Mladí lidé přestávají věřit bitcoinu

Názor
Bitcoin už mladé lidi tolik netáhne. Vadí jim značná nestabilita jeho cenového vývoje, jakou lze pozorovat i právě v těchto hodinách, v souvislosti se zaváděním bitcoinu jako zákonného platidla v Salvadoru. Vyplývá to z šetření, které mezi takzvanými mileniály a zástupci Generace Z uskutečnila britská státní mincovna, Royal Mint.
Podle šetření Royal Mint se mladí lidé stále častěji uchylují k tradičnějším druhům investic, jako jsou ty do zlata. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dvě třetiny respondentů, lidí narozených v roce 1980 a později, se od bitcoinu odvrací. Stejně tak narůstá jejich nedůvěra k takzvaným „memovým akciím“. To jsou akcie, které popularizuje třeba virální kampaň na sociálních sítích, i když k tomu třeba ani není fundamentální důvod, tedy objektivní ekonomické, finanční či investiční opodstatnění.

Podle šetření Royal Mint se mladí lidé stále častěji uchylují k tradičnějším druhům investic, jako jsou ty do zlata. Bitcoin se na svém historickém cenovém rekordu, přes 65 tisíc dolarů za kus, ocitl letos v polovině dubna. Od té doby se mu již nedaří cele znovuzískat ztracené cenové pozice.

„Memové ackie“ zase slavily svůj dosavadní vrchol popularity letos začátkem roku. Tehdy se do popředí zájmu investorů, často právě mladých lidí, dostaly akcie upadajícího řetězce prodejen s videohrami GameStop.

PSALI JSME:
Gamestop: Koordinovaná spekulace amatérů připravuje miliardáře o velké peníze

Virální kampaní na sítích vyhnali jejich cenu do výšin, takže připravili o stovky milionů dolarů i zavedené hráče z Wall Streetu, kteří spekulovali na další pád akcií GameStopu.

Včera se bitcoin opět citelně propadal, podobně jako předevčírem. Bezprostředním důvodem jsou především technicko-organizační problémy se zaváděním kryptoměny jako oficiálního, zákonného platidla ve středoamerickém Salvadoru.

Dalším pak obava ze dřívějšího než dosud předpokládaného zpřísňování měnové politiky světově významných centrálních bank v čele s americkým Fedem. Omezení přísunu nových ultralevných peněz na trhy, jež by v důsledku zpřísňování nastalo, obecně podvazuje poptávku po rizikovějších aktivech právě typu kryptoměn.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Salvador zavedl bitcoin jako zákonné platidlo. Jako první země na světě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB