Míra nezaměstnanosti v březnu mírně klesla

Analýza
Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v březnu mírně klesla, z 3,9 na 3,7 procenta, což byl lepší výsledek, než trhem očekávaná míra nezaměstnanosti na úrovni 3,8 procenta. V meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti vzrostla o 0,3 procentního bodu, což představuje mírné zpomalení oproti meziročnímu nárůstu na úrovni 0,4 procentního bodu, jenž byl vykázán v únoru.
Březen a obecně příchod jara je ve znamení oživení sezónní aktivity v sektorech, jako jsou zemědělství či stavebnictví, jako pozitivní faktory byly zmíněny také veřejně prospěšné práce v rámci jarních úklidů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zvýšil se převis počtu volných pracovních míst nad počtem uchazečů o práci: Tento převis v březnu činil zhruba 11 tisíc a z tohoto pohledu jde o nejlepší výsledek za letošní první tři měsíce. Na tuzemský trh práce sice postupně dopadá ochlazení výkonu české ekonomiky, březnová data z trhu práce jsou ale lepší, než se čekalo.

Nejvyšší úroveň míry nezaměstnanosti byla již letos dle všeho dosažena v lednu a únoru, kdy míra nezaměstnanosti činila 3,9 procenta, ve zbytku roku by se míra nezaměstnanosti mohla pohybovat okolo stávající úrovně 3,7 procenta anebo i mírně níže.

Míra nezaměstnanosti letos v březnu klesla z únorových 3,9 na 3,7 procenta, zatímco finanční trh očekával nezaměstnanost na úrovni 3,8 procenta. Březen a obecně příchod jara je ve znamení oživení sezónní aktivity v sektorech, jako jsou zemědělství či stavebnictví, jako pozitivní faktory byly zmíněny také veřejně prospěšné práce v rámci jarních úklidů.

PSALI JSME:
Tuzemský trh práce je přehřátý, firmy nemají kde brát

V průběhu druhého čtvrtletí se míra nezaměstnanosti buď stabilizuje na stávající úrovni 3,7 procenta anebo mírně klesne – a alespoň mírný pokles míry nezaměstnanosti se pro druhé čtvrtletí jeví jako pravděpodobnější scénář.

Nezaměstnanost v české ekonomice je velmi nízká a dle nedávno zveřejněných údajů Eurostatu za letošní únor byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice i nadále jasně nejnižší v rámci celé Evropské unie.

V meziročním vyjádření, tedy v porovnání s březnem 2023, vzrostla míra nezaměstnanosti o 0,3 procentního bodu, což je o něco méně než letos v únoru, kdy meziroční nárůst míry nezaměstnanosti činil 0,4 procentního bodu.

PSALI JSME:
Češi by chtěli kratší pracovní týden. Jenže si jej nemohou dovolit, pokud nechtějí skončit jako Francouzi

Míra nezaměstnanosti by se měla meziročně zvyšovat i nadále s tím, jak by se na tuzemském trhu práce mělo s určitým zpožděním projevovat ochlazení výkonu české ekonomiky, vyjádřené mezikvartálními poklesy hrubého domácího produktu (HDP) v loňském druhém pololetí.

Výsledek za březen, tedy zmírnění meziročního nárůstu míry nezaměstnanosti, je z tohoto pohledu příznivější, než se čekalo. Za celý rok 2022 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice 3,4 procenta, což představovalo pokles z celoročního průměru 3,8 procenta, jenž byl vykázán za rok 2021.

Ve výhledu na rok 2023 se rýsuje mírný nárůst míry nezaměstnanosti, celoroční průměr pro rok 2023 očekávám v oblasti 3,7 procenta s výhledem na mírný pokles celoročního průměru v roce 2024.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Firmy jsou při najímání nových pracovníků opatrnější

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Sezónní práce snižují nezaměstnanost

Recese se na českém trhu práce evidentně nijak zásadně nepodepsala a místní trh byl dokonce schopen absorbovat desítky tisíc nově příchozích z Ukrajiny. Sice ubyla část volných pracovních míst, avšak i nadále je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB