUR.
Regionální měny byly v prostředí sílícího dolaru i ve čtvrtek pod tlakem výprodejů. Nejvíce oslabil polský zlotý. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dolar je v posledních dnech podporován nejen odhodláním Fedu (americké centrální banky, pozn. red.) k zahájení zvyšování sazeb již na nadcházejícím březnovém zasedání, ale i – ve srovnání s Evropou – mnohem menší závislostí na ruských energiích a geografickým odstupem od celého konfliktu.

Data z amerického trhu práce potvrzují jeho dobrou kondici. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v uplynulém týdnu snížil více, než trhy očekávaly. Americký trh práce se tak pohledem statistik z poslední doby nachází v prostředí nedostatku pracovní síly a přilévá olej do ohně inflačních tlaků daných vysokými cenami energií, komodit, ale i předchozím narušením dodávek vstupů.

Výrazné překvapení ve čtvrtek přinesl lednový růst cen průmyslových výrobců v eurozóně. V lednu meziměsíčně vzrostly produkční ceny o dalších 5,2 procenta (očekávalo se 2,8 %, pozn. aut.), což v meziročním vyjádření znamená již růst o 30,6 procenta.

PSALI JSME:
Koruna se propadá. ČNB zřejmě bude muset intervenovat

Nezajímavé není toto číslo ani z domácího pohledu, jelikož vysoká otevřenost české ekonomiky znamená, že existuje riziko, že se vyšší zahraniční ceny budou ještě nějakou dobu promítat i v nákladech českých výrobců (v lednu rostly české PPI o 19,2 %, pozn. aut.), což bude vytvářet dodatečný tlak na tuzemské spotřebitelské ceny a další růst sazeb České národní banky.

Ve čtvrtek byly zveřejněny i finální hodnoty indexů nákupních manažerů v Německu a eurozóně za únor, které byly revidovány oproti prvotním odhadům mírně dolů. Stále se však nacházely výrazně nad hodnotou 50 bodů, která je předělem mezi poklesem a růstem, což bylo dáno jak odezníváním pandemické vlny omikronu, tak uvolňováním napětí v dodavatelských řetězcích.

PSALI JSME:
Růst ekonomické aktivity v eurozóně zrychlil

Z dnešního pohledu však jde o data, která odráží především historii před eskalací konfliktu na Ukrajině, což jejich vypovídací schopnost ohledně budoucího ekonomického vývoje značně diskontuje. Regionální měny byly v prostředí sílícího dolaru i ve čtvrtek pod tlakem výprodejů. Nejvíce oslabil polský zlotý, který se odpoledne obchodoval poblíž 4,80 PLN/EUR.

Ztrácela i česká koruna, která se odpoledne dostala až na 25,80 CZK/EUR. O něco menší ztráty si připsal forint, který byl podpořen vyšším než očekáváným zvýšením týdenní depozitní úrokové sazby tamní centrální banky. Celkově tak středoevropské měny doplácí na svou geografickou blízkost celému konfliktu, závislost na ruských energiích a relativně vyšší podíl průmyslu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na regionální měny dolehla riziková averze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nestrašme, Česko nebankrotuje, zvedat daně netřeba

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu se totiž zatím letos nedokázalo zcela vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezi prvním …

Putin upevňuje svůj vliv v ropné mocnosti Libyi

Rusko upevňuje svůj vliv v Libyi. Plánuje znovuotevřít svoji ambasádu v její metropoli, Tripolisu. Ruský prezident Vladimir Putin skrze takzvanou Wagnerovu žoldáckou skupinu svého spojence Jevgenije Prigožina tudíž …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB