Ministerstvo financí se připravuje na zvýšené náklady spojené s druhou vlnou pandemie

Názor
V dnešní aukci ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy v objemu osm miliard korun, zatímco investoři poptávali 25,1 mld. Kč. V nabídce byly bondy tři se splatností sedm, devět a dvacet let. To odpovídá aktuální strategii prodloužit průměrnou splatnost dluhu a rozložit budoucí splátky v čase. Již tradičně byl největší zájem investorů o kratší dluhopisy, poptávka ale zůstává i přes klesající tendenci vysoká, a to i v případě delších splatností.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Ministerstvo financí na poslední chvíli rozšířilo aukci s cílem získat více finančních prostředků, než původně plánovalo, když přidalo nejkratší sedmiletý dluhopis. K dnešnímu dni má tak vláda podle našich výpočtů finance na pokrytí deficitu státního rozpočtu ve výši zhruba 410 miliard korun.

Ačkoli náklady současných opatření vlády odhadujeme na dvacet až třicet miliard korun, jejich účet nemusí být konečný. Je pochopitelné, že si vláda vytváří prostor pro potenciálně vyšší výdaje a v závěru roku bude pravděpodobně o něco aktivnější v aukcích státních dluhopisů, než jsme původně očekávali.

Již v současnosti je však patrná reakce trhu na diskuze o státním rozpočtu pro příští rok, který by měl podle nás přinést jen lehce nižší nabídku státních dluhopisů ve srovnání s letošním rokem.To v posledních týdnech vedlo k nárůstu výnosů státních dluhopisů na trhu a tedy jejich zlevňování. Vyšší emise státních dluhopisů v následujících týdnech tak může současný trend na finančních trzích dále podpořit.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ministerstvo financí si již zajistilo 110 % letošní výpůjční potřeby

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru