Mladí považují nedostatek vody za menší problém, než ti starší

Proč 86 procent Čechů šetří vodou? Čtvrtina má strach z jejího nedostatku, tři čtvrtiny proto, aby ušetřily. Vodou šetří téměř všichni lidé starší 50let, ale jen 73 procent mladých do 29 let. Vyplývá to z průzkumu, o kterém informoval server České noviny.

Nejvíc vody v tuzemsku spotřebuje energetika, následovaná domácnostmi, průmyslem a zemědělstvím. Foto: Pixabay.com

Sucho vnímá jako problém 76 procent Čechů a 86 procent se snaží s vodou šetřit. To jsou hlavní závěry průzkumu společnosti Ipsos, o kterém přinesl zprávu server České noviny. Hlavním důvodem šetření s vodou, jíž Čech spotřebovává průměrně asi polovinu oproti obyvateli západní Evropy a třetinu oproti Američanovi, je ovšem cena, nikoli obavy z jejího nedostatku. Uvedly to tři čtvrtiny respondentů zmíněného průzkumu.

ŠETŘENÍM KE ZDRAŽENÍ

Paradoxní ovšem je, že šetření vodou kvůli nákladům na provoz domácnosti má své limity. Zjednodušeně se totiž dá říct, že čím méně vody lidé odeberou, o to méně vydělají vodárenské společnosti. Ty to pak samozřejmě nutí k tlaku na zvýšení ceny vody. Kromě toho je také fakt, že čím méně vody protéká potrubím, tím dražší je jeho údržba.

„Příliš nízká spotřeba je dokonce kontraproduktivní, protože fixní náklady na přivádění pitné vody a čištění odpadní vody jsou stále stejné, a navíc, pokud potrubím neteče dostatek vody, zanáší se a musí se proplachovat, což náklady na distribuci a čištění vody paradoxně zvyšuje,“ vysvětluje agrární analytik a provozovatel tematického serveru Nase-voda.cz, analytik Petr Havel.

STARŠÍ VERSUS MLADŠÍ

Kvůli snaze pomoci přírodě šetří s vodou jen necelých 44 procent dotázaných, přímo strach z nedostatku vody uvedla jako motiv k šetření čtvrtina lidí. Necelých 20 procent respondentů pak považuje šetření vodou za jakési minimum, které by měl dodržovat každý.

„Nejvíce vodou v České republice šetří lidé starší 50 let, z této skupiny je to až 95 procent. Naopak méně šetří vodou mladí do 29 let, a to jen 73 procent z nich. Souvisí to s vnímáním sucha jako problému dnešní společnosti, mladí lidé totiž považují sucho a nedostatek vody za menší problém než starší lidé,“ uvedl pro České noviny ředitel komunikace agentury Ipsos Tomáš Macků. Podle ředitele nejvíc šetří vodou středoškoláci bez maturity, nejméně lidé se základním vzděláním.

OSVĚTA A „DEŠŤOVKA“

Z průzkumu vyplynuly ovšem i zajímavé údaje týkající se zřejmě nedostatečné osvěty. Přes 40 procent těch, kteří s vodou nešetří, totiž v průzkumu jako důvod uvedlo, že nad tím nikdy nepřemýšleli. Více než 20 procent nešetřících je přesvědčeno, že tak nic neušetří a 15 procent neví, jak by vodou mohlo šetřit.

Na uvažování lidí o vodě by se snad mohla pozitivně projevit i publicita, které se v současné době dostalo dotačnímu programu „Dešťovka“. Ten je určen na budování podzemních nádrží na dešťovou vodu, jež pak slouží k zalévání, případně splachování toalet, nebo i na úpravu a využití odpadní vody z koupelen. Jeho reálný dopad na množství vody v krajině sice bude minimální, ale mohl by pomoci právě k osvětě.

„Program Dešťovka neovlivní bilanci vody v krajině, ale je to spíše výchovný prostředek, jak s vodou odpovědněji nakládat,“ řekl pro analýzu, která vyšla na našem portálu, analytik Havel.

Jistou osvětovou roli by mohl sehrát i dotační program na zadržování dešťové vody pro zahrádkáře, kteří nemohou o peníze žádat v rámci Dešťovky. Ten by mělo ministerstvo životního prostředí spustit v červnu a dá se předpokládat, že o něm média budou také informovat.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Biden získá na inauguraci méně peněz než Trump

Inaugurace amerického prezidenta vůbec není laciná záležitost. Náklady na inauguraci končícího šéfa domu Donalda Trumpa se v roce 2017 pohybovaly kolem 190 milionů dolarů, tedy v přepočtu dle nynějšího kursu na více …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Radujete se z nového bytu? Čeká vás nepříjemná povinnost

Poradna
Slavili jste příchod tohoto roku v novém bytě nebo na loni zakoupené chalupě? Pak vám kromě hezkých vzpomínek vznikla i méně příjemná příjemnost. Musíte se zajímat o daň z nemovitých věcí. Letos je sice termín podání odložen z konce ledna o dva měsíce, nic to však nemění na tom, že správně vyplnit příslušný daňový formulář je takřka nadlidský úkol.
Rolovat nahoru