Ministerstvo financí poprvé prodávalo 16leté dluhopisy

Názor
V dnešní aukci státních dluhopisů získalo ministerstvo financí 6,2 miliardy korun. Poptávka investorů byla zhruba dvojnásobná, což odpovídá průměrné aukci. V nabídce byl osmiletý a šestnáctiletý dluhopis. Druhý zmíněný byl dnes prodáván poprvé a dosáhl průměrného výnosu 1,95 procenta. 
V dnešní aukci státních dluhopisů získalo ministerstvo financí 6,2 miliardy korun. Foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Emisi dluhopisů s dlouhou splatností nahrává současná situace na finančních trzích, tj. obecně vysoká poptávka a zároveň nepoměr mezi cenou peněz v krátkém a dlouhém horizontu. Zatímco výnosy státních dluhopisů s krátkou splatností jsou výrazně ovlivněny růstem očekávání na další zpřísňování měnové politiky ČNB, dlouhé splatností brzdí v růstu globální vývoj.

Americké výnosy dosáhly svého letošního vrcholu na konci prvního čtvrtletí a od té doby klesají. Paradoxně je tak výhodnější půjčit si na finančních trzích s delší splatností, což se částečně promítá i do výnosů státních dluhopisů. Ačkoli je tato situace podle nás pouze dočasná, nabízí výhodné podmínky právě pro emisi dluhopisů s takto dlouhou splatností.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ministerstvo financí prodalo eurové státní dluhopisy se záporným výnosem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB