Mladí lidé do 30 let tvoří pouze necelou desetinu všech živnostníků

Živnostenský list využívá v České republice pouze 129 tisíc lidí mladších 30 let. Podle dříve publikovaných dat portálu www.informaceofirmach.cz společnosti CRIF je přitom v České republice celkem 1,4 milionu aktivních živností. Mladí lidé tak tvoří pouze necelou desetinu všech podnikatelů s aktivní živností.  Většina živnostníků se věnuje drobnému podnikání s obratem do jednoho milionu korun. Největší počet živnostníků je v Praze, v Libereckém a v Moravskoslezském kraji.

V České republice využívá živnostenské oprávnění celkem 129 tisíc lidí ve věku do 30 let. Znamená to, že živnostenskému podnikání se věnuje pouze 8 % všech mladých lidí v tomto věku. Nejvíce se živnostenskému podnikání věnují lidé ve věku mezi 41 a 50 lety. Každý čtvrtý člověk v této věkové kategorii má aktivní živnostenský list. Podobné procento živnostníků je také mezi lidmi ve věku od 51 do 60 let. Konkrétně 22 %. Ve věkové kategorii lidí mezi 31 a 40 lety tvoří živnostníci 17 % populace a mezi lidmi staršími 60 let 11 % populace.

Lidé ve věku od 41 do 60 let tvoří také největší podíl mezi samotnými živnostníky, konkrétně celou polovinu. Další pětinu tvoří lidé starší 60 let, pětinu lidé od 31 do 40 let a pouze desetinu lidé mladší 30 let.

„Mladí lidé se do podnikání příliš nehrnou. Důvodů je více. Někteří v tomto věku ještě studují, věnují se koníčkům, nebo mají malé děti, zatímco jiní sbírají zkušenosti v prvním zaměstnání. Pro mladé lidi jde o bezpečnější formu získávání pracovních zkušeností než podnikání. Proto se také do podnikání pouštějí častěji až poté, co získají určitou praxi ve výdělečné činnosti,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která analýzu dat provedla.

Muži živnostníci mají vyšší obrat a více zaměstnanců

Většina mužů i žen s živnostenským listem spadá do segmentu drobných živnostníků s malým ročním obratem. Nulový obrat vykazuje téměř polovina živnostníků a více než polovina živnostnic. Dalších 43 % mužů i žen, celkem 574 tisíc lidí, podniká s ročním obratem do jednoho milionu korun. Roční obrat vyšší než milion korun vykazuje každý desátý živnostník ale pouhá 4 % podnikajících žen.

Více než 90 % živnostníků a živnostnic podniká bez zaměstnanců. Pouze necelých 51 tisíc živnostníků a 20 tisíc živnostnic má zaměstnance, většinou od jednoho do pěti. Více než pět lidí potom zaměstnávají především muži, konkrétně jde 6 700 živnostníků a v rámci podnikání žen jich je jen 1 600.

Nejvyšší aktivita živnostenského podnikání je v Praze

Největší počet živnostníků je registrován v Praze, kde touto formou podniká přibližně 230 tisíc lidí. Praha má rovněž nejvyšší podíl živnostníků na počtu obyvatel. 25 % mužů a 13 % žen žijících v Praze využívá živnostenský list. Vysoká koncentrace aktivních živnostníků je také v Libereckém kraji, ve kterém tvoří živnostníci pětinu mužů a desetinu žen, a také ve Středočeském kraji, ve kterém se živnostníci podílejí 18 % na počtu mužů a 9 % na počtu žen. Naopak nejmenší procento obyvatel využívá živnostenský list na Vysočině (16 % z počtu mužů a 7 % z počtu žen), v Ústeckém kraji (15 % mužů a 7 % žen) a v Moravskoslezském kraji (14 % mužů a 7 % žen).

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

84 % Čechů má ve své domácnosti auto

Počet aut v Česku stále roste. Podle statistik Ministerstva dopravy u nás jen za minulý rok přibylo 230 tisíc osobních automobilů. Z průzkumu pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT vyplývá, že alespoň jeden automobil má ve své domácnosti 84 % Čechů. 30 % z nich financovalo jeho nákup půjčkou.

Nízká nezaměstnanost brzdí rozvoj firem

76 procent českých exportérů vnímá jako bariéru v rozvoji podnikání současnou nízkou nezaměstnanost. Společnosti na tuto situaci reagovaly nebo plánují reagovat cíleným zaměstnáváním cizinců (63 procent) a více jak polovina  firem bude řešit tuto situaci robotizací. 6 procent českých firem některé …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru