Miliardář Hubáček si koupil kampeličku Ney

Banka Creditas, kterou vlastní tuzemský miliardář Pavel Hubáček, získala od sedmi členů s největšími družstevními podíly více než 50% účast v Ney spořitelním družstvu.
Banka Creditas získala většinovou účast v Ney spořitelním družstvu. Ilustrační foto: faei.cz

Smlouvu o koupi většinového podílu oba subjekty podepsaly již loni v září, ale čekalo se, až transakci schválí i Česká národní banka. Pražská kampelička Ney bude nově fungovat jako dceřiná společnost Banky Creditas. Kolik akvizice stála, banka nezveřejnila.

Spořitelní družstvo Ney je na trhu 24 let a má přes 3 600 členů. Původně se jmenovalo Ano, ale v roce 2017 se přejmenovalo na Ney. Důvodem mělo být omezení spekulací o napojení kampeličky na Babišovo hnutí Ano.

A byla to již čtvrtá změna názvu této záložny. V roce 1999 vznikla jako Spořitelní a úvěrové družstvo Royal Savings and Loans, po deseti letech se obchodní jméno změnilo na Royal Capital družstevní záložna.

Hlavními produkty portfolia Ney jsou úvěry pro malé a střední podnikatele a pojištěný termínovaný vklad na šest měsíců s druhým nejvýhodnějším zhodnocením v Česku ve výši pěti procent. Objem spravovaných peněz činí přes tři miliardy korun a zisk za rok 2023 přesáhl 34 milionů korun.

„Věříme, že ve spolupráci se skupinou Creditas je před námi prostor pro další růst na poli financování malých a středních podniků,“ konstatoval předseda spořitelního družstva Ney Lukáš Hartl.

Banka Creditas má s kampeličkami bohaté zkušenosti, protože před sedmi lety sama vznikla transformací ze spořitelního družstva 1. Třebíčská záložna. Tak není divu, že ve svém prohlášení označila koupi Ney za plně souznějící se svojí strategií.

„Obchodní modely banky i spořitelního družstva se vhodně doplňují a může tak dojít k dalšímu rozvoji služeb pro klienty,“ uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Banky Creditas Vladimír Hořejší.

Banka se svými 200 tisíci klienty patří u nás mezi středně velké finanční ústavy. Ve správě má přes 130 miliard korun a loni si připsala čistý zisk přes 1,1 miliardy korun. Akvizicí české pobočky Expobank před dvěma lety, později přejmenovanou na Max banku, získala skupina olomouckého miliardáře Pavla Hubáčka s aktivy kolem 195 miliard korun dalších 60 tisíc klientů.

Čistý zisk Max banky loni dosáhl 304 miliony korun, byť rok předtím hospodařila ještě se ztrátou. V péči má téměř 64 miliard.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB