Množství lidí, kteří chtějí investovat do bydlení, se kvůli inflaci rychle snižuje

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby více, než odhadovali analytici. Základní úroková sazba stoupla o 0,75 procentní bod na 5,75 procenta. „To lze interpretovat jako zesílení snahy bojovat proti extrémně vysoké inflaci. Ta likviduje kupní sílu úspor českých domácností a může vést ke krachu některých firem,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Do problémů se mohou dostat lidé, kteří se chystají refinancovat své hypotéky. Vlivem vyšších úrokových sazeb se jim zvýší měsíční splátky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Přestože naše měnová politika má silně restriktivní charakter, v rámci rozpočtové politiky stále hospodaříme s vysokým schodkem. To může částečně mařit snahu zkrotit inflaci. Vyšší úroky budou kromě inflace brzdit i ekonomický růst, což může v krajním případě vést k vypuknutí stagflace,“ varoval Křeček s tím, že prudké zvyšování úrokových sazeb tlumí ekonomický růst Česka.

Další růst úroků podle něj zhorší podmínky pro poskytování úvěrů. „Do problémů se mohou dostat lidé, kteří se chystají refinancovat své hypotéky. Vlivem vyšších úrokových sazeb se jim zvýší měsíční splátky. Rovněž se prodraží financování státního dluhu, který v koronavirové době výrazně narostl,“ sdělil ekonom.

Podle Jiřího Feixe, předsedy představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny, ekonomická situace v Česku zůstává nadále nestabilní a má za výsledek další výrazný růst inflace. „Ta má za výsledek rychlé zdražování cen napříč všemi trhy, stejně tak ovlivňuje segment stavebnictví a bydlení,“ sdělil Feix naší redakci.

PSALI JSME:
Lidé mají podle průzkumu o hypotéky stále zájem, realita ale ukazuje výrazný propad

„Ačkoliv zájem po vlastním bydlení neklesá, rychle se snižuje množství lidí, kteří jsou ochotni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. Jen v prvním čtvrtletí se objem poskytnutých hypoték skupiny ČSOB snížil o necelých 25 procent z 28 na 22 miliard korun,“ dodal.

Podle Jiřího Feixe může být propad poskytnutých objemů hypoték ještě výraznější, a to vzhledem ke stále stoupajícím úrokovým sazbám hypotečních úvěrů: „Vzhledem k nejistému vývoji inflace si však stále nemůžeme být jisti, kde a kdy se sazby úvěrů zastaví.“

Na trhu s realitami je podle Jakuba Veverky, hlavního ekonoma realitního portálu Videobydleni.cz, již nyní cítit ochlazení poptávky. „Kvůli rostoucím sazbám očekáváme, že developeři ve třetím kvartále letošního roku budou mít v portfoliu byty, které budou za nabízené ceny neprodejné,“ informoval včera naši redakci.

PSALI JSME:
Developeři se budou předražených bytů zbavovat jen velmi těžko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB