Vývoj průmyslových cen tak České národní bance (ČNB) není překážkou, aby i nadále pokračovala ve snižování svých úrokových sazeb. Více starostí jí dělá vývoj cen v oblasti služeb. Za zmínku ovšem stojí poměrně silný cenový růst v případě některých druhů potravin.
Zejména výrobní ceny mléčných výrobků znatelně rostou, když je producenti posílali letos v říjnu do prodejní sítě o 8,4 procenta dráže než loni v říjnu. Je tedy zřejmé, že například na tolik skloňovaném růstu maloobchodních cen másla, meziročně více než 40procentním, se podílí i navyšování cen mlékáren a dalších potravinářských výrobců.
Klíčovým důvodem růstu cen v mlékárenství je vzestup cen mléka, které zemědělští prvovýrobci dodávali letos v říjnu odběratelům, včetně mlékáren, o výrazných 15,8 procenta dráže než loni v říjnu. Za růstem ceny mléka stojí jak lokální, tak globální faktory. Mezi ty první spadá letošní poměrně teplé počasí a s ním související slabší dojivost krav.
Mezi ty globální pak oživení poptávky po mléce a mléčných výrobcích, jemuž růst nabídky zatím nestačí, což vyvolává tlak na růst cen. Růst cen mléka tak přispívá k tomu, že ceny zemědělských výrobců se v meziročním pohledu vrací po půldruhém roce k růstu. Ani ten však není tak výrazný, aby ohrožoval plány ČNB dále snižovat své úrokové sazby.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)