Mezinárodní studie analyzuje vliv zkrácených pracovních úvazků na flexibilitu trhu práce

Z možnosti krátkodobých pracovních úvazků v řadě zákonem stanovených podob plyne dle mezinárodní studie mnoho pozitivních efektů nejen pro zaměstnavatele a zaměstnance, ale také pro celkovou flexibilitu trhu práce, který se tak lépe přizpůsobuje sezónním výkyvům a vyrovnává krátkodobé i dlouhodobé nerovnováhy. Studie vychází z analýzy 8 zemí střední a východní Evropy, Dánska a Švýcarska, kterou Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) vypracovalo ve spolupráci s Lithuanian free market institute a dalšími mezinárodními organizacemi.

Zkrácené pracovní úvazky či úvazky na dobu určitou mohou být vhodnou alternativou pro zaměstnání pracovníků s minimálními nebo žádnými pracovními zkušenostmi, či atypickou pracovní dobou a mohou tak sloužit jako most k pozdějšímu pracovnímu úvazku na dobu neurčitou. Jsou také navíc vhodnou alternativou pro pracovníky, kteří chtějí své zaměstnání kombinovat se vzděláváním, rekvalifikačními kurzy nebo jen chtějí vhodně vyvážit svůj work-life balance.

A jak si stojí Česká republika v mezinárodním srovnání? Velmi dobře. Mezi analyzovanými zeměmi se řadí k těm, jejichž zákony umožňují celou škálu krátkodobých pracovních úvazků s poměrně přívětivými podmínkami, ze kterých může benefitovat jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Východní státy jako Bulharsko nebo Polsko nás mohou brát za vzor hodný následování. „Prostor pro možné zlepšení zde však stále je. Například ve Švýcarsku a Dánsku můžete pracovní smlouvu na dobu určitou zaměstnanci prodlužovat prakticky neomezeně. V České republice tak lze učinit pouze třikrát“ říká Michael Fanta, analytik Centra ekonomických a tržních analýz.

Krátkodobé pracovní úvazky výrazně podporují flexibilitu trhu práce a významně tím snižují míru strukturální nezaměstnanosti. V České republice jsou krátkodobé pracovní úvazky zastoupeny přibližně v deseti procentech všech pracovních kontraktů, přičemž míra strukturální nezaměstnanosti je po Německu druhá nejnižší v EU. Naproti tomu v Lotyšsku tvoří krátkodobé pracovní úvazky pouze 1,6 procenta a míra strukturální nezaměstnanosti je zde v rámci EU jednou z nejvyšších. „Absence těchto krátkodobých smluv brání v nalezení práce nezaměstnaným, kteří jsou nuceni své pracovní aktivity přesunout do zcela nového odvětví a bez jakýchkoliv zkušeností jim zaměstnavatelé nejsou ochotni nabídnout pracovní smlouvu dlouhodobého charakteru“ doplňuje Pavel Peterka, analytik Centra ekonomických a tržních analýz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB