Microsoft dokáže zdařile mixovat tradiční IT odvětví s nastupujícími trendy

Rozhovor
Nejnovější čtvrtletní výsledky Microsoftu pozitivně překvapily a největší zásluhu na tom mají cloudové služby pro firmy a domácnosti. Microsoft v této sféře mohutně roste a na svých výkonných počítačích skladuje ohromná množství dat pro firmy a domácnosti z celého světa. A nechává si za to dobře zaplatit. Microsoftu se ale daří i v případě svých dalších produktů, říká v rozhovoru Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.
Microsoftu se dobře daří, protože velice zdařile dokáže mixovat tradiční IT odvětví s právě nastupujícími trendy.Foto: Depositphotos.com

Microsoft není a nikdy nebyl tak mediálně atraktivní jako Apple, ale teď se mu daří podstatně víc. Čím to? Má nové služby nebo nové produkty?
Není to záležitost jen posledních měsíců či čtvrtletí, ale už posledních tří let, protože za poslední tři roky přidaly akcie Microsoftu o desítky procentních bodů více, než akcie Applu. Microsoftu se daří hlavně proto, že dokázal zachytit trend nástupu cloudových služeb a vlastně společně s Amazonem určuje tón celému tomuto prudce se rozvíjejícímu segmentu.
Takže zatímco Amazon byl v roce 2014 dvanáctkrát větší než Microsoft, co se týče tržeb za cloud, tak nyní je rozdíl už jen zhruba čtyřnásobný. To znamená, že Amazon je sice stále větší, ale Microsoft ho dohání a společně ovládají stále větší podíl tohoto perspektivního trhu.

PSALI JSME:
Nakousnuté jablko je nejhodnotnější značkou na světě. Huawei obsadil 97. místo

I Apple je v těch cloudových službách silný nebo sílící. Jde tedy o obor, kde bude ten největší boj o zákazníky a kde se bude rozhodovat o budoucnosti těchto největších technologických firem?

Ve velké míře ano, nebude to asi úplně jediné bojiště, ale rozhodně bude hrát zcela zásadní roli, i ve světle toho, co přichází. To znamená ve světle internetu věcí, blockchainových technologií, virtuální reality, umělé inteligence.
To vše jsou technologie, které cloudu dodávají další růstový impuls, protože cloud je nesmírně efektivní technologie, která mj. umožňuje využívat velké výpočetní síly těch vzdálených serverů.

PSALI JSME:
České firmy dělají vážné chyby v oblasti IT bezpečnosti

Microsoftu rostly tržby i v ostatních segmentech, což jsou zejména služby pro domácnosti, klasické softwarové programy jako Office a taky hardware. Jak se mu daří v těchto segmentech?
Daří se mu dobře, protože Microsoft velice zdařile dokáže mixovat tradiční IT odvětví s právě nastupujícími trendy. Samozřejmě těžiště je na těch nastupujících trendech, ale Microsoft velice umně snoubí jak ten tradiční svět s tím světem nastupujícím a trochu ve stínu Applu a dalších velkých jmen dokázal vybudovat velice solidní byznys model.
To se třeba tak úplně nezdařilo IBM, což je další tradiční IT značka, ještě tradičnější než Microsoft. Ale IBM tolik nedokázala trend třeba cloudu zachytit jako právě Microsoft, takže to není nic samozřejmého a zdá se tedy, že Microsoftu notně svědčí vedení šéfa Satyi Nadelly. Firemní kultura, kterou zavedl, se příznivě odráží v hospodářském výsledku.

PSALI JSME:
Zatracená data. Kam je bezpečně uložit?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Moneta Money Bank koupila v Česku Wüstenrot

Zástupci Moneta Money Bank a německého koncernu Wüstenrot & Württembergische AG dnes podepsali smlouvu o koupi 100 % akcií stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot. Transakce by měla být vypořádána …

Trei staví v Česku už šestý retail park

Společnost Trei (Trei Real Estate GmbH), projektový developer a vlastník rezidenčních a maloobchodních nemovitostí s působností po celé Evropě, staví v České republice pod značkou Vendo Park již šestý retail park. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru