Meziroční růst spotřebitelských cen přibrzdí pod tři procenta

Analýza
Údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách za září ukáží slušný růst, který ještě nebude reflektovat blížící se epidemickou pohromu. Od České národní banky (ČNB) čekáme v listopadu vyčkávání a ponechání měnové politiky bez změny. Spotřebitelské ceny za říjen přibrzdil pokles cen energií a meziroční inflace tak pravděpodobně poprvé od dubna klesla pod tři procenta.
Spotřebitelské ceny za říjen přibrzdil pokles cen energií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maloobchodní tržby: V srpnu maloobchodní tržby v ČR vykázaly slabší výsledek (meziročně 0 %). Srpen byl pravděpodobně mírně negativně ovlivněn čerpáním dovolených. Epidemická situace se v září sice už zhoršovala, ale pravděpodobně ještě nikoliv tak citelně, aby snížila růst spotřebitelského apetitu. Důvěra spotřebitelů se začala zhoršovat až v říjnu, ale v září ještě vzrostla.

Pro září tak odhadujeme růst maloobchodních tržeb o 0,4 procenta meziměsíčně. V meziročním srovnání čekáme růst o 0,7 procenta, přičemž rychlejšímu meziročnímu růstu brání o jeden pracovní den méně ve srovnání se zářím roku 2019.

Růst registrací aut, který se v září přehoupl do meziročního růstu o 7,2 procenta, indikuje další zvýšení jejich prodejů. S ohledem na uvedenou kalendářní nevýhodu čekáme zmírnění meziročního poklesu maloobchodních tržeb i se zahrnutím prodeje aut na dvě procenta z předchozího poklesu o -2,6 %. V dalších měsících s druhou pandemickou vlnou očekáváme pokles maloobchodních tržeb. Za celé čtvrté čtvrtletí čekáme jejich meziroční snížení o 7,1 procenta.

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby před nástupem druhé vlny v mírném plusu

Česká národní banka: Centrální banka po výrazném uvolnění měnové politiky v první polovině letošního roku ponechá úrokové sazby na současné nízké úrovni minimálně do konce příštího roku. K zavedení nekonvenčních nástrojů ale podle nás nedojde.

Hlavním argumentem proti dalšímu uvolnění je především tuzemská inflace, ještě v září byla nad horní hranou tolerančního pásma ČNB a její návrat na dvouprocentní cíl bude pouze pozvolný. K růstu cen přispívá i slabší kurz koruny. Ekonomika byla silně zasažena koronavirovou pandemií a její oživení v příštím roce bude i nadále stát na vratkých základech. Centrální bankéři tak se zpřísňováním měnové politiky spěchat nebudou.

Průmyslová výroba: Průmyslová výroba v srpnu vykázala slabší výsledek, když poklesla o 0,9 procenta (SA) meziměsíčně a 5,6 % (WDA) meziročně. Slabý srpnový výsledek byl ovlivněn celozávodními dovolenými. V září index nákupních manažerů PMI překonal 50bodovou hranici a poprvé od roku 2018 se tak dostal do pásma značící expanzi.

PSALI JSME:
Měnová politika centrální banky zůstává podle očekávání beze změny

Předstihové indikátory z Německa i tvrdé údaje ze sousedního Polska ukazují na další pozitivní výsledky. Za září proto čekáme růst průmyslové výroby o tři procenta meziměsíčně (SA) po předchozím poklesu o 0,9 procenta v srpnu a zmírnění meziročního propadu na -3,1 %. Také předstihové indikátory za říjen indikují expanzi průmyslu.

Nicméně v dalších měsících postupně čekáme negativní dopad pandemie i ve výrobním sektoru. Nemělo by zde dojít k takovému zhoršení jako během března až dubna, jelikož předpokládáme jen mírné snížení zahraniční poptávky a také nečekáme „lockdown“ pro sektor výroby. Nicméně výrobci pravděpodobně budou zasažení klesající ekonomickou důvěrou a omezením daným pracovní silou kvůli vysokému počtu obyvatel nakažených covid-19.

PSALI JSME:
Aktivita ve výrobním sektoru v říjnu v Česku rostla

Spotřebitelské ceny: Spotřebitelské ceny v září překvapily trochu výraznějším poklesem cen potravin. Měsíční šetření ukazuje na jejich další pokles v říjnu, ale zde s ohledem na zářijový vývoj čekáme jen nepatrné zlevnění. Ceny pohonných hmot mírně zdražovaly. V případě jádrové inflace odhadujeme jen malé zpomalení na meziměsíční bázi na 0,2 procenta (SA) a na 3,6 procenta v meziročním srovnání.

Spotřebitelské ceny bude snižovat ohlášené zlevnění cen energií. ČEZ avizoval zlevnění elektřiny v průměru o devět procent a plynu o 17 %. Innogy oznámila snížení ceny plynu o pět procent. V souhrnu tak čekáme, že zlevnění energií sníží inflaci o čtvrt procentního bodu. V říjnu celkově odhadujeme meziměsíční růst cen o 0,1 procenta a snížení meziroční inflace na 2,8 % ze zářijových 3,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně uzpraveno)

PSALI JSME:
Koronavirus Čechům citelně srazí cenu elektřiny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Západ už účinné sankce proti Rusku vyčerpal

V bavorských Alpách v pondělí začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu …

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.