Ministerstvo financí snižuje nabídku státních dluhopisů, nehledě na zájem investorů

Názor
V aukci státních dluhopisů, která se konala minulý týden, ministerstvo financí nabízelo splatnosti napříč celou výnosovou křivkou. Jak již ukázala předchozí aukce, ministerstvo již získalo drtivou většinu potřebných finančních prostředků pro letošní rok a začíná být vybíravější, komu své dluhopisy prodá a za jakou cenu.
Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Zároveň je také patrné, že s klesající atraktivitou kratších splatností roste zájem i o delší státní dluhopisy. Minulý týden se tak prodaly 18,4 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali celkem 91,6 miliardy korun. Pro následující týdny očekáváme, že se nabídka nových státních dluhopisů bude snižovat, zatímco poptávka bude stále vysoká. I tak ale atraktivita tuzemských dluhopisů v posledních týdnech klesá. Jejich výnosy pod nátlakem vysoké poptávky klesají a jejich cena roste.

Na druhou stranu stále vnímáme velké riziko významně vyšších letošních výpůjčních potřeb. Podle nás bude chtít ministerstvo využít příznivých podmínek na finančních trzích a předfinancovat si některé splátky státních dluhopisů maturujících na začátku příštího roku. A navíc skutečný deficit letošního státního rozpočtu může být výrazně vyšší, než s čím v současnosti počítá vláda, což by měly odhalit průběžné výsledky rozpočtu v nejbližších měsících.

S vyhlídkami rostoucího plánovaného deficitu pro příští rok roste i naše prognóza výpůjčních potřeb ministerstva financí pro rok 2021. Vzhledem k bohatému splatnostnímu kalendáři by podle nás mohla emise státních dluhopisů v příštím roce lehce překonat tu letošní. Situace na finančních trzích by však už nemusela být tak příznivá, jako je v současnosti.

V posledních týdnech výnosy českých státních dluhopisů klesají pod tlakem vysoké poptávky investorů. Tím se ale stávají dražší a méně atraktivní do budoucna. Již dnes se obchodují nejkratší české státní dluhopisy se záporným výnosem nebo na hraně negativních hodnot. Pokud nedojde k dalším turbulencím na finančních trzích, tento trend bude pokračovat a zájem o tuzemské státní dluhopisy poklesne.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zájem o české státní dluhopisy neupadá ani v době korony

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. V posledních letech se navíc postavení žen ve fintechu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru