Ministerstvo financí urychluje emisi státních dluhopisů

Názor
Ministerstvo financí v dnešní aukci získalo prodejem státních dluhopisů dalších 25,2 miliardy korun. Investoři již tradičně poptávali téměř dvojnásobek prodané sumy. Celkový objem aukce byl nejvyšší od dubna minulého roku, kdy se vláda snažila urychleně si zajistit financování skokového navýšení plánovaného deficitu státního rozpočtu.
Plánovanou emisi státních dluhopisů pravděpodobně urychlily vidina delší pandemie a oznámení nových kompenzačních programů, které se podepíšou na větším deficitu státního rozpočtu. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Emisní plán pro dnešní aukci přitom počítal pouze se 14 miliardami korun. Ministerstvo financí tak pravděpodobně využilo vysokého zájmu a stále relativně výhodných podmínek na trhu. Ty se v posledních měsících postupně zhoršují zejména z důvodu rostoucích očekávání zvyšování úrokových sazeb centrální banky.

Výnos desetiletého státního dluhopisu se tak v dnešní aukci dostal na 1,75 procenta. Před listopadovým zasedáním centrální banky se přitom stejný dluhopis obchodoval s výnosem kolem jednoho procenta. Patnáctiletý dluhopis v dnešní aukci skončil s výnosem 1,86 procenta.

PSALI JSME:
Vyhladovělé trhy a nová nabídka státních dluhopisů

Vidina delší pandemie a oznámení nových kompenzačních programů, které se podepíšou na větším deficitu státního rozpočtu, tak pravděpodobně urychlily plánovanou emisi státních dluhopisů. Podle našich výpočtů si tak k dnešnímu dni ministerstvo financí zajistilo 23,5 procenta všech letošních výpůjčních potřeb.

Jejich odhad v naší prognóze počítá s výsledným deficitem státního rozpočtu pro letošní rok ve výši 400 mld. Kč. Dění v posledních týdnech však naznačuje, že by deficit mohl být hlubší, což by si vyžádalo i vyšší emisi státních dluhopisů. Proto bude zásadní březnová statistika státního rozpočtu, která ukáže reakci ekonomiky na nová opatření vlády a skutečné čerpání nových kompenzačních programů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové zvýhodnění státních dluhopisů zatím vyšší poptávku nepřineslo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru