Milion eur váží jen dvě kila. Pětistovky se letos přestanou tisknout

Evropská centrální banka (ECB) v září představila nové bankovky 100 euro a 200 euro, které budou uvedeny do oběhu 28. května 2019. Po bankovkách v hodnotě 5, 10, 20 a 50 € jsou bankovky 100 a 200 euro posledními nominálními hodnotami ze série Europa a tuto série tak završují. S bankovkami v hodnotě 500 euro už totiž ECB do budoucna nepočítá a s koncem roku je přestane tisknout.
S pětistovkami Evropská centrální banka letos končí. Místo nich už tiskne nové bankovky s vylepšenými ochrannými prvky v nominální hodnotě 100 a 200 eur. Do oběhu budou uvedeny koncem května příštího roku. Foto: Pixabay

Důvodem jsou obavy z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám a podle ministrů financí eurozóny existuje nebezpečí, že velké bankovky a vysoké částky v hotovosti mohou být snadno použity k financování terorismu.

„Pětiseteurová bankovka je nástrojem pro nezákonné aktivity,“ prohlásil před dvěma lety šéf ECB Mario Draghi.

Pětiseteurová bankovka patří k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou na světě. A takové bankovky jsou oblíbené u teroristů, obchodníků s drogami, ale i lidí snažících se vyhnout placení daní. Například jeden milion eur v pětiseteurových bankovkách váží pouze 2,2 kilogramu, zatímco v padesátieurových bankovkách by stejná částka vážila 10krát víc.

PSALI JSME:
Češi euru důvěřují, ale zároveň jsou jeho největšími odpůrci

Zdokonalené smaragdově zelené číslo

Nové bankovky v hodnotě sto a dvě stě eur používají nové a inovativní ochranné prvky. Stejně jako u ostatních nominálních hodnot lze ochranné prvky nových bankovek snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.

V horní části stříbřitého proužku jsou na hologramu se satelity zobrazeny drobné symboly €, které se pohybují kolem čísla a jsou ostřeji viditelné pod přímým světlem.

Na stříbřitém proužku je také podobizna Europy, architektonický motiv a velký symbol €.

Na nových bankovkách 100 € a 200 € je také zdokonalené smaragdově zelené číslo.

I když je použito na všech zbývajících bankovkách série Europa, jeho zdokonalené provedení zobrazuje uvnitř hodnotových čísel také symboly €.

Vedle ochranných prvků, které lze zkontrolovat pouhým okem, jsou eurobankovky opatřeny také strojově čitelnými ochrannými prvky. Na nových bankovkách 100 € a 200 € byly tyto prvky zdokonaleny a doplněny o nové, které umožňují bankovky rychle zpracovávat a ověřovat jejich pravost.

PSALI JSME:
Padělky světových měn? Online i za desetinu jejich nominální hodnoty

Kontrola a zpracování budou snazší

S přechodem na nové bankovky v hodnotě 100 a 200 eur bude mít celý soubor eurobankovek nadále vysokou ochranu před paděláním. Tím budou eurobankovky ještě bezpečnější a také jejich kontrola a zpracování bude snazší.

Eurosystém, tj. ECB a 19 národních centrálních bank eurozóny, podporuje výrobce a majitele strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti při přípravě na nové bankovky. V rámci této podpory umožňuje zkoušky zařízení a zveřejňuje seznam strojů na zpracování bankovek, které úspěšně prokázaly, že nové bankovky série Europa mohou zpracovávat.

Typy strojů na zpracování bankovek, které obstály při zkouškách u některé z národních centrálních bank a k nimž výrobce poskytl veškeré požadované údaje, jsou uvedeny na webových stránkách ECB.

VIDEO: Podívejte se, jaké nové ochranné prvky mají bankovky s nominální hodnotou 100 a 200 eur

Sdílet:
  1. Tak začíná konec Eura – přestanou se tisknout, protože už jich nebude třeba. Ještě , že my máme 5000 -covky. To je pro člověka
    pěkný pohled a dá se s nimi pěkně mazlit. S Eurema se nikdo nemazlí.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

95 svateb a jeden pohřeb

S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně oprávněn požadovat informace od svatebčanů o tom, kolik stála svatební hostina, kde se konala a kolik lidí …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru