Miliardář Hubáček opět překvapil

Analýza
Šéf investiční skupiny Unicapital Pavel Hubáček před pěti lety koupil zhruba třetinový podíl v mimořádně lukrativní firmě ČD – Telematika. Lukrativní proto, že ze dvou třetin státní ČD – Telematika provozuje a vlastní optickou síť, která je z hlediska počtu kilometrů druhou největší v Česku. Tato páteřní síť vedená podle železničních tratí měří 3500 kilometrů. Cena nákupu se odhaduje na 400 až 600 milionů korun.
Hlavními pilíři podnikání Pavla Hubáčka mají dál být finanční služby, development včetně nájemního bydlení a energetika. Ilustrační foto: FAEI.cz

Velkým překvapením bylo, když po dvou letech Hubáček minoritní podíl 29,4 procenta společnosti ČD – Telematika prodal Kellnerově skupině PPF. Na náš dotaz po důvodech jsme dostali vyhýbavou odpověď: „Byla to nabídka, která se nedala odmítnout.“

„Dobře víte, že kdyby někdo dnes ve státní správě schválil nákup podílu v Telematice za cenu, za kterou ho koupila PPF, tak ho novináři rituálně popraví a policie ho bude vyšetřovat za škodu velkého rozsahu,“ potvrdil tehdy luxusní cenu Telematiky pro Hospodářské noviny ministr dopravy Dan Ťok, aniž by o ceně řekl cokoli bližšího.

Dojná kráva č. 2 

V roce 2017 Hubáček investoval stovky milionů korun do největší sítě odborných zařízení svého druhu v Česku do společnosti Alzheimercentrum, která tehdy provozovala devět areálů určených pro lidi s tímto postižením. Během let Hubáček tuto síť rozšířil o další nemovitosti včetně velkého areálu v Písku nebo postavil zcela nový domov pro postižené touto chorobou v Pardubicích na celkem 14 zařízení s kapacitou více než 1500 lůžek.

PSALI JSME:
Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

I tento podnikatelský tah v ceně stovek milionů korun se dá označit za mimořádně zajímavý. Jen státní příspěvek na péči se podle stupně postižení pohybuje od 4400 do 13 200 korun. K tomu se v soukromých zařízeních platí od 17 000 to 26 000 korun za měsíc. To vše krát 1500 lůžek. Půlmiliardový obrat určitě nemusí být v říši snů. Přesto i tady přišla překvapivá zpráva.

„Největší síť alzheimercenter po pěti letech mění majitele. Investiční skupina Creditas prodává celkem dvanáct svých zařízení společnosti Penta,“ uvedla tisková zpráva. Transakci sice musí ještě schválit antimonopolní úřad, ale protože nejde o monopol, nic by tomu nemělo bránit. Obě strany se rovněž dohodly, že výši kupní ceny nebudou komentovat.

Jisté je, že se do ní započítává nejen určitý násobek ročního zisku, ale také hodnota nemovitostí, takže se dá hovořit o řádu miliard korun. „Nyní se chceme soustředit především na klíčová odvětví našeho portfolia, jimiž jsou finanční služby, energetika a nemovitosti,“ sdělil našemu webu člen představenstva a výkonný ředitel skupiny Creditas Jiří Hrouda, čímž vlastně šikovné zhodnocení prodaných nemovitostí potvrdil.

Ještě rychlejší transakce

Necelý rok zabral obchod s rozsáhlým areálem bývalých vojenských skladů v Olomouci. Pavel Hubáček pozemky s nemovitostmi vyfoukl v elektronické dražbě za 353 milionů korun pardubické potravinářské firmě JIP bratří Jana a Iva Plíškových.

PSALI JSME:
Hubáčkův nový nemovitostní fond

Už po roce areál prodal. Koupil ho další olomoucký podnikatel Richard Morávek pro svoji firmu Red Stone. Cena nebyla oznámena, ale nemusela být přehnaně vysoká, protože pro Morávka s Hubáčkem to zdaleka nebyl první obchodní kontakt.

Hubáček pro Morávka například zabezpečuje prodej emisí dluhopisů Red Stone prostřednictvím své banky Creditas. Morávkovy projekty v Olomouci, kde chce zbudovat druhý Smíchov City, a v centru Pardubic mají přijít na asi 25 miliard korun.

Hubáčkovo podnikání někdy jakoby postrádalo logiku, chuť se zabezpečit a spíš to vypadá, že je to pro něj hra. Opouští obory (zdravotnictví, zemědělství), vstupuje do nových ještě neobehraných (energetika, hotelnictví) a k tomu sám říká: „Mám rád příběhy o geniálním podnikatelském nápadu, který změnil třeba jedno celé odvětví. Ale to můj případ bohužel není.“

Podle ekonomického časopisu Forbes mu patří 22. místo mezi českými miliardáři a jeho soukromý majetek se odhaduje na 9,6 miliardy korun. Jím vlastněná investiční skupina Creditas, aktuálně sídlící v Nizozemsku, dosahuje hodnoty téměř 90 miliard korun. Hlavními pilíři jejího podnikání mají dál být finanční služby (banka Creditas), development včetně nájemního bydlení (šéfuje mu syn Tomáš Hubáček) a energetika. Aktuálně je ve struktuře téměř 100 společností.

PSALI JSME:
Záložna Creditas končí, přichází banka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.