Ministerstvo financí nechce riskovat zhoršení podmínek na finančních trzích

Názor
Ministerstvo financí ve včerejší aukci získalo prodejem státních dluhopisů dalších 16,9 miliardy korun. To je sice zhruba o deset miliard méně ve srovnání s předchozí aukcí, ale i dnes ministerstvo požadovalo více, než byl původní plán. Největší zájem byl o devítiletý dluhopis s průměrným výnosem 1,9 procenta, zatímco delší splatnost devatenácti let opakovaně nedosáhla cíleného zájmu.
Ke včerejšímu dni si vláda zajistila zhruba 250 mld. Kč, což je necelých 40 procent z předpokládaného deficitu státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Aktuální podmínky na finančních trzích totiž nepřejí právě cenným papírům s delší splatností, které ztrácejí nejrychleji na ceně. Celkově ale poptávka trhu výrazně předčila nabídku, což je pravděpodobně i důvod, proč ministerstvo financí urychluje svou emisi státních dluhopisů.

V současnosti finanční trhy zhruba očekávají, že by výsledný deficit státního rozpočtu mohl být nižší, než s čím počítá schválená legislativa.

Poslední vývoj pandemie a prohlášení ze strany ministerstva financí však naznačují, že si situace vyžádá další výdaje a v krajním případě by se mohl plánovaný deficit ještě navýšit. To by znamenalo i vyšší emisi státních dluhopisů a jejich další ztráty na ceně.

PSALI JSME:
Ministerstvo financí urychluje emisi státních dluhopisů

Pro vládu je tak výhodnější zajistit si finanční prostředky již nyní a neriskovat zhoršení podmínek na finančních trzích v průběhu roku.

Pokud vezmeme v potaz i aktuálně schválený úvěr od Evropské komise v objemu jedné miliardy eur, tak si podle našich výpočtů ke včerejšímu dni vláda zajistila zhruba 250 mld. Kč, což je necelých 40 procent z celkové potřebné částky. U té však stále předpokládáme deficit státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun.

Aktuální vývoj ale naznačuje, že by výsledek mohl být horší. Proto bude zásadní březnová statistika státního rozpočtu, která ukáže reakci ekonomiky na nová opatření vlády a skutečné čerpání nových kompenzačních programů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyhladovělé trhy a nová nabídka státních dluhopisů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.