„Městská logistika“ bude nabývat na významu. Developeři musejí reagovat na růst on-line prodejů

Mezi e-shopy panuje konkurenční boj. Týká se prakticky všech segmentů, ale na prvním místě je obchod s potravinami. A rychlost dodávky může být u řady zákazníků rozhodujícím faktorem pro výběr dodavatele nebo on-line prodejce. Pro mnoho zákazníků v Praze je tak maximální přijatelná doba dodávky potravin, které si objednali on-line, 90 minut.
Ilustrační foto: Archív

„Rychlost závisí – kromě procesu zpracování a vychystání objednávky skladem – na tzv. last mile delivery, tedy dodání zboží z distribučního depa příjemci,“ vysvětluje Dušan Drábek, vedoucí industriálního týmu české pobočky mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate.

Prodejci a pro ně pracující logistické firmy jsou nuceni maximálně snížit riziko zdržení dodávky sítí menších skladů v širším centru města, čímž zároveň také minimalizují náklady na přepravu a ekologickou zátěž.

Lokální distribuční sklady bývají zpravidla zásobovány z centrálních skladů, jejichž umístění se řídí jinými kritérii.

Podle průzkumu konzultační společnosti Acomware, která na vzorku 1 016 on-line respondentů uskutečnila výzkumná agentura Ipsos, více než třetina Čechů nakupuje potraviny na internetu, z toho 16 % alespoň jednou měsíčně.

„Už 36 procent respondentů z našeho výzkumu objednává potraviny on-line, přičemž deset procent z nich každý týden,“ vysvětluje konzultant Jan Penkala. Pokud jde o popularitu jednotlivých prodejců na internetu, mezi potravinami vládne Tesco, které následuje Rohlik.cz.

Praha, Průmyslová ulice

Nejvyšší hustota projektů zaměřených na městské sklady je v industriální zóně kolem Průmyslové ulice. Některé projekty procházejí rozdělením na menší jednotky, jiné postupně vznikají nebo teprve vyrostou. Stojí za nimi developeři jako Flow East, Charnwood, Codeco, DRFG nebo ILD. Jen v této oblasti dosahují kapacity stávajících nebo z velké většiny plánovaných logistických hal více než 100 000 m².

Hostivař přitom není jedinou exponovanou lokalitou pro developery menších skladů, nezřídka s jednotkami od 200 do 500 m². Podobné sklady už nabízí společnost Amesbury ve svých parcích na Zličíně a v Chrášťanech anebo P3 v Horních Počernicích. V Jenči pak společnost ILD umožnila kromě klasického nájmu rovněž odkup malých jednotek do vlastnictví.

Směrem k dálnici D1 působí dva velcí hráči: CPI Group nabízí ve Vestci 5 000 m² ve čtyřech budovách, zatímco CTP Invest výstavbu parku u Nupak o ploše cca 11 700 m² s pěti samostatnými jednotkami určenými právě pro městskou logistiku teprve připravuje. Nedaleko, mezi Říčany a Čestlicemi, jsou aktivní developerské společnosti Red Stone a Contera, jejichž vybudované areály mohou segment městské logistiky obohatit o bezmála 40 000 m².

PSALI JSME:
E-komerce ve východní Evropě rychle roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.