Bez Wojcické, která nastoupila do Googlu jako zaměstnanec č. 16 (podle některých zdrojů číslo 18, pozn. aut.) na pozici marketingové manažerky, by se výraz „google“ možná nikdy nedostal do slovníku.
Vše začalo před 26 lety, kdy pronajala svou garáž zakladatelům Googlu Larrymu Pageovi a Sergeji Brinovi. Po nocích s nimi diskutovala o myšlence internetového vyhledávače nad pizzou a čokoládovými bonbony.
Matka pěti dětí razila cesty v prostředí, kde dominovali muži, se ujala všeho a všech. A vždycky měla pocit, že zvítězila. „Za tento problém zodpovídám já a já ho vyřeším,“ tak zněla její oblíbená věta. „Její poslední problém neměl řešení. Rakovina zvítězila,“ podotkl list The Wall Street Journal.
Žádná technologie to nezvládla
Když si přečtete životní příběh Wojcické, jak se z manažerky Googlu stala dlouholetou šéfkou YouTube a jednou z nejmocnějších žen v Silicon Valley, okamžitě si vzpomenete na Steva Jobse. Zakladatel společnosti Apple podlehl rakovině v roce 2011.
Dva technologičtí průkopníci, kteří uměli všechno a kteří měli své místo v žebříčcích (vlivných) nejbohatších. Pak jejich těla začala stávkovat. „Žádná technologie na světě je nedokázala zachránit. Tolik vizí a tak málo času na život. A myšlenka: jaká škoda. Zatracená rakovina! Proč zrovna oni? Proč tito géniové?“ ptá se list The Telegraph.
Nebo snad úspěch způsobuje nemoc? Je takový život v rychlém pruhu něco, co nakonec tělo zpomalí? Pocit říká: Určitě. Takový člověk nemůže nikdy vypnout, odpočívat, pořád musí pracovat – a chce. Věda říká: Ano i ne.
Může stres způsobit onkologické onemocnění?
Je lékařsky prokázáno, že u lidí pod velkým stresem se mění hormonální rovnováha, což jde ve většině případů ruku v ruce s profesním úspěchem na tak vysoké úrovni. To je vystavuje zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění. A to i v mladém věku.
Může však stres způsobit rakovinu? Psycho-onkoložka Anja Mehnert-Theuerkaufová, vedoucí oddělení lékařské psychologie v lipské univerzitní nemocnici, listu Bild řekla: „Vzrušující otázka, na kterou není tak snadné vědecky odpovědět.“
Lidé, vystavení velkému stresu, bývají sice náchylnější k onemocnění, „ale často je to způsobeno jejich vzorci chování – méně cvičí, zdravá strava jim nic neříká možná častěji konzumují alkohol nebo cigarety, aby se uvolnili“.
Německé centrum pro výzkum rakoviny shrnuje situaci ve studii takto: „Někteří vědci předpokládají: Ano. Mají za to, že zvýšená hladina stresových hormonů, jako je kortizol, spouští biochemické změny v buňkách.“
Jiné výsledky však ukazují, že stres má na imunitní systém i pozitivní vliv. A jasná souvislost mezi obranyschopností organismu a vznikem rakoviny je natolik složitá na prokázání, že se ji i přes mnohaletý výzkum dosud nepodařilo jednoznačně doložit
Oba o nemoci mlčeli
Šest měsíců před svým skonem přišla Susan Wojcická o syna Marca (†19). Nepřežil předávkování. Sama o své nemoci nikdy veřejně nemluvila. Neexistují žádné fotografie, které by její nemoc ukazovaly.
Není známo, kde a jak se léčila, zda kouřila nebo zda její rakovina měla genetické příčiny. Teprve po její smrti její manžel Dennis Troper prozradil, že dva roky bojovala s „nemalobuněčnou rakovinou plic“.
Když Wojcická v roce 2023 odcházela z YouTube do důchodu, jen krátce oznámila, že se chce věnovat rodině, vlastním projektům a svému zdraví. Není jasné, jak špatně na tom byla. Možná si byla vědoma, že ukázat slabost může být nebezpečné.
Jobs také tajil svou rakovinu slinivky. Když se mu po operaci vrátila a jeho vyhublé tělo už dávno ukazovalo, že musí být vážně nemocný, mluvil s novináři o hormonální nerovnováze a problémech s trávením.
„Stevovo zdraví je jeho soukromou záležitostí,“ oznámila společnost v roce 2008, tři roky před Jobsovou smrtí. A ceny akcií s každou novou zvěstí prudce klesaly. Krátce úmrtím Jobs promluvil a zalitoval, že se zpočátku spoléhal na alternativní prostředky namísto moderní medicíny.