MMF radí Stanjurovi obnovit superhrubou mzdu

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své pravidelné zprávě ke stavu české ekonomiky, kterou zveřejnil tento týden, doporučuje za účelem ozdravení veřejných financí přehodnotit opatření zavedená během pandemie. Zejména pak zrušení takzvané superhrubé mzdy a rovněž zrušení daně z nebytí nemovitostí.
Ministr financí Zbyněk Stanjura chce letos hospodařit se schodkem pod 280 miliardami, jak dnes oznámil v České televizi. Foto: Občanská demokratická strana – https://www.flickr.com/photos/odscz/12321834544, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42545547

Podle MMF by tedy už rozpočet na rok 2022, který nyní Fialova vláda připravuje v režimu provizoria, měl zahrnovat obnovení superhrubé mzdy i daně z nabytí nemovitostí. Fond totiž považuje nynější střednědobý plán popandemického zotavování veřejných financí, který s obnovením superhrubé mzdy ani s obnovením daně z nabytí nepočítá, za nedostatečně ambiciózní.

To proto, že tento plán by podle MMF nedocílil stabilizace veřejných financí, konkrétně veřejného dluhu v poměru k hrubému domácímu produktu, ani do roku 2026. Vzhledem k vnitropolitickému rozložení sil je ale nepravděpodobné, že Fialova vláda doporučení MMF vyslyší. Na schválení zrušení superhrubé mzdy se totiž v roce 2020 podílela ODS, tedy strana současného premiéra i ministra financí a klíčová politická síla vládní koalice.

Pokud tedy ministr financí Zbyněk Stanjura chce letos hospodařit se schodkem pod 280 miliardami, jak dnes oznámil v České televizi, jde o poměrně ambiciózní cíl. Zejména právě proto, že nepočítá s obnovením superhrubé mzdy, jak MMF doporučuje, kterou sama Stanjurova ODS pomohla rozhodujícím způsobem zrušit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 14
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  • ho hook

   A další komouš Pavel se chystá na hrad. Po r. 89 nám pořád vládnou za…í komouši

 1. Ma Martin

  A překvapuje to snad někoho? Jediné, co Fialu trápí, je, jak to zase okecat.

 2. Ir Irena

  Takže zvedneme daně těm, co je platí. Že bychom je zavedli těm, co je neplatí to nás ani nenapadne. Zajímalo by mě jak k tomu přijde takový zaměstnanec, který po celou dobu pandemie nejen, že nic nečerpal, ale naopak vydělával a platil daně, aby bylo z čeho rozdávat.

  • ji jiri

   Přesně tak. Zase na to doplatí pracující ,a parazitické socky dostanou přidáno,

 3. Ru Rudolf

  Asi všichni zapomněli jak superhrubá mzda vznikla. Pan Kalousek ji zavedl a ona zachutnala. Daňová zátěž zaměstnanců se zvýšila (z původních 19 % z hrubé mzdy na 15 % ze superhrubé mzdy). Zaměstnanci odváděli svoji práci pro zaměstnavatele a ten vytvářel – nevytvářel zisk. Ta „geniální myšlenka“, že superhrubá mzda ukáže co stojí zaměstnavatele byla silně zcestná.
  Jenom na okraj:
  Pan Kalousek zavedl také15 % zdanění výsluh a silně narazil. Musel to zastavit až soud. Na to naši poslanci asi zapomněli.

  • FM FMach

   Myslím si že nezapomněli, ale ODS a další slíbili že nebudou zvedat daně a ejhle, zase lež, už se v těch jejich lžích začínám ztrácet. Je jasné, že šlo jen o koryta a moc a možnost krást a okrádat vlastní občany. FUJ !!!

 4. Mi Milan

  proč se MMF nezajímá o to jak malé jsou platy v ČR a jakou máme daňovou zátěž proti zbytku EU !

  • Ja Jaroslav

   Protože máme sekyru, ze které se vyhrabou možná naše děti

 5. Mi Mira

  Kdo čekal od těchto šmejdů něco jinýho než zvyšování daní pro obyčejné lidi, musel být blázen. Tihle grázlové se nikdy nezmění, dáte jim šanci a oškubou vás jak slepici do polívky! Za nic víc vás ostatně nepovažují.

  • Ja Jaroslav

   A Vás nezajímá do jaké situace nás dostala svým rozhazováním minulá vláda?

   • iv ivan

    Ale rozhazovala jiným, než pracujícím zaměstnancům. Čerpali povětšinou tak nějak tradičně ti, co mají dost…

 6. On Ondra

  Stačilo by se zaměřit na firmy typu rohlík ,a agentury a swarcsystém a zavést eet ,a hned bysme byli v +.

 7. vl vlada

  Dělat stále stejnou věc a očekávat jiný výsledek je znak šílenství.
  Volit pětiblok a očekávat jinou politiku než jakou předvedli v devadesátkách, je šílenost. Co jste volili, to máte. Stačí se podívat na hlupaňu v PS a je to úplně jasné.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB