Meteorologické satelity pomáhají zachraňovat lidské životy

Tytéž satelity, které pomáhají „rosničkám“ předpovídat a sledovat počasí, také pomáhají zahraňovat lidské životy. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) informoval, že vloni bylo díky jeho družicím na území Spojených států a ve vodách okolních oceánů a moří zachráněno rekordních 421 lidí v situacích, které potenciálně ohrožovaly jejich život.
Polární orbitální a geostacionární satelity NOAA jsou součástí globálního vyhledávacího a záchranného družicového sledovacího systému COSPAS-SARSAT. Zdroj: NOAA

V jednom loňském případě loni se po havárii aktivoval nouzový maják na palubě malého letadla poblíž Skwentny na Aljašce. Záchranné koordinační středisko na Aljašce předalo polohu Aljašské letecké národní gardě, jejíž příslušníci poté vyprostili z trosek letounu oba cestující, kterým se následně dostalo lékařské péče v místní nemocnici.

Při jiné akci bylo zachráněno šest lidí z potápějící se lodi asi dvacet mil východně od Sunny Isles na Floridě. Poté, co pobřežní hlídka USA obdržela nouzové výstražné hlášení, nasměrovala na pozici vysílání nouzového signálu jednu ze svých lodí.

Celkem se tak vloni podařilo na území USA a v okolních vodách zachránit 421 lidí, což je dosud největší množství zachráněných. Předchozí rekord byl z roku 2007, kdy bylo díky zachycenému nouzovému signálu zachráněno 353 osob v nesnázích ohrožujících jejich život. V roce 2019 satelity NOAA přispěly k lokalizaci a záchraně 306 lidí na moři, 38 lidí u leteckých havárií a 77 osob na pevnině, které použily tzv. PLB, tedy ruční osobní lokátory.

Za zmínku stojí, že nejvíce zachráněných díky SARSAT bylo na Floridě (více než 100), kterou následovala Aljaška (více než 50). „Každý zachráněný podtrhuje úspěch téměř 40 let týmové práce s Pobřežní hlídkou USA, letectvem USA, NASA a našimi mezinárodními partnery,“ komentoval loňské výsledky Steve Volz, administrátor Satelitní a informační služby NOAA.

Polární orbitální a geostacionární satelity NOAA jsou součástí globálního vyhledávacího a záchranného družicového sledovacího systému COSPAS-SARSAT, který používá síť amerických a mezinárodních satelitů k detekci a lokalizaci tísňových signálů z nouzových majáků na palubě letadel, lodí a z ručních osobních lokátorů (PLB) kdekoli na světě.

Celkem se vloni na území USA a v okolních vodách podařilo zachránit 421 lidí, což je dosud největší množství zachráněných. Zdroj: NOAA

Když družice NOAA určí umístění, odkud je v USA vysílán nouzový signál, informace se předá do řídícího střediska SARSAT v Suitlandu ve státě Maryland. Odtud se informace rychle odesílají do záchranných koordinačních center provozovaných buď americkým letectvem pro pozemní záchranu, nebo pobřežní stráží USA pro vodní záchranu.

NOAA, která letos na podzim oslaví své padesátiny, také podporuje záchranné akce na celém světě tím, že předává informace o zachyceném tísňovém signálu mezinárodním partnerům SARSAT. Od svého založení v roce 1982 systém COSPAS-SARSAT přispěl k více než 48 000 záchranným akcím po celém světě, včetně téměř devíti tisíc ve Spojených státech a okolních vodách.

PSALI JSME:
O životě či smrti rozhoduje každá minuta, říká ústřední náčelník Horské služby

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Seznamky pod útokem hackerů. Mohou i ukrást peníze

Na seznamovací aplikace, které si oblíbily miliony uživatelů po celém světě, často cílí hackeři. Jak zjistila společnost Kaspersky, mohou například od uživatelů vymámit jejich osobní údaje nebo je bombardovat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mobilní telefonát o právě skončeném nevolnictví

Poradna
Konečně dobrá zpráva! Není však o koronaviru, a tak si jí prakticky nikdo nepovšiml, i když se přímo týká milionů lidí. První dubnový den skončilo dlouhá desetiletí trvající nevolnictví všech, kteří využívají služeb mobilních operátorů.
Rolovat nahoru