Mezi Čechy rychle roste zájem o vytápění dřevem

Názor
Čím vytápět v této pohnuté době? K základní odpovědi postačí intuitivní úvaha: Zatímco takřka veškerý plyn, který v Česku spotřebováváme, je z Ruska, například dřeva máme hojně v tuzemských hvozdech. Ty v uplynulých letech fatálně poškodil kůrovec, avšak to vytvořilo tlak na pokles jeho ceny.
Už během poslední topné sezony platilo, že pokud lidé měli alternativu a vedle elektrokotle nebo plynového kotle mohli využít kotel na dřevo, kachlová nebo krbová kamna, volili zpravidla právě vytápění dřevem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Cenovou výhodnost dřeva si uvědomuje stále více Čechů. Strmě stoupá jejich zájem o vytápění třeba kusovým dřevem, lisovanými briketami nebo peletami. Sháňka je i po kamnech. Kamnářské firmy mají termíny plné na měsíce dopředu.

Už během poslední topné sezony platilo, že pokud lidé měli alternativu a vedle elektrokotle nebo plynového kotle mohli využít kotel na dřevo, kachlová nebo krbová kamna, volili zpravidla právě vytápění dřevem.

Vytápění plynem a elektřinou, jejíž podstatná část se v celé EU vyrábí právě z plynu, loni a letos dramaticky zdražuje. A kvůli válce na Ukrajině ještě dále zdražovat může. Navíc panuje nejistota ohledně možného přerušení dodávek.

PSALI JSME:
Topení dřívím je levné jako nikdy, cena palivového dříví prudce klesá

A růst cen, který nastal nejen v důsledku války, ale již dříve i pandemie, se bude do cen plynu a elektřiny propisovat postupně – takže citelný růst plynu a elektřiny bude pokračovat i letos, příští rok a pak v dalších letech.

Dřevo v tomto ohledu představuje neskonale větší jistotu a je pochopitelně ekologičtější než uhlí. V případě třeba běžného domku vyjde vytápění dřevem, třeba peletami, na zhruba 30 tisíc korun ročně, zhruba jako vytápění hnědým uhlím, které tradičně představovalo nejlevnější způsob vytápění.

Stejný domek lze plynem vytopit za asi 60 tisíc korun ročně, vytápění elektřinou vyjde na osmdesát tisíc.

PSALI JSME:
Jste chudí? Stát vám zaplatí skoro celý nový kotel na vytápění

Ale pozor. Není domek jako domek. Vytápění elektřinou, například přímotopem nebo akumulačním kotlem, se nyní vyplatí třeba v případě pasivních a některých nízkoenergetických domů. Ty totiž mají tak nízkou spotřebu, že se „nerentuje“ investovat do drahého plynového kotle, nebo dokonce tepelného čerpadla.

Na druhou stranu, vytápění dřevem není dnes už nutně o tom, že člověk každou půlhodinku přikládá do sice romanticky praskajících, ale jinak nepříliš praktických kamen a že ráno, když jsou dávno vyhaslá, se po probuzení klepe zimou. Roste obliba akumulačních systémů, které dřevem vytopí celý dům na jedno nebo dvě přiložení.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Energetická chudoba ohrožuje pětinu českých domácností

Zavřít reklamu ×
  1. Jak dlouho to vykácíme všechny lesy prostě jen vyrážíme klín klínem a plyn budeme pouštět do vzduchu jen pro politiku Ameriky a Ruska tedy převážně ne Rusů ale Putina ,který je nejvíce za to zodpovědný ,ale není v tom sám díky této politice nevraživosti se propadáme o několik let zpět do minulosti OBCHODNÍCI ZE SMRTÍ TĚM TO PLNĚ VYHOVUJE JEN ZBROJIT TANKY DĚLA VŠE CO RYCHLE DOKÁŽE ZABÍJET HOLD JEDNOU SE UDÁVĚJÍ A PROCITNOU AŽ UVIDÍ TEN ZÁBLESK TO BUDE TO POSLEDNÍ CO UVIDĚJÍ. PAK ZJISTÍ ,ŽE KONTA NARVANÁ K PRASKNUTÍ VÁM JSOU ÚPLNĚ K H..NU. ASI ÚPLNĚ STEJNĚ KDYŽ, VÁM ŘEKNOU, ŽE MÁTE RAKOVINU. Už je potřeba probudit se než bude pozdě, ručička na hodinách ukazuje za minutu dvanáct.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB