Ministerstvo financí nechce riskovat zhoršení podmínek na finančních trzích

Názor
Ministerstvo financí ve včerejší aukci získalo prodejem státních dluhopisů dalších 16,9 miliardy korun. To je sice zhruba o deset miliard méně ve srovnání s předchozí aukcí, ale i dnes ministerstvo požadovalo více, než byl původní plán. Největší zájem byl o devítiletý dluhopis s průměrným výnosem 1,9 procenta, zatímco delší splatnost devatenácti let opakovaně nedosáhla cíleného zájmu.
Ke včerejšímu dni si vláda zajistila zhruba 250 mld. Kč, což je necelých 40 procent z předpokládaného deficitu státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Aktuální podmínky na finančních trzích totiž nepřejí právě cenným papírům s delší splatností, které ztrácejí nejrychleji na ceně. Celkově ale poptávka trhu výrazně předčila nabídku, což je pravděpodobně i důvod, proč ministerstvo financí urychluje svou emisi státních dluhopisů.

V současnosti finanční trhy zhruba očekávají, že by výsledný deficit státního rozpočtu mohl být nižší, než s čím počítá schválená legislativa.

Poslední vývoj pandemie a prohlášení ze strany ministerstva financí však naznačují, že si situace vyžádá další výdaje a v krajním případě by se mohl plánovaný deficit ještě navýšit. To by znamenalo i vyšší emisi státních dluhopisů a jejich další ztráty na ceně.

PSALI JSME:
Ministerstvo financí urychluje emisi státních dluhopisů

Pro vládu je tak výhodnější zajistit si finanční prostředky již nyní a neriskovat zhoršení podmínek na finančních trzích v průběhu roku.

Pokud vezmeme v potaz i aktuálně schválený úvěr od Evropské komise v objemu jedné miliardy eur, tak si podle našich výpočtů ke včerejšímu dni vláda zajistila zhruba 250 mld. Kč, což je necelých 40 procent z celkové potřebné částky. U té však stále předpokládáme deficit státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun.

Aktuální vývoj ale naznačuje, že by výsledek mohl být horší. Proto bude zásadní březnová statistika státního rozpočtu, která ukáže reakci ekonomiky na nová opatření vlády a skutečné čerpání nových kompenzačních programů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyhladovělé trhy a nová nabídka státních dluhopisů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru