Ministerstvo průmyslu chce kontrolovat výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů kvůli vyplácené podpoře

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (ZPOZE) a plánuje tzv. kontroly překompenzace vyplácené podpory. Tato opatření by představovala zásadní změny současné praxe, jak upozornila poradenská společnost PwC Česká republika. Podle expertů má navrhovaná úprava zároveň i několik nedostatků a nejasností.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle resortního vyjádření byla novela zákona „velmi důsledně připravována, diskutována a konzultována, a je výstupem široké meziresortní pracovní skupiny, složené ze zástupců všech dotčených ministerstev, podnikatelského sektoru a sektoru obnovitelných zdrojů energie“. Oborové asociace a zaměstnavatelské svazy přesto – i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení – mají k novele výtky.

Prostřednictvím kontrol překompenzace stát monitoruje, zda výrobci elektřiny nedosahují nadměrné výnosnosti z investovaných prostředků díky veřejné podpoře, a může přistoupit i ke snižování této podpory. Doposud proběhla pouze dobrovolná fáze šetření, v níž MPO rozeslalo dotazníky vybraným výrobcům energie – šlo o provozovatele všech výrobců energie z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu v letech 2006-2009.

K individuálním kontrolám jednotlivých elektráren pak bude novelou ZPOZE pověřena Státní energetická inspekce. Při zjištění nadměrné podpory bude moci inspekce zahájit řízení, které pro provozovatele elektrárny může znamenat faktické snížení podpory.

PSALI JSME:
Ministerstvu financí rostou kvůli solárním arbitrážím náklady za právní služby

Podle odborníků společností PwC Česká republika a Frank Bold Advokáti má navržený systém kontrol překompenzací několik nedostatků. „Navrhovaná právní úprava kontrol jednak neodůvodněně stanovuje různou úroveň výnosů pro jednotlivé typy výroben, zároveň také nezohledňuje efektivitu některých výrobců při výstavbě výroben. Kontroly překompenzací tím mohou mnoha podnikatelům způsobit zmaření investic nebo dokonce způsobit insolvenci,“ přibližuje situaci advokát Martin Maňák z právní kanceláře Frank Bold Advokáti.

Dalším problémem je navázání kontrol na údaje z účetnictví, což může znevýhodnit některé skupiny investorů. „Navázání kontrol na údaje z účetnictví může znevýhodnit investory, kteří přípravu, výstavbu a provoz elektráren zajišťovali sami, ve srovnání s investory, kteří měli na tyto činnosti externí dodavatele,“ říká partner poradenské společnosti PwC Česká republika Jan Brázda.

„Zatím nevíme, jak k tomuto problému bude přistupovat Ministerstvo průmyslu a obchodu, resp. Státní energetická inspekce. Napovědět by nám měl návrh prováděcí vyhlášky k novele ZPOZE, který bude obsahovat referenční hodnoty technickoekonomických parametrů pro jednotlivé typy elektráren. Nevíme ale, kdy bude návrh této důležité vyhlášky zveřejněn,“ dodává.

PSALI JSME:
Metodika MŽP k rozvoji „zelené energetiky“ je spíše zklamáním

Novelu ZPOZE připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, které se ji chystá v příštích měsících předložit vládě. Další důležitou změnou, kterou novela přinese, je zavedení aukcí, v nichž by žadatelé o podporu výroby elektřiny měli mezi sebou soutěžit. Podporu by tedy získali jen ti, kdo jsou schopni elektřinu vyrábět nejlevněji.

Řada asociací, včetně Svazu průmyslu a dopravy, Svazu moderní energetiky nebo Solární asociace, dlouhodobě kritizují také to, že MPO v novele nezařadila do plánovaných energetických aukcí velké solární zdroje. „Centrální bod naši kritiky je, že zákon nemá definovat, jaké zdroje se mají objevit v aukci, a které ne. Konkrétní podoby samotných aukcí stejně poté bude definovat vláda,“ uvedl již před měsícem v médiích šéf Solární asociace Jan Krčmář.

MPO navrhuje, aby v energetických aukcích soutěžili výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Stát by si měl určit, kolik chce mít např. větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou. Velké solární zdroje však v těchto aukcích chybí.

PSALI JSME:
Elektřina letos opět zdraží a znatelně zdražovat bude i v příštích letech

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Jak koronavirus zasáhne českou ekonomiku?

Zpomalení čínské ekonomiky o jeden procentní bod vyvolává zpomalení ekonomik střední a východní Evropy v rozsahu od 0,25 do 0,3 procentního bodu, vyplývá z výpočtu České národní banky. Pokud by tedy například šíření …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru