Ministerstvo financí si díky nízkým sazbám ČNB půjčilo téměř zadarmo

Názor
Dnešní aukce ministerstva financí nabídla rozmanité spektrum státních dluhopisů. I přes klesající výnosy ale zůstává poptávka investorů vysoká. Největší zájem byl o dluhopis s plovoucí úrokovou sazbou se splatností sedmi let, který z dnešní perspektivy nabídl v aukci velmi atraktivní výnos kolem dvou procent.
Ministerstvo financí si díky nízkým sazbám ČNB půjčilo téměř zadarmo. Foto: wikimedia, ŠJů

Na trhu se přitom většina státních dluhopisů obchoduje pod jednoprocentní hranicí. Zároveň se v tomto případě odvíjí úrokové platby státu od 6M PRIBORu, resp. od výše úrokové sazby České národní banky (ČNB). Po jejím nedávném snížení téměř na nulu tak jde o velmi levný zdroj finančních prostředků.

Celkem tak v dnešní aukci ministerstvo financí prodalo 9,7 miliard korun státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali 60,9 mld. Kč. Stát si v uplynulých týdnech podle našich odhadů zajistil v podstatě všechny výpůjční potřeby pro letošní plánovaný deficit veřejných financí.

Na druhou stranu stále vnímáme velké riziko významně vyšších letošních výpůjčních potřeb. Podle nás bude chtít ministerstvo využít příznivých podmínek na finančních trzích a předfinancovat si některé splátky státních dluhopisů maturujících na začátku příštího roku. Skutečný deficit letošního státního rozpočtu může být navíc výrazně vyšší, než s čím v současnosti počítá vláda, což by měly odhalit průběžné výsledky rozpočtu v nejbližších měsících.

Navíc díky bohatému kalendáři splatných státních dluhopisů a vysokému deficitu státního rozpočtu mohou výpůjční potřeby v příštím roce snadno přesáhnout ty letošní. Poptávka po tuzemských státních dluhopisech však už nemusí být tak vysoká a náklady na obsluhu státního dluhu mohou být vyšší, než v současnosti očekává Ministerstvo financí.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Desetileté dluhopisy pod procentem

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze

Současný výpočet inflace přestává odrážet realitu. Například v době prudkého poklesu cen pohonných hmot nebylo ve spotřebním koši zohledněno, že lidé omezili tankování na minimum. Naopak výrazně vzrostla poptávka …

Plánované deficity – Němci versus Češi

Německá vláda včera schválila tamnímu ministru financí Olafu Scholzovi jeho návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 96,2 miliardy eur, což je zhruba 2,8 % německého hrubého domácího produktu (HDP) v roce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru