Mnozí Češi podceňují náraz, který je kvůli zdražení energií čeká hned zkraje roku 2023

Analýza
V pátek vrcholila marketingová akce „Black Friday“, která se už zdaleka neomezuje jen na jediný den, takže stále pokračuje i o tomto víkendu. A z hlediska prodejců přišla nakonec v docela příhodnou dobu. Letošní Black Friday mánii se podařilo načasovat na dobu, kdy energetickou krizí vystrašená veřejnost trochu polevila v pozornosti. O to horší ale může být dvojitý šok na začátku roku 2023.
Podstatná část veřejnosti pozná energetickou drahotu se vším všudy až od příštího roku, kdy se zároveň obnoví vzestupná dráha inflace. Dvojitý úder. Dvojitý šok pro peněženku i psychiku spotřebitele. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nálada spotřebitelů je sice z mnohaletého hlediska stále špatná, poblíž historických minim za celé období od začátku měření v roce 2003. Pokud se však zaměříme jen na letošek, je poměrně dobrá. Vždyť listopadová nálada, tedy v podstatě i ochota nakupovat, vykazuje podle aktuálních čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejvyšší úroveň od letošního dubna.

V listopadu došlo k odrazu ode dna, takže nákupní nálada je nyní lepší než v každém z uplynulých šesti měsíců. Otázkou však je, zda jde skutečně o odraz ode dna, nebo jen o tzv. „odraz mrtvé kočky“.

V hantýrce finančníků popisuje výraz „dead cat bounce“ krátkodobé, přechodné vzepětí, třeba akciových trhů. Když jsou zkrátka akcie na dně, jejich růst hned nutně neznamená, že jde o trvalý vzestup a trvalý odraz ode dna. Protože i mrtvá kočka se přece odrazí od země, když padá z dostatečně velké výšky.

Zejména méně zkušení akcioví investoři se tak často nechávají „odrazem mrtvé kočky“ zmást. Nakupují akcie ve víře, že doba, kdy byly na dně, už definitivně skončila, aby ty samé akcie za krátký čas k jejich rozčarování spadly na dno znovu.

PSALI JSME:
Češi utrácejí více, než se čekalo

Nyní podobné situaci čelí dost možná i mnozí čeští spotřebitelé. I oni mohou být teď svedeni a uchlácholeni klidem. Klidem ovšem zdánlivým, dočasným, klidem před bouří. Přičemž rozčarování se dostaví tehdy, když se důkladně seznámí s platbami a zálohami za energie v příštím roce. S nimi se však seznamují v těchto dnech, kdy jim dochází nevítané psaní od jejich dodavatele energie.

Přitom šetření spotřebitelské nálady proběhlo už v první polovině listopadu. Dramaticky navýšené ceny energií, platící od začátku příštího roku, se tak v příslušném statistickém šetření nálady plně projeví nejdříve v datech za prosinec. Ta budou známa zhruba za měsíc.

Tak jako akciové zelenáče jejich zkušenější kolegové často varují, že ne každá kočka, která se odrazí od země, je živá, také tuzemští spotřebitelé varování dostali. Třeba rovnou od šéfa ČEZ Daniela Beneše. Hned začátkem listopadu pronesl, že řadě ze stovek tisíc klientů podniku, jimž v závěru roku končí víceleté fixace, zdraží od ledna energie až trojnásobně.

Podobně se budou zvyšovat ceníkové ceny také dalších dodavatelů energií, tedy nejen ČEZ. Nakonec vysokým cenám neunikne nikdo. Samozřejmě, ceny budou zastropované. Vzhledem k nastavení výše stropu to však i tak znamená, že mnozí odběratelé budou od ledna platit i vícenásobek ceny současné.

PSALI JSME:
ERÚ: Regulované ceny elektřiny příští rok klesnou, u plynu stoupnou

K dost možná jen přechodnému uchlácholení veřejnosti ovšem přispělo nejen zastropování, ale také úsporný tarif a odpuštění příspěvku na obnovitelné zdroje. Oboje vláda zavedla již od října. Tato opatření dokonce zmátla zkušené mezinárodní investory, tedy žádné zelenáče. ČSÚ totiž vliv obou opatření zahrnul do výpočtu inflace.

Vyšel z toho, že i když elektřina zůstává drahá, pak jestliže ji místo spotřebitele, tedy třeba domácnosti, platí vláda (byť z daní té samé domácnosti, protože jiný příjem vláda fakticky nemá), spotřebitelská inflace klesá, neboť z bezprostředního hlediska spotřebitele je elektřina prostě levnější.

A k tomu ještě stát platí za odběratele energií zmíněný příspěvek za obnovitelné zdroje (i když opět jen z daní poplatníků), čímž inflaci dále sráží. Ve výsledku tak říjnová meziroční inflace činí místo 18,6 procenta jen 15,1 procenta. Toto optické snížení inflace dokonce zmátlo právě i profesionální finančníky.

Takže se citelně snížily tržní úrokové míry, neb finančníci nyní počítají – podle všeho mylně – s tím, že by Česká národní banka mohla začít snižovat svůj základní úrok už před koncem března 2023. Podlehli zkrátka dojmu, že se inflaci v Česku podařilo zkrotit fakticky, ne jen statisticky. Podlehli dojmu „odrazu mrtvé kočky“, i když jaksi zrcadlovému.

PSALI JSME:
Českému státu hrozí kvůli dvojímu mimořádnému zdanění výrobců elektřiny žaloby a arbitráže

Tentokrát je totiž pokles inflace jen přechodný, a v lednu je třeba počítat s tím, že se inflace může dostat opět až nad úroveň 17 procenta. Však uvažme jen to, že spotřebitelské ceny elektřiny mezi letošním prosincem a lednem příštího roku, kdy už nebude platit úsporný tarif, narostou v průměru v rozsahu znatelně vyšším, než je rozsah sta procent. Vskutku, budou z měsíce na měsíc v celorepublikovém průměru více než dvojnásobné!

Jestliže se nechali zmást profesionálové mezinárodních finančních trhů, co bylo možné čekat od české spotřebitelské veřejnosti? I ona uvěřila tomu, že se již inflaci podařilo zkrotit. A tato iluze řídí její nákupní jednání nyní, ve druhé polovině listopadu. Nákupní nálada se tak zlepšuje, přestože puch mrtvé kočky je cítit na sto honů.

Podstatná část veřejnosti pozná energetickou drahotu se vším všudy až od příštího roku, kdy se zároveň obnoví vzestupná dráha inflace. Dvojitý úder. Dvojitý šok pro peněženku i psychiku spotřebitele. Takže obchodníci mají štěstí, že „černopáteční“ utrácení probíhá stále ještě v době, jakémsi bezčasí, kdy se spotřebitelům mrtvá kočka jeví jako živá.

Proto nakonec tržby obchodníků z celého tohoto týdne nemusí být vůbec špatné. Což ovšem bude také příznak toho, že si Češi zřejmě nevytvářejí dostatečné finanční rezervy pro rok příští. A že o to bolestivější pro ně bude inflační náraz začátku roku 2023.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česku hrozí dramatický pád jeho měny, varuje největší japonská investiční banka

Zavřít reklamu ×
  1. Tak že politika obelhávání společnosti se rozjela nevídaným spůsobem. Zřejmě se vláda drží hesla ,, dobrý každý den“ .

  2. Tady si stále někdo neuvědomuje, v jakém jsme už průšvihu. Všechny akce, které z vás jen tahají peníze, je nutno včas ignorovat a chce to myslet více odpovědně. Více peněz, než dnes už nebudete mít. Určitě ne většina obyvatel této republiky. A bude hůř. Každý zbytečný výdaj vám bude chybět v okamžiku, kdy se na vás sesypou žadatelé různých plateb a bude jich hodně. A nebude kde brát, jen zase na dluh. A být dnes dlužníkem, se rovná být člověkem, který se chystá bydlet pod mostem. Taková je realita. Dá se tomu vyhnout jen tím, že nebudete reagovat na šílené nabídky trhu, který sleduje jen svůj zisk a váš další život ho vůbec nezajímá.

  3. Blábolismus je nový směr všech politických stran. Novému učení se teď věnují i ti, co měli dřív o čem psát, a nechalo se to po nich číst….

  4. Autor trochu popletl datum. Problém nastane na začátku roku 2024 kdy energie budou stále drahé ale nebudou už vůbec zastropovány……

  5. snad bych mohl dát pozitivní příklady, takže, 1 klient vrátí zpátky výrobu z USA a z Litvy, další klient investuje v ČR 1,4miliardy korun příští rok, SOP je 2024/3, další klient z IT ztrojnásobil v Evropě obraty, a poslední klient co zmiňuji musí přikoupit další výrobní linky. Já vám k tomu řeknu ještě že koruna posiluje. Rád vám do toho hážu ty vidle. Jak někdo predikuje energie v roce 2024, tak to už bude vyřešené. Z jiného soudku lidé, mrkněte se na útraty v restauracích za rok 2022, aktuálně do 10 měsíce 2022. Napište mě, kdo by chudnul v té naší zemi. Nepište vy, co se nezasloužili o vlastní pozice, a ti kteří nerozhodují… Vaše názory by stejně byly irelevantní…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB