Míra nezaměstnanosti v Česku roste, žadatelů o práci více než volných míst

Míra nezaměstnanosti v Česku podle úřadů práce v lednu 2023 stoupla na 3,9 procenta. Ocitla se tak nejvýše od května 2021. Nárůst z prosincové hodnoty 3,7 se obecně čekal, a to hlavně kvůli ukončování úvazků na dobu určitou ke konci roku.
Míra nezaměstnanosti v Česku podle úřadů práce v lednu 2023 stoupla na 3,9 procenta. Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

Míra nezaměstnanosti činila v lednu 2022 celkem 3,6 procenta, takže i meziročně je patrné určité ochlazení značně přehřátého trhu práce v ČR. Byť míra nezaměstnanosti nadále zůstává nejnižší v celé EU.

Jisté ochlazování – na české poměry – je však přesto patrné. Poprvé za takřka pět let, od března 2018, totiž počet hlášených uchazečů o práci převyšuje počet volných pracovních míst. Zatím jen o bezmála dva tisíce osob. Jenže třeba v září 2019 bylo volných míst o skoro 147 tisíc více než uchazečů.

Míra nezaměstnanosti zůstane po celý letošní rok výše než loni. Do léta lze očekávat její pokles k úrovni 3,6 procenta, ve druhé polovině roku je ovšem třeba počítat s nárůstem nad úroveň čtyř procent.

Česko totiž letos bude koketovat s celoročním reálným poklesem ekonomiky.

Firmy v té souvislosti musí kvůli energetické drahotě a rapidní obecné inflaci redukovat své náklady, navíc se jim mnohdy – ze stejných důvodů – zhoršují odbytové možnosti. Ke snižování zaměstnaneckých stavů nyní přistupují až jako ke krajní možnosti.

Obávají se, že by nemusely nové vhodné zaměstnance dostatečně rychle najít, až ekonomika oživí. Jenže tento přístup mohou postupně opouštět, zejména ve druhé polovině roku, a začít propouštět výrazněji a plošněji.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB