Meziroční vývoz se zvýší ve dvojciferném módu

Názor
Od ledna do listopadu loňského roku vzrostl vývoz meziročně o 13,6 procenta. Kumulovaný nárůst nominální hodnoty exportu je za 11 měsíců roku podobný, jako nárůst za stejné období roků 2020-2021, ale vlivem inflace je v reálném objemu nižší než v přechozím roce.
Ukončení konfliktu na Ukrajině v letošním roce by mohlo nabídnout významnou příležitost českým exportním firmám v oblasti stavebnictví a průmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nicméně lze již dnes předpokládat, že se meziroční vývoz zvýší ve dvojciferném módu, což lze v každém případě považovat za úspěch českých exportérů. Nejvíce meziročně rostl vývoz v srpnu, a to o 27,4 procenta, kdy byl export mimo jiné ovlivněn vyššími cenami a nárůstem vývozu motorových vozidel.

Nejméně pak v dubnu, kdy vývoz meziročně klesl o 1,2 procenta, exportéři se potýkali s nedostatkem materiálu a součástek. K nejvíce rostoucím položkám se za leden až listopad 2022 řadí položky sektoru potraviny, nápoje a zemědělství. Tento trend předpokládáme i v roce 2023, potraviny patří mezi top pět poptávaných oborů v rámci našich zahraničních poptávek.

K aktuálním pozitivním exportním výsledkům přispěla také agentura CzechTrade, například rozšířením své působnosti o zahraniční kancelář v Gruzii, otevřením Exportního inkubátoru v Chicagu či zavedením nové služby Podpora importu pro rozvoj exportu v reakci na konflikt na Ukrajině a dalšími exportními aktivitami.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v listopadu dále prohloubil deficit

Ukončení konfliktu na Ukrajině v letošním roce by mohlo nabídnout významnou příležitost českým exportním firmám v oblasti stavebnictví a průmyslu. Na využití této příležitosti se snaží CzechTrade firmy připravit programem Export pro obnovu Ukrajiny, který páruje poptávky a nabídky obou zemí.

Aby český export pokračoval v pozitivním trendu také v roce 2023, pořádáme v únoru další ročník největší proexportní akce v Česku Meeting Point CzechTrade. Na té nabízejí své služby odborníci z 50 zahraničních kanceláří, kteří jsou firmám zdarma k dispozici pro konzultace a nastartování zahraničních obchodních aktivit.

Autor je generální ředitel příspěvkové organizace CzechTrade
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nové statistiky z ekonomiky nejsou povzbudivé

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.