Svatební den ale bývá stále častěji spíš mejdanem pro příbuzné a přátele, s nimiž se novomanželé tak jako tak chtějí alespoň jednou za čas potkat. Někdy navíc náklady veselky zčásti nebo úplně pokryjí svatební dary předávané v hotovosti.
Zdroj: Průzkum Equa bank
Podobnou zkušenost z nedávné doby má paní Monika, která se vdávala loni v červnu.
„Už při hledání prostoru pro svatbu jsme mysleli na to, že budeme kromě rodiny zvát všechny naše kamarády a svatbu pojmeme jako celodenní párty s rautem,“ vzpomíná.
I přesto, že měli přes stovku hostů, jejich náklady se pohybovaly okolo 70 tisíc korun. „Zpětně jsme je pokryli z finančních darů vybraných na svatbě,“ přiznává Monika.
Veselce „na sekeru“ se raději vyhněte
Při financování – bez ohledu na výši svatebního rozpočtu – se ale tento postup uplatňuje spíš ojediněle. Podle průzkumu jej volí necelá tři procenta (2,6 %) novomanželů. Každý druhý pár raději spoléhá na své vlastní společné úspory. Jedna třetina také přiznává, že svatební veselí „zatáhli“ rodiče jednoho ze snoubenců.
„Velmi mne potěšilo, že jen malé procento, přesněji 3,2 procenta, si na svatbu půjčilo peníze, ať už od známých, příbuzných či dokonce v bance,“ říká Michal Cibulka, metodik finančního plánování Broker Consulting.
Při současných podmínkách na bankovním trhu a nákladech ve výši 50 tisíc korun to podle něj znamená splátku okolo 1000 korun po dobu pěti let, nebo 1500 korun během tří let. „Neúčelový úvěr může sehrát zásadní roli při žádosti o úvěr na vlastní bydlení, kdy se posuzuje celková zadluženost žadatelů, tedy manželů,“ upozorňuje Cibulka.
Psali jsme
Exekutoři jásají: Čechy zajímají finance partnerů, až když za ně musí platit jejich dluhy
Jak nepřešvihnout rozpočet
Celých 62,1 procent párů utratí za svatbu tolik, kolik si naplánovalo, každý pátý dokonce méně. „Šetřílky“ jsou v tomto případě zejména mladé páry od 18 do 26 let, naopak nad rámec rozpočtu se „rozšoupne“ každý osmý pár ve věku od 27 do 35 let.
„Svatební den je většinou dopředu plánovaný výdaj, pro páry začíná příprava svatby již od zasnoubení. I když romantiky nepotěším, tak nemohu doporučit nic jiného, než k přípravě přistoupit pragmaticky a poctivě si vést rozpočet. V něm by měly být kromě celkové ceny i maximální částky, které za jednotlivé položky budoucí manželé mohou vydat. Pár dní po obřadu doporučuji se k rozpočtu vrátit a doplnit i reálné náklady. Dodržení finančního plánu svatby může být znamením, že manželé budou mít i v manželství rodinné finance pevně pod kontrolou,“ doplňuje Cibulka.