Míra nezaměstnanosti zůstává nízko

Názor
Míra nezaměstnanosti v ČR stoupla loni v prosinci na 3,5 procenta, což je horní hranice expertních odhadů. I tak jde o relativně příznivý výsledek, zejména z pohledu zaměstnanců. Zaměstnavatelům a jejich svazům či asociacím naopak spíše přidělává vrásky na čele, takže umocňují své volání po zjednodušení zaměstnávání zahraničních pracovníků. To je ovšem trnem v oku třeba odborům.
Každý měsíc z tuzemského trhu práce odchází bez náhrady průměrně 2500 lidí do starobního důchodu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oproti prosinci 2020 se situace na trhu práce v ČR z hlediska zaměstnanců každopádně citelně zlepšila. V prosinci 2020 totiž míra nezaměstnanosti činila rovná čtyři procenta. V prosinci 2021 ale míra nezaměstnanosti byla vyšší než v prosinci 2019 i než v prosinci 2018, kdy vykázala úroveň 2,9, resp. 3,1 procenta. V prosinci 2017 ale míra nezaměstnanosti činila 3,8 procenta.

To vše svědčí o tom, že ukazatel míry nezaměstnanosti dopady pandemie již do značné míry překonal. Pracovníci ze segmentů, které během pandemie utrpěly trvalejší šrámy, jako je turistický ruch nebo pohostinství, se tedy poměrně plynule přesunuli do segmentů, pro které pandemie představuje pozitivní impuls, jako je třeba e-commerce a související logistika.

Každý měsíc také z tuzemského trhu práce odchází bez náhrady průměrně 2500 lidí do starobního důchodu, takže trh práce čelí dnes již chronickému nedostatků pracovní síly a pandemie jej ještě zvýraznila.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost se v listopadu dále mírně snížila

Do své domoviny totiž odešli četní pracovníci třeba z Ukrajiny nebo z Balkánu, kteří se vrací v nedostatečné míře. Počet volných pracovních míst tak loni v prosinci nadále překonával hranici 340 tisíc a byl tak blízko své historicky rekordní úrovně.

I přes obvyklý prosincový nárůst míry nezaměstnanosti je její úroveň v ČR dlouhodobě nejnižší jak mezi zeměmi EU, tak OECD. „Zimní“ nárůst míry nezaměstnanosti se opakuje rok co rok a souvisí s ukončováním prací v exteriéru, ve stavebnictví, lesnictví, povrchové těžbě či v zemědělství, a to zejména kvůli méně příznivým povětrnostním podmínkám.

V lednu ještě bude míra nezaměstnanosti poměrně vysoko, odhadem na úrovni 3,6 procenta, neboť se mezi nezaměstnanými ocitnou kromě sezónních pracovníků také někteří z lidí, kterým pracovní smlouva na dobu určitou skončila k 31. 12. 2021.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v Česku klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Jste na podpoře? Pomůže vám daňové přiznání

Do letošního roku jsme nevstoupili právě s optimismem. Ze všech stran nás straší, kdo, kde a co všechno bude zdražovat, i jak nám inflace ukousne až desetinu úspor. Jak to všechno skončí, se teprve uvidí, ale jisté …

Home office na cestě od benefitu ke standardu

Ještě před několika lety, v době předcovidové, byl home office častěji využíván jen u lidí z IT. I tam se to týkalo spíše jen programátorů. Firmy z jiných oborů se dívaly na takový experiment s nedůvěrou a braly to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB