Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy se záporným výnosem

Ministerstvo financí ve včerejší aukci emitovalo státní dluhopisy v objemu osm miliard korun, zatímco investoři poptávali 33,5 mld. Kč. I nadále tak platí, že poptávka výrazně převyšuje nabídku ministerstva. Největší zájem byl opět po nejkratším státním dluhopisu se splatností v příštím roce.
Po překotné nabídce státních dluhopisů během dubna a května se ministerstvo financí opět vrátilo ke standartnímu tempu emise. Foto: wikimedia, ŠJů

Vysokou poptávku po tomto dluhopisu podpořil i fakt, že šlo o jeho poslední aukci. Tak velký zájem dokonce stlačil jeho výnos do marginálně záporných hodnot (-0,004 %), což jsme viděli naposled u standartního státního dluhopisu v roce 2018 (na primárním trhu). Vysoký zájem ale byl i o dluhopisy s delší dobou do splatnosti.

Po překotné nabídce státních dluhopisů během dubna a května se ministerstvo financí opět vrátilo ke standartnímu tempu emise. Nic na tom nemění ani aktuálně projednávané zvýšení plánovaného deficitu státního rozpočtu.

Většinu výpůjčních potřeb si vláda zajistila již v první polovině roku a v následujících měsících tak může jen reagovat na aktuální vývoj státního rozpočtu a nová opatření vlády. To ministerstvu financí dovoluje půjčovat si na finančních trzích za velmi výhodných podmínek.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rekordní zájem o státní dluhopisy

×
  1. A ještě tu napište o tom komu se ty dluhopisy tak výhodně prodaly a pak nastane skutečna ZÁBAVA!!!

  2. Vydávejte i dal prodělečné dluhopisy a hazardujte s veřejnimi financi to bude jednou sranda až se to cele praskne!!!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. V posledních letech se navíc postavení žen ve fintechu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru