Milion eur váží jen dvě kila. Pětistovky se letos přestanou tisknout

Evropská centrální banka (ECB) v září představila nové bankovky 100 euro a 200 euro, které budou uvedeny do oběhu 28. května 2019. Po bankovkách v hodnotě 5, 10, 20 a 50 € jsou bankovky 100 a 200 euro posledními nominálními hodnotami ze série Europa a tuto série tak završují. S bankovkami v hodnotě 500 euro už totiž ECB do budoucna nepočítá a s koncem roku je přestane tisknout.
S pětistovkami Evropská centrální banka letos končí. Místo nich už tiskne nové bankovky s vylepšenými ochrannými prvky v nominální hodnotě 100 a 200 eur. Do oběhu budou uvedeny koncem května příštího roku. Foto: Pixabay

Důvodem jsou obavy z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám a podle ministrů financí eurozóny existuje nebezpečí, že velké bankovky a vysoké částky v hotovosti mohou být snadno použity k financování terorismu.

„Pětiseteurová bankovka je nástrojem pro nezákonné aktivity,“ prohlásil před dvěma lety šéf ECB Mario Draghi.

Pětiseteurová bankovka patří k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou na světě. A takové bankovky jsou oblíbené u teroristů, obchodníků s drogami, ale i lidí snažících se vyhnout placení daní. Například jeden milion eur v pětiseteurových bankovkách váží pouze 2,2 kilogramu, zatímco v padesátieurových bankovkách by stejná částka vážila 10krát víc.

PSALI JSME:
Češi euru důvěřují, ale zároveň jsou jeho největšími odpůrci

Zdokonalené smaragdově zelené číslo

Nové bankovky v hodnotě sto a dvě stě eur používají nové a inovativní ochranné prvky. Stejně jako u ostatních nominálních hodnot lze ochranné prvky nových bankovek snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.

V horní části stříbřitého proužku jsou na hologramu se satelity zobrazeny drobné symboly €, které se pohybují kolem čísla a jsou ostřeji viditelné pod přímým světlem.

Na stříbřitém proužku je také podobizna Europy, architektonický motiv a velký symbol €.

Na nových bankovkách 100 € a 200 € je také zdokonalené smaragdově zelené číslo.

I když je použito na všech zbývajících bankovkách série Europa, jeho zdokonalené provedení zobrazuje uvnitř hodnotových čísel také symboly €.

Vedle ochranných prvků, které lze zkontrolovat pouhým okem, jsou eurobankovky opatřeny také strojově čitelnými ochrannými prvky. Na nových bankovkách 100 € a 200 € byly tyto prvky zdokonaleny a doplněny o nové, které umožňují bankovky rychle zpracovávat a ověřovat jejich pravost.

PSALI JSME:
Padělky světových měn? Online i za desetinu jejich nominální hodnoty

Kontrola a zpracování budou snazší

S přechodem na nové bankovky v hodnotě 100 a 200 eur bude mít celý soubor eurobankovek nadále vysokou ochranu před paděláním. Tím budou eurobankovky ještě bezpečnější a také jejich kontrola a zpracování bude snazší.

Eurosystém, tj. ECB a 19 národních centrálních bank eurozóny, podporuje výrobce a majitele strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti při přípravě na nové bankovky. V rámci této podpory umožňuje zkoušky zařízení a zveřejňuje seznam strojů na zpracování bankovek, které úspěšně prokázaly, že nové bankovky série Europa mohou zpracovávat.

Typy strojů na zpracování bankovek, které obstály při zkouškách u některé z národních centrálních bank a k nimž výrobce poskytl veškeré požadované údaje, jsou uvedeny na webových stránkách ECB.

VIDEO: Podívejte se, jaké nové ochranné prvky mají bankovky s nominální hodnotou 100 a 200 eur

Sdílet:
  1. Tak začíná konec Eura – přestanou se tisknout, protože už jich nebude třeba. Ještě , že my máme 5000 -covky. To je pro člověka
    pěkný pohled a dá se s nimi pěkně mazlit. S Eurema se nikdo nemazlí.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Češi mají dražší hypotéky než většina Evropanů

Mnozí Češi si dlouhodobě stěžují, že čelí vyšším cenám potravin nebo že se na nich nadprůměrně dobře pakují telefonní operátoři. Alespoň tedy ve srovnání zejména se západními zeměmi Evropské unie. V současnosti lze …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru