Ministerstvo financí chce zdražit vytápění plynem stovkám tisíc domácností

Názor
Vytápět bytové domy pomocí plynu prostřednictvím společných domovních kotelen je levnější, protože se za plyn spotřebovaný pro výrobu tepla nemusí platit spotřební daň. Toto zvýhodnění by ale nyní mělo zmizet. Ministerstvo financí chce osvobození od daně domovním kotelnám odebrat. Vytápění bytů v bytových domech by tak skokově zdražilo o několik procent. Hlouběji do kapsy by si podle odhadů muselo sáhnout na 400 tisíc domácností.
Zrušení daňového osvobození se týká jen společných domácích kotelen, vytápění rodinných domů plynovým kotlem má i nadále zůstat nezdaněno. Návrh zákona musí schválit poslanci i senátoři. Foto: Pixabay

Ano, nejde o žádný dramatický nárůst celkových nákladů na bydlení, ale i tak to domácnosti ve svých peněženkách pocítí. Mnohem horší je samotný princip. Stát, který opakovaně deklaruje nutnost podpory dostupného bydlení, ve skutečnosti dělá pravý opak. Místo urychleného odstranění administrativních překážek dusících novou výstavbu přichází nová daň, která naopak náklady na bydlení ještě více zvedne.

Neméně zajímavé na tom je, že resort financí tak činí pokoutně a nenápadně. Zdanění tepla z plynu schoval do návrhu zákona zvyšujícího daně z cigaret, alkoholu a hazardních her. Jako by snad bylo vytápění bytů plynem nějakým druhem závislosti. Přitom právě domácí kotelny se budují mimo jiné proto, aby se majitelé bytů zbavili závislosti na centrálních dodavatelích tepla, kteří mohou měnit ceny, jak se jim zlíbí.

Paradoxem současného návrhu je také to, že míří pouze a výhradně na bytové domy. Zrušení daňového osvobození se totiž týká jen společných domácích kotelen, vytápění rodinných domů plynovým kotlem má i nadále zůstat nezdaněno. Návrh zákona musí schválit poslanci i senátoři. Doufám, že se mezi nimi najde dost na to, aby tento daňový paskvil odmítli. Takto si tedy podporu dostupného bydlení nepředstavuji.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Třetinu výdajů důchodců představují náklady na bydlení a energie

 1. No jo, když ono vrchnost už neví, kde brát penízky. Trošičku málo přidala důchodcům a matkám, a tak to musí nějak dostat zpět. Když jim řádní ekonomové poradí, aby se podívali na zoubek těm zahraničním firmám, které veškeré zisky od nás odvážejí, tak na to oni páni nemají k o u l e! Se bojí jak ubožáčci. Zajímavé, že na západ od nás jsou tyto nadnárodní firmy zdaněny řádně a u nás jim naopak jen podlézají a nedokáží si říci o zaplacení pořádného poplatku za to, že si u nás mohou tito západní zlatokopové pěkně na našincích nahrabat. A ještě je zajímavé, že u nich doma ty firmy platí zaměstnancům daleko vyšší platy, kdežto u nás aby našinec pracoval jen za kus žvance. A oni ubožáčci naši papaláši namísto, aby si na ty cizáky došlápli, tak půjdou naopak proti svým lidem? To se jim to ale pěkně vymstí ubožáčkům. Nebude to dlouho trvat a lidi se do těch ulic opravdu vyřítí, ale to nebude už ta sametová, ale pořádná. Jen přilejvejte, přilejvejte olejíček vy pakáži zaprodaná!

  A smutné je že hlavně ti pražáci tupí a hloupí ještě volí a podporují ty nejhorší z nejhorších. Ti kteří za tuhle naši bídu mohou nejvíce. Ale může se člověk divit? Už za bolševika rudého to tam byl jen samý vykutálenec a parazit. Se pak člověk divit nemůže, co ti ubožáci tam pak předvádějí. Ty největší zloděje a přizdi..áče si pak volí do křesel. Asi rádi slouží cizákovi a jen za hubičku. Sice asi mají o něco vyšší platy, ale pořád je to ubohost oproti tomu co cizák musí zaplatit pracovníkovi u nich doma. Bohužel toto již ti ubožáčci pražští nějako nevidí, že slouží jak opičky ubohé a přitom by se mohli míti mnohem lépe, kdyby nebyli tolik hloupí a tupí až běda. Bohužel jen ubozí a tupí švejkové jsme. Proto tak i žijeme. Za směšnou částku sloužíme a ještě se u toho tupě klaníme. No prostě švejkové hloupí a tupí pražský!

 2. Typický příklad teplárenské loby. Odpojují se jim bytovky, protože neumí nabídnout levnější teplo. Bytový dům v Mostě do 100 kW, ušetří instalací vlastní plynové “kotelny” cca 100.000,- Kč ročně i se započítáním odpisů instalované technologie. Emise pro jeho vytápění jsou také mnohem nižší. Jsou to “klacky pod nohy”, známe to, děláme to. (Ekoregula)

 3. Proč se v tomto státě stále někdo zvýhodňuje ? Zase to odskáčou
  ti, kteří nemají na vlastní dům a bydlí v bytě a nechali si kvůli
  úsporám udělat spol.kotelnu. Ti politici ten stát řídí ode zdi ke
  zdi !!! Pořád nějaké výjimky !!

 4. Pracuji v oboru a těch plků, jak si teplárny mohou dělat co chtějí mám už vážně dost….je to nejvíc zregulovaný a hlídaný obor….povolený zisk do 5% obratu…objekty napojené na centrální zdroje daň z paliv v ceně samozřejmě platí…narovnání podmínek. tečka.

  • Teplo je zdaněno jen 15% DPH kdežto v rodinných domech platíte plyn i s Bursíkovou daní z plynu a navíc 21% DPH.

 5. až budeme povinně brát hodný americký plyn z břidlic místo ruského zlého, to budete teprve nadskakovat……teplárenská loby? a firmy co staví plynové kotelny to dělají pro modré oči babičky ze třetího patra?:-))

 6. Souhlasím s Jarmilou. Proč zase nějaké vyjimky, podpory, dotace. Proč jeden dům má platit nesmyslnou daň a ten vedle ne? Je to jako z pohádky Nesmrtelná teta. prvý , druhý, prvý…

 7. Ano, tak se vydělává na cizích penězích. Dáme dotace na nový kotel a pak zvednem cenu plynu. Ano, nelíbí se mi takový přístup. Na náměstí protestovat nejdu, mám pro to legální a více účinný prostředek, VOLBY. Volby jsou o volení či nevolení. Pokud chci změnu tak k volbám nejdu !! Nemám koho volit !! To je moje nedůvěra ke stranám. Toho se bojí proto chcou volby povinné !!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Přemýšlíte nad družstevním bydlením?

Mezi lidmi koluje řada mýtů ohledně družstevních bytů. Jedním z nich je složité pořízení a financování takových nemovitostí. Využít klasickou hypotéku může být komplikované, protože obvykle bývá podmínkou banky, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru