Chcete-li s autem vyjet za hranice Evropské unie nebo si někde ve světě půjčit automobil, většinou se vám vyplatí mít mezinárodní řidičský průkaz. Tohoto de facto i de iure úředního překladu národního řidičáku existují dva typy.
Při veškerých jízdách na území České republiky je třeba mít národní řidičský průkaz. Ten mezinárodní, jakkoli platný, vám je k ničemu. Rozsahy oprávnění se u obou dokumentů kryjí.
První se hodí pro země, jež podepsaly Ženevskou úmluvu o silničním provozu z roku 1949, přičemž platí jeden rok, druhý odpovídá stejné úmluvě z Vídně 1968 a jeho platnost je dvanáct měsíců.
Kde si ho zařídit
K přepážce úřadu dopravních agend obce s rozšířenou působností kdekoli v České republice se dostavte s národním řidičským průkazem, a to platným, občankou a fotografií rozměru 35 x 45 milimetrů.
Na to pozor, protože u klasických řidičských průkazů podobenku od července nosit nemusíte, úředník si vás vyfotí sám, případně si najde váš snímek v databázi. U mezinárodního typu je ale podoba fotky daná striktněji. A samozřejmě musíte mít vyplněný formulář, ten si ale můžete předtím stáhnout z internetu. Celý proces vystavení je na počkání, poplatek činí 50 korun. Některé úřady dokonce umožňují si přes web objednat čas vyřízení, takže ani nečekáte. V každém případě je ale nutná osobní přítomnost na přepážce.
Není třeba všude
Zemí, které nějaký druh mezinárodních papírů vyžadují, je hodně, ale rozhodně ne všechny. Jejich seznam najdete například na stránkách ÚAMK. Pokud tam svůj cílový stát nenajdete, měl by vám v něm stačit národní řidičák. Například Spojené státy americké se spokojí jen s ženevským provedením, Ukrajina nebo Arménie s vídeňským. Řada zemí akceptuje oba vzory, například Bosna a Hercegovina, Černá Hora nebo Turecko. Je pouze na vás, který si vyberete.
Mezinárodní řidičák se hodí především ve chvíli, kdy například po nehodě budete muset místní policii papíry odevzdat. Předáte právě ty „světové“, národní řidičský průkaz si ponecháte, takže minimálně od českých hranic domů můžete zase cestovat autem.
Další oblastí působnosti jsou půjčovny automobilů, eventuálně celní kontroly. Na druhou stranu nejsou výjimkou ani situace, kdy se úředníci nebo policisté zajímají více o národní řidičák než ten mezinárodní. Proto raději vozte oba doklady.
Když vám ho seberou
Jestliže vám policie v zahraničí zadrží řidičák, většinou ho následně posílá úřadu, pod nějž spadá místo přestupku nebo nehody. Odtud pak putuje do České republiky, a to na adresu úřadu, který doklad vydal. Kvůli bezpečnosti se tento proces většinou zabezpečuje diplomatickou cestou.
V dané zemi vám pak zůstane záznam, často související ze zákazem řízení. Ten však platí pouze na území tohoto státu. Důvody odebrání papírů jsou obvyklé: Podezření ze zavinění dopravní nehody, při níž někdo zahynul, jízda pod vlivem alkoholu nebo drog a podobně. Abyste se dostali zpět domů, lze žádat o vystavení dočasného potvrzení – s tím ale uspějete spíše v Evropě a pochopitelně tehdy, jedete-li vlastním vozem.
Ehm…víte, že jeden rok je dvanáct měsíců? Jako chyba hned ve druhým odstavci? 😀
Ehm, a proč by to měla být chyba? 🙂 Co když autor nechtěl znovu napsat slovo rok? 🙂
„První se hodí pro země, jež podepsaly Ženevskou úmluvu o silničním provozu z roku 1949, přičemž platí jeden rok, druhý odpovídá stejné úmluvě z Vídně 1968 a jeho platnost je dvanáct měsíců.“
Tady bude asi chybka, že?
A proč by to měla být chybka? 🙂 Proč by autor nemohl v prvním případě napsat „rok“ a v druhém „dvanáct měsíců“? 🙂
Také mohl napsat 365 dní, ne?
Na Ukrajině jsem si zatím pokaždé vystačil s normálním řidičákem
Dobrý den, díky za Váš komentář.
Pro USA: nesmysl, mela jsem oba RP a s mezinarodnim RP u policie, v pujcovne nezajem .
Dobrý den, díky za Váš komentář.
Není jednodušší napsat to takto? „První se hodí pro země, jež podepsaly Ženevskou úmluvu o silničním provozu z roku 1949, a druhý odpovídá stejné úmluvě z Vídně 1968. Oba platí jeden rok.“
To bude asi tím že ten jeden platí daný kalendářní rok a ten druhý když vyřídím v 7 měsíci tak platí 12 měsíců.
Třeba dálniční známka platí jeden rok a v podstatě 12 měsíců i když to tak úplně pravda není.