Milionářům se platit za mladé nechce

Dejte nám peníze na mládež, nebo hrozí likvidace systému, který se léta budoval a fungoval. S touto výzvou se na představitele Libereckého kraje a měst Liberec a Jablonec obrátili majitelé tří největších severočeských sportovních klubů – fotbaloví Ludvík Karl ze Slovanu Liberec a Miroslav Pelta z FK Jablonec spolu s hokejovým Petrem Syrovátkou z Bílých Tygrů Liberec.

Milionářům se platit za mladé nechce. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Výzva vzbudila pozornost nejen tím, že se jedná o desítky milionů dotací, ale také proto, že se vůbec poprvé spojili tři místní bohatí podnikatelé, o nichž se v zákulisí ví, že se osobně vůbec rádi nemají.

Na první pohled zní požadavek rozumně. V těchto třech klubech registrují v mládežnických kategoriích kolem tisícovky mladých sportovců. A je fakt, že po krachu Sazky a změně loterijního zákona se přísun peněz do sportováních klubů výrazně zkomplikoval. Navíc zmíněné trio argumentuje, že v jiných krajích je podpora sportu větší a oni začínají každý ročník s povinností dotovat mládež ve svých klubech v řádu milionů.

Současně jsou tu však námitky, které nelze přehlédnout. Především FK Jablonec je díky osobě Miroslava Pelty, dlouholetého zastupitele města a nyní předsedy fotbalové asociace, příkladem klubu, který umí nevídaně využívat všechny možné druhy veřejných dotací. Vlastník Bílých Tygrů Petr Syrovátko jako majitel stavební firmy Syner je zase vzorem podnikatele, který si umí najít cestu k nadstandardnímu počtu státních zakázek. A o Ludvíku Karlovi je již léta známo, že svého času sice Slovanu výrazně pomohl, ale v posledních letech si z klubu peníze spíše bere, než dává.

Další výhrada směřuje ke skutečnosti, že podobně podfinancovaná je většina klubů, které se sice také věnují mládeži, jen je není tak slyšet a nemají v čele miliardáře. Jejich role však spočívá v tom, že vychovávají mladíky právě pro zmíněné tři kluby, které je pak zhodnocují ve svých týmech nebo při dalším prodeji. Z tohoto pohledu se slova ekonomického náměstka hejtmana Marka Pietera (Starostové), že Liberecký kraj obdržel letos na daních už o 53 milionů korun nad plán, a tedy může uvolnit zhruba 20 milionů na sportování mládeže ve vrcholných klubech, jeví jako přinejmenším krátkozrakost nebo nespravedlnost.

Rovněž argument, že majitelé klubů musejí dotovat činnost mládeže, příliš neobstojí ve světle skutečnosti, že mnohem větší dotace oni sami doplácejí bez mrknutí oka na profesionální sport. A ten samozřejmě nelze provozovat bez mládežnické základny, kde jsou navíc dotace, na rozdíl od profisportu, investicí do výchovy sportovců, které jednou zpeněžím. Stížnost Miroslava Pelty na krach Sazky pak vyznívá už jen jako licoměrnost, protože jako jeden z dlouholetých vrcholných funkcionářů největšího sportovního svazu si měl stěžovat především v době, kdy všichni mlčky přihlíželi řádění ředitele Aleše Hušáka nebo když stát nasměroval Sazku do soukromých rukou.

Zdá se, že žádost o dotace do největšího severočeských klubů bude vyslyšena, rozhodnout se má do konce prázdnin. Podle oficiálních prohlášení jsou pro reprezentace kraje i měst Liberec a Jablonec. A hlas libereckého radního Korytáře, že u pánů Pelty a Syrovátka má dlouhodobé pochybnosti o metodách, jakými vydělávají peníze, protože to dlouhodobě dělají na úkor veřejných rozpočtů, zůstává spíše osamocen.

Desítky milionů dotací, které požaduje trio severočeských sportovních bossů, samy o sobě nic neznamenají z hlediska financování mládežnického sportu, ale ani měřeno rozpočty kraje nebo velkých měst. Ani pro velké kluby, které své náklady počítají v řádech stovek milionů ročně, nejsou otázkou přežití. Význam celé kauzy je spíše v tom, že připomněla otázky kolem sportu mládeže, které musí česká politická reprezentace stejně vyřešit systémově, i když se jí do toho po léta nechce. Nejlépe však systémově a transparentně, a nikoli podle toho, kdo právě sedí na radnici a kdo na ni přišel tentokrát lobbovat.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru