Mezičtvrtletní pokles české ekonomiky potvrzen

Názor
Dnešní konečný odhad Českého statistického úřadu ohledně vývoje české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku potvrdil její mezičtvrtletní pokles ve výši 0,3 procenta po předchozím růstu o 0,7 procenta.
Za mezičtvrtletním poklesem ekonomiky stál v prvních třech měsících letošního roku zejména horší čistý vývoz. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V meziročním srovnání se pokles tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) zmírnil z 5,3 procenta v posledním loňském čtvrtletí na 2,4 procenta. Zveřejněná data zároveň přinesla revizi historických údajů. Zatímco tak v roce 2019 ekonomika vzrostla o tři procenta, v loňském roce klesla o 5,8 procenta (před revizí data hovořila o +2,2 % v roce 2019 a o -5,6 % v roce 2020, pozn. aut.).

I nadále platí, že za mezičtvrtletním poklesem ekonomiky stál v prvních třech měsících letošního roku zejména horší čistý vývoz, který souvisel jednak s nižší exportní výkonností průmyslu, ale také s vyšší tvorbou zásob.

Ty zaznamenaly na začátku roku významný vzestup, na němž se pravděpodobně podílel i nárůst nedokončené výroby, když především v automobilovém průmyslu chyběly klíčové výrobní komponenty.

Tento problém však s koncem prvního čtvrtletí neskončil a bude zřejmě ovlivňovat výkon ekonomiky také v dalších čtvrtletích. Spotřeba domácností i přes nejpřísnější restrikce za celou dobou trvání pandemie klesla oproti čtvrtému čtvrtletí jen o 0,3 procenta. Fixní investice dokonce mezičtvrtletně vzrostly o 0,8 procenta.

PSALI JSME:
Průmysl negativně překvapil. Výroba slábne kvůli váznoucím subdodávkám

Zveřejněné sektorové účty ukazují, že za tímto nárůstem stály soukromé investice. Ty vzrostly oproti čtvrtému čtvrtletí o 3,6 procenta, po několika předchozích poklesech.

Opačným směrem se naopak vyvíjely vládní investice, jež se mezičtvrtletně snížily o 8,8 procenta poté, co v předchozích čtvrtletích svižně rostly. Míra úspor domácností se v prvním čtvrtletí sice mírně snížila, i tak se však pohybovala nad 20 procenty, což je zhruba dvojnásobek obvyklých hodnot.

Druhé čtvrtletí již pravděpodobně přinese výraznější oživení ekonomiky, a to především s ohledem na rychlé uvolnění protiepidemických restrikcí. Zatímco v průběhu května došlo ke znovuotevření všech obchodů a některých služeb, v červnu již hospodářství fungovalo téměř bez omezení.

Lze tak očekávat zejména nárůst spotřeby domácností. V té se zřejmě promítne i odložená poptávka odrážející se ve zmíněném nárůstu úspor, kterou nebylo možné z důvodu uzavřených obchodů a služeb v předchozích měsících realizovat.

PSALI JSME:
Úspory domácností oproti závěru loňského roku v prvním čtvrtletí mírně klesly

Pokračující očkování navíc snižuje riziko zavedení další plošné uzávěry a v růstu by tak měly pokračovat také soukromé investice. Vyšší domácí poptávka, která je z velké části uspokojována dovozy ze zahraničí, by se však měla zároveň odrazit v nižších přebytcích zahraničního obchodu. V podobném duchu by se hospodářství mělo vyvíjet také v druhé polovině roku.

Za celý rok 2021 očekáváme růst tuzemského HDP o 3,4 procenta, rychlé uvolnění restrikcí nicméně dává naději na ještě mírně lepší výsledek. Nese však zároveň s sebou také riziko, že na podzim dojde opět k zavedení protiepidemických omezení, ať už plošných nebo jen dílčích.

I loni jsme totiž během léta pozorovali dech beroucí oživení ekonomiky, zatímco podzim už byl opět ve znamení hospodářského poklesu. Rizikem jsou také přetrvávající problémy v automobilovém průmyslu spojené s nedostatkem vybraných výrobních komponent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi se stále více bojí inflace, nálada v tuzemském průmyslu je ale nejlepší za více než deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru