Meziměsíční prohloubení deficitu státního rozpočtu je nejnižší od začátku pandemie

Názor
Stát hospodařil za prvních deset měsíců letošního roku s deficitem 335 miliard korun. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 2,1 procenta a výdaje o 5,9 procenta. Meziměsíční prohloubení schodku státních financí se tak stáhlo na 8,7 mld. Kč, což je nejnižší hodnota od vypuknutí pandemie. Oproti předchozímu měsíci stojí za výsledkem zejména pomalejší růst výdajů.
Tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu se v říjnu téměř zastavilo. Foto: Vláda ČR

Na příjmové straně i nadále nejvíce pomáhají lepšímu hospodaření přímé daně. Ke konci října se k dani z příjmů právnických osob přidala i daň z příjmů fyzických osob v naplnění celoročního rozpočtu. Všechny inkasované příjmy ve zbytku roku tak budou v obou případech nad rámec schváleného plánu.

V případě daně z přidané hodnoty (DPH) a pojistného je dosavadní výběr v souladu s očekáváními ministerstva financí. DPH se povedlo podle našich očekávání dohnat dluh z první poloviny roku a lze očekávat, že letos skončí v mírném přebytku.

Naopak i nadále zaostává inkaso spotřební daně, která však podle nás již své ztráty nedožene vzhledem k nerealistické prognóze ministerstva ohledně spotřeby zdaněných položek. Celkově je příjmová strana státního rozpočtu o 40 miliard korun bohatší, než by odpovídalo proporcionální části schváleného plánu.

Na výdajové straně za prvních deset měsíců vzrostly běžné výdaje meziročně o sedm procent, zatímco investice poklesly o 5,8 procenta. Běžné výdaje pokračují v trendu druhého pololetí zpomalujícího meziročního růstu.

PSALI JSME:
O výsledném letošním deficitu státního rozpočtu rozhodnou investice

Drtivá většina plánovaných transferů podnikatelským a nepodnikatelským subjektům je již profinancována a ve zbytku roku tak je potřeba pouze doplatit zbývající mandatorní a quasi mandatorní výdaje.

Naopak stále větším tématem jsou investice, které sklouzly k nejpomalejšímu tempu realizace za posledních pět let. Ke konci měsíce tak bylo investováno pouze 61,8 procenta. Vzhledem k velmi ambicióznímu plánu tak zde i nadále vidíme riziko, že plán rozpočtu nebude naplněn a výdaje v tomto případě budou nižší. Celkově tak výdajová strana proporcionálně ušetřila zhruba 40 mld. Kč.

Tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu se v říjnu téměř zastavilo. V celoročním pohledu stojí za lepším výsledkem oproti plánu stejnou vahou vyšší příjmy i nižší výdaje ve srovnání se schváleným rozpočtem.

Pro zbývající dva měsíce však podle nás bude klíčový vývoj investic, které pravděpodobně rozhodnou o finálním deficitu státního rozpočtu. I nadále počítáme s výsledným deficitem státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun. Výsledky za poslední měsíce však naznačují, že by výsledný deficit mohl být i mírně nižší.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lepší výběr daní a nižší růst výdajů zpomalují prohlubování deficitu státního rozpočtu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pozor, tornádo! Návod, jak se poprat s divokou bouří

Analýza
Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s dalšími experty z Česka, Slovenska a Rakouska vydalo čtyři měsíce po ničivém tornádu na jižní Moravě podrobnou zprávu, která tuto mimořádnou událost analyzuje nejen z meteorologického hlediska. Součástí je také návod, jak se při tornádu chovat.