Ministerstvo financí si připravuje půdu pro hájení hlubokého deficitu

Názor
Ministerstvo financí je ve své dnes nově zveřejněné prognóze pesimističtější, než tuzemské banky a další finanční instituce. Ty letos v průměru čekají růst české ekonomiky čítající 3,7 procenta a v příštím roce pak 4,5 procenta, jak plyne z červencového šetření České národní banky. 
Ministerstvo financí si připravuje půdu pro hájení hlubokého deficitu. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Ministerstvo publikuje prognózu spíše ze spodní části realistického pásma odhadu vývoje, aby snáze opodstatnilo schodek státního rozpočtu navržený pro příští rok, 390 miliard korun. Pokud by totiž nyní ministerstvo „hýřilo optimismem“, bude se vládě obří deficit, který již rámcově schválila, hájit a ve Sněmovně prosazovat ještě hůře než při přece jenom méně pozitivním výhledu.

Zákonodárci i veřejnost by se celkem oprávněně tázali, proč je třeba tak hlubokého schodku, když má ekonomika poměrně solidně růst. Budou se tedy tázat stejně i takto. Nicméně vládě se bude alespoň o něco snáze argumentovat.

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu? Noční můra, která ruší sen o udržitelnost veřejných financí

Ministerstvo sice deklaruje svoji naději, že odložení spotřeby domácností během pandemie a její nynější realizace by mohly hospodářský růst v letošním a příštím roce urychlit, přesto však z číselné prognózy výkonu ekonomiky letos i v příštím roce neplyne, že by zhmotnění této naděje ministerstvo přikládalo větší pravděpodobnost než trh.

Úřad by se měl usilovněji zaměřit na přípravu věrohodné dlouhodobé strategie postpandemického ozdravení veřejných financí. Příští rok bude z toho hlediska kritický. Řada zemí, včetně třeba Německa, již podle všeho pokrizovou konsolidaci zahájí.

V případě Česka se tak patrně nestane. České republice tak v pokrizové konsolidaci může ujet vlak za srovnatelnými zeměmi. To by v důsledku znamenalo zhoršení ratingu České republiky a výrazné prodražení jejího zadlužení.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Volání po konsolidaci veřejných financí sílí, jejich expanze přesto pokračuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB