Mezi Čechy frčí svatby, co se neprodraží

Více než čtvrtina novomanželů v Česku, přesněji 26,7 procenta, utratila za svatbu mezi 20 až 50 tisíci korunami. Starší páry mezi 54 a 65 roky obvykle vystačí s výdaji do 20 tisíc, mladší – mezi 27 a 35 lety – jsou naopak ochotni vydat i 100 až 150 tisíc korun. Vyplývá to z on-line průzkumu Broker Consulting.
Dodržení finančního plánu svatby může být znamením, že manželé budou mít i v manželství rodinné finance pevně pod kontrolou. Foto: Pixabay

Svatební den ale bývá stále častěji spíš mejdanem pro příbuzné a přátele, s nimiž se novomanželé tak jako tak chtějí alespoň jednou za čas potkat. Někdy navíc náklady veselky zčásti nebo úplně pokryjí svatební dary předávané v hotovosti.

Podobnou zkušenost z nedávné doby má paní Monika, která se vdávala loni v červnu.

„Už při hledání prostoru pro svatbu jsme mysleli na to, že budeme kromě rodiny zvát všechny naše kamarády a svatbu pojmeme jako celodenní párty s rautem,“ vzpomíná.

I přesto, že měli přes stovku hostů, jejich náklady se pohybovaly okolo 70 tisíc korun. „Zpětně jsme je pokryli z finančních darů vybraných na svatbě,“ přiznává Monika.

Veselce „na sekeru“ se raději vyhněte

Při financování – bez ohledu na výši svatebního rozpočtu – se ale tento postup uplatňuje spíš ojediněle. Podle průzkumu jej volí necelá tři procenta (2,6 %) novomanželů. Každý druhý pár raději spoléhá na své vlastní společné úspory. Jedna třetina také přiznává, že svatební veselí „zatáhli“ rodiče jednoho ze snoubenců.

„Velmi mne potěšilo, že jen malé procento, přesněji 3,2 procenta, si na svatbu půjčilo peníze, ať už od známých, příbuzných či dokonce v bance,“ říká Michal Cibulka, metodik finančního plánování Broker Consulting.

Při současných podmínkách na bankovním trhu a nákladech ve výši 50 tisíc korun to podle něj znamená splátku okolo 1000 korun po dobu pěti let, nebo 1500 korun během tří let. „Neúčelový úvěr může sehrát zásadní roli při žádosti o úvěr na vlastní bydlení, kdy se posuzuje celková zadluženost žadatelů, tedy manželů,“ upozorňuje Cibulka.

PSALI JSME:
Exekutoři jásají: Čechy zajímají finance partnerů, až když za ně musí platit jejich dluhy

Jak nepřešvihnout rozpočet

Celých 62,1 procent párů utratí za svatbu tolik, kolik si naplánovalo, každý pátý dokonce méně. „Šetřílky“ jsou v tomto případě zejména mladé páry od 18 do 26 let, naopak nad rámec rozpočtu se „rozšoupne“ každý osmý pár ve věku od 27 do 35 let.

„Svatební den je většinou dopředu plánovaný výdaj, pro páry začíná příprava svatby již od zasnoubení. I když romantiky nepotěším, tak nemohu doporučit nic jiného, než k přípravě přistoupit pragmaticky a poctivě si vést rozpočet. V něm by měly být kromě celkové ceny i maximální částky, které za jednotlivé položky budoucí manželé mohou vydat. Pár dní po obřadu doporučuji se k rozpočtu vrátit a doplnit i reálné náklady. Dodržení finančního plánu svatby může být znamením, že manželé budou mít i v manželství rodinné finance pevně pod kontrolou,“ doplňuje Cibulka.

PSALI JSME:
Češi na svatbách šetří, dávají na ně dvě mzdy. Dříve to bylo i šest platů

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Maďarská inflace výrazně překvapila

Růst spotřebitelských cen v Maďarsku zrychlil, a to o dost více než se čekalo. V meziměsíčním vyjádření inflace vzrostla z červnových 0,4 % na 1,1 % v červenci, v tom meziročním pak z 2,9 % na 3,8 procenta.

Nárůst volatility může být pro dolar zkouškou

Americký dolar v poslední době oslabil. Další pokles se ale může v krátkodobém horizontu zkomplikovat, pokud americký Kongres nedokáže přijít s dostatkem nových stimulů. A časové okno pro zavedení nových opatření je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé vyhodí 13krát víc potravin, než si myslí

Analýza
Unikátní výzkum v Brně ukazuje, kolik potravin lidé nespotřebují a vyhodí do popelnice. Výsledky ukazují, jak zkreslené mají domácnosti představy o plýtvání jídlem. V koši totiž skočí až třináctinásobně více pečiva, zeleniny nebo ovoce, než si lidé myslí.
Rolovat nahoru