Mezinárodní řidičský průkaz: Za pár minut a velmi slušné peníze už máte papíry k jízdě třeba na Haiti

Český řidičák s logem EU vám vystačí pro cesty po Unii a také Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku. V mnoha dalších zemích světa potřebujete jiný doklad.
Ilustrační foto: Newspress.co.uk

Chcete-li s autem vyjet za hranice Evropské unie nebo si někde ve světě půjčit automobil, většinou se vám vyplatí mít mezinárodní řidičský průkaz. Tohoto de facto i de iure úředního překladu národního řidičáku existují dva typy.

První se hodí pro země, jež podepsaly Ženevskou úmluvu o silničním provozu z roku 1949, přičemž platí jeden rok, druhý odpovídá stejné úmluvě z Vídně 1968 a jeho platnost je dvanáct měsíců.

Kde si ho zařídit

K přepážce úřadu dopravních agend obce s rozšířenou působností kdekoli v České republice se dostavte s národním řidičským průkazem, a to platným, občankou a fotografií rozměru 35 x 45 milimetrů.

Na to pozor, protože u klasických řidičských průkazů podobenku od července nosit nemusíte, úředník si vás vyfotí sám, případně si najde váš snímek v databázi. U mezinárodního typu je ale podoba fotky daná striktněji. A samozřejmě musíte mít vyplněný formulář, ten si ale můžete předtím stáhnout z internetu. Celý proces vystavení je na počkání, poplatek činí 50 korun. Některé úřady dokonce umožňují si přes web objednat čas vyřízení, takže ani nečekáte. V každém případě je ale nutná osobní přítomnost na přepážce.

PSALI JSME:
Výměna řidičských průkazů je dostupnější a rychlejší

Není třeba všude

Zemí, které nějaký druh mezinárodních papírů vyžadují, je hodně, ale rozhodně ne všechny. Jejich seznam najdete například na stránkách ÚAMK. Pokud tam svůj cílový stát nenajdete, měl by vám v něm stačit národní řidičák. Například Spojené státy americké se spokojí jen s ženevským provedením, Ukrajina nebo Arménie s vídeňským. Řada zemí akceptuje oba vzory, například Bosna a Hercegovina, Černá Hora nebo Turecko. Je pouze na vás, který si vyberete.

Mezinárodní řidičák se hodí především ve chvíli, kdy například po nehodě budete muset místní policii papíry odevzdat. Předáte právě ty „světové“, národní řidičský průkaz si ponecháte, takže minimálně od českých hranic domů můžete zase cestovat autem.

Další oblastí působnosti jsou půjčovny automobilů, eventuálně celní kontroly. Na druhou stranu nejsou výjimkou ani situace, kdy se úředníci nebo policisté zajímají více o národní řidičák než ten mezinárodní. Proto raději vozte oba doklady.

Když vám ho seberou

Jestliže vám policie v zahraničí zadrží řidičák, většinou ho následně posílá úřadu, pod nějž spadá místo přestupku nebo nehody. Odtud pak putuje do České republiky, a to na adresu úřadu, který doklad vydal. Kvůli bezpečnosti se tento proces většinou zabezpečuje diplomatickou cestou.

V dané zemi vám pak zůstane záznam, často související ze zákazem řízení. Ten však platí pouze na území tohoto státu. Důvody odebrání papírů jsou obvyklé: Podezření ze zavinění dopravní nehody, při níž někdo zahynul, jízda pod vlivem alkoholu nebo drog a podobně. Abyste se dostali zpět domů, lze žádat o vystavení dočasného potvrzení – s tím ale uspějete spíše v Evropě a pochopitelně tehdy, jedete-li vlastním vozem.

Sdílet:
  1. “První se hodí pro země, jež podepsaly Ženevskou úmluvu o silničním provozu z roku 1949, přičemž platí jeden rok, druhý odpovídá stejné úmluvě z Vídně 1968 a jeho platnost je dvanáct měsíců.”

    Tady bude asi chybka, že?

    • A proč by to měla být chybka? 🙂 Proč by autor nemohl v prvním případě napsat “rok” a v druhém “dvanáct měsíců”? 🙂

  2. Není jednodušší napsat to takto? “První se hodí pro země, jež podepsaly Ženevskou úmluvu o silničním provozu z roku 1949, a druhý odpovídá stejné úmluvě z Vídně 1968. Oba platí jeden rok.”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Úplně nová škodovka bude napojena na internet

Škodovka odhalila na svých stránkách zcela nový model, pětidveřový hatchback Scala. Běžně už bude napojen na internet. K trendu, že auta se propojí s chytrými telefony, jenž do světa hojně zvěstují značky jako …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Rozhovor
Dlužníci pořád hledají obezličky, i když mají možnost požádat soud o odpuštění svých dluhů. Skrývají majetek do svěřenských fondů nebo ulévají peníze na účtech v Německu, a naopak němečtí neplatiči je schovávají u nás. A jak například na neplatiče nájemného? Preventivně doložkou o vystěhování sepsanou u notáře. To vše říká v rozhovoru pro FAEI.cz nový prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil.
Rolovat nahoru