Mezinárodní studie analyzuje vliv zkrácených pracovních úvazků na flexibilitu trhu práce

Z možnosti krátkodobých pracovních úvazků v řadě zákonem stanovených podob plyne dle mezinárodní studie mnoho pozitivních efektů nejen pro zaměstnavatele a zaměstnance, ale také pro celkovou flexibilitu trhu práce, který se tak lépe přizpůsobuje sezónním výkyvům a vyrovnává krátkodobé i dlouhodobé nerovnováhy. Studie vychází z analýzy 8 zemí střední a východní Evropy, Dánska a Švýcarska, kterou Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) vypracovalo ve spolupráci s Lithuanian free market institute a dalšími mezinárodními organizacemi.

Zkrácené pracovní úvazky či úvazky na dobu určitou mohou být vhodnou alternativou pro zaměstnání pracovníků s minimálními nebo žádnými pracovními zkušenostmi, či atypickou pracovní dobou a mohou tak sloužit jako most k pozdějšímu pracovnímu úvazku na dobu neurčitou. Jsou také navíc vhodnou alternativou pro pracovníky, kteří chtějí své zaměstnání kombinovat se vzděláváním, rekvalifikačními kurzy nebo jen chtějí vhodně vyvážit svůj work-life balance.

A jak si stojí Česká republika v mezinárodním srovnání? Velmi dobře. Mezi analyzovanými zeměmi se řadí k těm, jejichž zákony umožňují celou škálu krátkodobých pracovních úvazků s poměrně přívětivými podmínkami, ze kterých může benefitovat jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Východní státy jako Bulharsko nebo Polsko nás mohou brát za vzor hodný následování. „Prostor pro možné zlepšení zde však stále je. Například ve Švýcarsku a Dánsku můžete pracovní smlouvu na dobu určitou zaměstnanci prodlužovat prakticky neomezeně. V České republice tak lze učinit pouze třikrát“ říká Michael Fanta, analytik Centra ekonomických a tržních analýz.

Krátkodobé pracovní úvazky výrazně podporují flexibilitu trhu práce a významně tím snižují míru strukturální nezaměstnanosti. V České republice jsou krátkodobé pracovní úvazky zastoupeny přibližně v deseti procentech všech pracovních kontraktů, přičemž míra strukturální nezaměstnanosti je po Německu druhá nejnižší v EU. Naproti tomu v Lotyšsku tvoří krátkodobé pracovní úvazky pouze 1,6 procenta a míra strukturální nezaměstnanosti je zde v rámci EU jednou z nejvyšších. „Absence těchto krátkodobých smluv brání v nalezení práce nezaměstnaným, kteří jsou nuceni své pracovní aktivity přesunout do zcela nového odvětví a bez jakýchkoliv zkušeností jim zaměstnavatelé nejsou ochotni nabídnout pracovní smlouvu dlouhodobého charakteru“ doplňuje Pavel Peterka, analytik Centra ekonomických a tržních analýz.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Zájem o nájemní bydlení roste. I přes zdražování.

Zájem o nájemní bydlení poslední dobou roste. Společně s tím se ale zvyšují také ceny nájmů. Na jeden byt se hlásí velký počet zájemců, mezi kterými si majitel může více vybírat. Čím dál častější jsou různé formy výběrového řízení na nájemníka.

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru