Míra nezaměstnanosti v Česku v dubnu mírně klesla

Názor
Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v dubnu mírně klesla, z 3,7 procenta na 3,6 procenta, v souladu s očekáváním finančního trhu. V meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti vzrostla o 0,3 procentního bodu. Zároveň se ale zvýšil převis počtu volných pracovních míst nad počtem uchazečů o práci: Tento převis v dubnu činil téměř 23 tisíc a z tohoto pohledu jde o nejlepší výsledek od loňského listopadu.
Dubnový pokles míry nezaměstnanosti souvisí s příchodem jara, kdy dochází k oživení aktivity v sektorech, jako jsou zemědělství, stavebnictví či cestovní ruch a lázeňství. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ochlazení výkonu české ekonomiky, jež bylo patrné zejména v loňském druhém pololetí, doléhá na tuzemský trh práce velmi pozvolna. Nejvyšší úroveň míry nezaměstnanosti byla již letos dle všeho dosažena v lednu a únoru, kdy míra nezaměstnanosti činila 3,9 procenta, ve zbytku roku by se míra nezaměstnanosti mohla v rozmezí 3,5 procenta až 3,8 procenta.

Dubnový pokles míry nezaměstnanosti souvisí s příchodem jara, kdy dochází k oživení aktivity v sektorech, jako jsou zemědělství, stavebnictví či cestovní ruch a lázeňství. V průběhu druhého čtvrtletí může míra nezaměstnanosti dále klesnout do oblasti 3,5 procenta.

Nezaměstnanost v české ekonomice je velmi nízká a dle nedávno zveřejněných údajů Eurostatu za letošní březen byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice i nadále jasně nejnižší v rámci celé Evropské unie.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti v březnu mírně klesla

Míra nezaměstnanosti by se měla meziročně zvyšovat i nadále s tím, jak by se na tuzemském trhu práce mělo s určitým zpožděním projevovat ochlazení výkonu české ekonomiky, vyjádřené mezikvartálními poklesy hrubého domácího produktu (HDP) v loňském druhém pololetí.

Obecně lze nicméně konstatovat, že dopad technické recese na český trh práce v podobě dopadu na nezaměstnanost je zatím velmi mírný. K růstu by se míra nezaměstnanosti měla vydat na přelomu letošního léta a podzimu a dále pak v samotném závěru roku, přičemž v obou případech budou tahounem růstu nezaměstnanosti především sezónní faktory.

Za celý rok 2022 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice 3,4 procenta, což představovalo pokles z celoročního průměru 3,8 procenta, jenž byl vykázán za rok 2021. Ve výhledu na rok 2023 se rýsuje mírný nárůst míry nezaměstnanosti, celoroční průměr pro rok 2023 očekávám v oblasti 3,7 procenta s výhledem na mírný pokles celoročního průměru v roce 2024.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nezaměstnanost českou ekonomiku nepálí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.