MMF: Ze zemí Visegrádu poškodí koronavirus nejvíce Česko

Mezinárodní měnový fond (MMF) prognózuje, že česká ekonomika vykáže letos kvůli koronaviru hlubší propad než ekonomiky zbývajících zemí Visegrádské skupiny. Zatímco Česko má přijít o 6,5 procenta svého loňského výkonu, Maďarsko ani ne o polovinu, jenom o 3,1 procenta. Polská ekonomika ztratí podle MMF 4,6 procenta a slovenská 6,2 procenta.
Podle MMF koronavirus ze zemí Visegrádu nejvíce poškodí Česko. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nutno však říci, že minimálně vůči Česku je prognóza MMF stále ještě příliš optimistická. Realističtější je nyní předpoklad poklesu ekonomiky v pásmu od osmi do dvanácti procent.

Tak jako tak ale prognóza MMF dokládá, že Česko bude v rámci zemí střední a východní Evropy jednou z nejpostiženějších zemí. Vždyť z takzvaných nových zemí EU, které do Unie vstoupily v roce 2004 nebo později, se má letos dle MMF hlouběji než Česko propadnout už jen Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.

Českou ekonomiku v porovnání s dalšími zeměmi Visegrádské skupiny, ale třeba i v porovnání s Bulharskem nebo Rumunskem, zrazuje její citelnější závislost na automobilovém průmyslu a na Německu jako takovém, často na subdodavatelské bázi. Německo by se podle MMF mělo letos propadnout dokonce o sedm procent a tímto svým pádem výrazně „stáhne“ dolů také právě Českou republiku.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
MMF kvůli koronaviru snižuje svůj odhad letošního růstu čínské i světové ekonomiky

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Čínská ekonomika vloni vzrostla o 2,3 %

Růst čínské ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlil ze 4,9 procenta na 6,5 procenta meziročně, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Za celý loňský rok tamní hospodářství vzrostlo o 2,3 procenta a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru